Bieganie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dyskusja o MIEJSCACH PAMIĘCI
Publikacja albumowa Mikołaja Grynberga „Auschwitz – co ja tu robię?” jest już dostępna w Księgarni Internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o czym informuje krakowska Fundacja Pauza.
Publikacja (będąca pierwszym elementem realizacji projektu artystycznego, na który złożą się jeszcze wystawa fotografii, program edukacyjny oraz portal/strona www) ma formę wydawnictwa albumowego w twardej oprawie. Prezentuje bogaty materiał zarówno fotograficzny, jak i tekstowy. Tekst „Przewodnik” pani Anny Sommer, przewodniczki Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, otwiera książkę. Wywiad z Mikołajem Grynbergiem, autorstwa Justyny Sobolewskiej, wprowadza czytelnika w świat artysty, opowiada jego osobistą historię. Cytaty z rozmów oraz odautorskie komentarze artysty do niektórych spośród fotografii rysują obraz Pamięci – kiedyś, ale także tu i teraz.
Trzy wersje językowe (oprócz polskiej również angielska i niemiecka) pozwalają dotrzeć do bardzo szerokiego grona czytelników.
Projekt jest ważnym głosem w międzynarodowej dyskusji o przyszłości Miejsc Pamięci. Pogłębia poczucie wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego odbiorców, pomaga zrozumieć im swą rolę w Europie, do której przynależą – zarówno dzisiejszej, jak i przyszłej.
Publikacja „Auschwitz – co ja tu robię?” powstała dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, we współpracy z Goethe-Institut Krakau. Koordynatorem projektu jest Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej Pauza.
W książce znajduje się 100 fotografii autorstwa Mikołaja Grynberga. 70 z nich to portrety osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz, portrety wykonane w sposób dający efekt zamglonego, niewyraźnego obrazu. Ich siłę wzmacnia towarzystwo cytatów z niezwykłych rozmów artysty z odwiedzającymi Auschwitz. Dalsze 30 fotografii to swoista dokumentacja byłego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Poprzez swoją nowatorską formę i silny emocjonalny ładunek projekt jest intymną próbą odpowiedzi artysty na pytanie: „co ja tu robię?” oraz uzyskania – poprzez rozmowy z innymi odwiedzającymi Auschwitz oraz fotografowanie – odpowiedzi: „dlaczego Ty tu jesteś?”.
Karolina Harazim (Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej Pauza)
Komentarze społecznościowe |