Bieganie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
BIAŁY ŚPIEW
Pod wpływem różnych okoliczności kształtują się nasze przekonania o własnych zdolnościach, talentach, możliwościach. Wiele osób pragnie śpiewać, ale równie silnie wierzy, że nie potrafi tego robić... Można to zmienić! Często okazuje się, że ograniczają nas wyłącznie nasze przekonania...
CHCĘ I MOGĘ ŚPIEWAĆ - WARSZTATY ŚPIEWU TRADYCYJNEGO
Termin: 17 - 18 kwietnia 2010 w godz. 10-18
Miejsce: Katowice
Podczas warsztatów będzie można:
- odkrywać własny, niepowtarzalny i naturalny głos
- uruchamiać oddech przeponowy
- rozwijać umiejętność śpiewania
- bawić się i eksperymentować z dźwiękiem
- ćwiczyć poczucie rytmu poprzez zabawę
- śpiewać jednogłosowe i wielogłosowe, tradycyjne pieśni POLSKIE i SERBSKIE oraz dawne kanony
Ćwiczenia nakierowane będą na doświadczanie i obserwację siebie oraz zdobywanie świadomości ciała i odkrywanie jej związków z emisją głosu. Spróbujemy wydobywać pełne mocy, głośne dźwięki „z głębi brzucha” (biały głos). Będzie okazja do wzajemnego słuchania się, rozwijania umiejętności komunikacji i ekspresji przez głos, pozbywania się indywidualnych ograniczeń i zahamowań związanych ze śpiewaniem, budzenia własnej kreatywności, a przede wszystkim okazja do wspólnej zabawy oraz czerpania przyjemności z oddychania pełną piersią i wspólnego śpiewania pełnym głosem.
Wymagania:
Nie trzeba mieć przygotowania muzycznego. Proszę o zabranie wygodnego ubrania i obuwia, wody do picia. Przydadzą się przybory do notowania tekstów pieśni, karimata i dyktafon. Warsztat przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Prowadząca: BARBARA WILIŃSKA, która opowiada o sobie:
Urodziłam się i mieszkam w Poznaniu, tutaj też studiowałam psychologię na UAM i ukończyłam PSM II stopnia. Od wielu lat śpiewam a cappella tradycyjne pieśni polskie i pieśni innych tradycji słowiańskich. Akompaniuję sobie również na dawnych instrumentach, m.in. na lirze korbowej, dulcymerze, kankles. Chętnie jeżdżę na wieś, odwiedzając śpiewaczki starszego pokolenia i ucząc się od nich pieśni, korzystam także z nagrań archiwalnych i zapisów nutowych.
Od 9 lat prowadzę warsztaty głosowe dla dorosłych, zespoły śpiewające pieśni o wiejskim rodowodzie oraz zajęcia muzyczne związane z kulturą tradycyjną dla dzieci. Współtworzę zespół Charivari, grający muzykę średniowieczną i tradycyjną. W 2005 roku byłam stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na zajęciach, które prowadzę, staram się stworzyć sytuacje sprzyjające odkrywaniu własnego, naturalnego głosu, rozwijaniu umiejętności śpiewania, zabawie i eksperymentowaniu z dźwiękiem oraz wykorzystywaniu nowych doświadczeń w nauce i śpiewaniu pieśni tradycyjnych. Aktywne ćwiczenia służą otwarciu i rozwijaniu naturalnych możliwości głosowych uczestników warsztatów, ze szczególnym uwzględnieniem archaicznego sposobu śpiewania, tzw. głosu białego. Jest to prastary, naturalny sposób wydobywania bardzo głośnych, pełnych mocy dźwięków.
Komentarze społecznościowe |