Bieganie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
RIMINI PROTOKOLL
Czyli zaproszenie na Krakowskie Reminiscencje Teatralne 2010. Będą filmy, wykłady, występ kolektywu teatralnego, Czas - czwartek 22 kwietnia i piątek 23 kwietnia. Miejsce - Centrum Kultury ROTUNDA, Kraków, ul. Oleandry 1.
Rimini Protokoll to teatralny kolektyw założony przez trójkę absolwentów Instytutu Wiedzy o Teatrze w Giessen: Helgard Haug, Daniela Wetzela i Stefana Kaegi. Realizowane przez nich inscenizacje mają formę teatralnego eksperymentu, akcji artystycznej, performance'u czy słuchowisk radiowych, a ich tematem są najbardziej aktualne tematy społeczno-polityczne.
Twórcy starają się śledzić najnowsze wydarzenia zachodzące w dzisiejszym świecie, czy też obserwować problemy, z jakimi stykają się współczesne społeczeństwa, a potem przedstawiać je w opracowanych przez siebie i przetworzonych dramatycznie tekstach. Ich odtwórcami są tzw. eksperci, czyli zaproszeni do udziału w danym projekcie ludzie, grający samych siebie i opowiadający na scenie lub w miejscu, w którym odbywa się dana inscenizacja, o swoich życiowych doświadczeniach. Reżyser i dramaturg z Rimini Protokoll osiągają dzięki temu teatralny efekt, który porównać można z filmem dokumentalnym.
Czwartek, 22.04.2010, godz. 18.00
Centrum Kultury ROTUNDA, Kraków, ul. Oleandry 1
Pokaz DVD filmu KAMPANIA WYBORCZA WALLENSTEIN
koncepcja i reżyseria: Helgard Haug, Daniel Wetzel
Albrecht von Wallenstein, bohater trylogii historycznej Fryderyka Schillera, był wywodzącym się z Moraw wodzem i politykiem, który odegrał ważną rolę w wojnie trzydziestoletniej. Walczył po stronie cesarza Ferdynanda II Habsburga, na czele własnej armii, która w 1626 roku liczyła 50 tysięcy żołnierzy. Sukcesy Wallensteina, a przede wszystkim jego ambicje polityczne, przysporzyły mu wkrótce wielu wrogów. Oskarżono go o zdradę, a cesarz w obawie, że ten chce przejąć władzę, tajnym rozporządzeniem pozbawił go przywilejów i zajmowanych stanowisk. Zdając sobie sprawę z grożącego mu niebezpieczeństwa, Wallenstein planował schronić się wraz z najwierniejszymi żołnierzami w obozie szwedzkim. Po przybyciu do Chebu został zmordowany przez swoich oficerów, którzy najprawdopodobniej działali z rozkazu cesarza.
Lojalność, miłość, władza, zdrada i wojna, to główne tematy dramatu Schillera Wallenstein. Helgard Haug i Daniel Wetzel, twórcy spektaklu pod tym samym tytułem, zaprosili dziesięć osób wywodzących się z miast jeszcze do niedawna należących do dwóch przeciwstawnych systemów politycznych: Mannheim i Weimaru, a których biografie porównać można do losów schillerowskich protagonistów. Wallenstein w wykonaniu Rimini Protokoll to współczesna inscenizacja, próbująca zmierzyć się z postaciami Schillera. Jej uczestnicy tzw. „eksperci codziennosci” nie odgrywają jego bohaterów, lecz przedstawiają ich dzisiejsze wcielenia, czyli siebie samych.
Piątek, 23.04.2010, godz. 18.00
Centrum Kultury ROTUNDA, Kraków, ul. Oleandry 1
Wykład performatywny na temat KAPITAŁU Karola Marksa.
Prowadzenie: Igor Stokfiszewski i Paweł Mościcki
W programie pokaż filmów Artura Żmijewskiego z cyklu praca: Dorota i Yolanda
Piątek, 23.04.2010, godz. 20.00
Centrum Kultury ROTUNDA, Kraków, ul. Oleandry 1
Występ gościnny kolektywu teatralnego Rimini Protokoll
KAROL MARKS: KAPITAŁ. TOM 1
koncepcja i reżyseria: Helgard Haug, Daniel Wetzel
Kapitał Karola Marks jest jedną z najsłynniejszych książek świata, znaną każdemu, lecz tylko przez nielicznych przeczytaną. W spektaklu Rimini Protokoll na scenie zaaranżowanej na biblioteczną salę odbywa się dyskusja na jej temat. Zaproszeni do udziału w rozmowie „eksperci” w zabawny, często ironiczny sposób, przedstawiają swoje opinie na temat dzieła Marksa. Dobór postaci zapewnia niezwykłą różnorodność poglądów, a ich życiorysy są barwnym uzupełnieniem przedmiotu dyskusji i w zajmujący sposób oddają wpływ Kapitału na światową historię i ich własne losy. Wśród wspomnianych „ekspertów” są m. in.: współzałożyciel Komunistycznego Związku Zachodnich Niemców, obecnie doradca przedsiębiorców, nałogowy hazardzista, łotewski reżyser filmowej biografii Borysa Jelcyna, aktywista Niemieckiej Socjalistycznej Młodzieży Robotniczej czy też autor biografii znanego spekulanta. W dyskusji bierze też aktywny udział niewidomy właściciel imponującego zbioru płyt winylowych, komentując wypowiedzi uczestników odpowiednimi utworami muzycznymi.
Autorzy spektaklu, Helgard Haug i Daniel Wetzel, nie inscenizują tez zawartych w Kapitale, nie pokazują jak odczytywały ją poszczególne pokolenia w różnych krajach od Kuby po Chiny. Oddają scenę tym, którzy polityczne i ekonomiczne przemyślenia, wyniesione z wnikliwej lektury tej książki, odnieśli do własnego życia i opowiadają o wynikających z tego skutkach.
Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.
Prowadzenie: Roman Pawłowski
Organizatorzy:
Dom Norymberski
Krakowskie reminiscencje Teatralne
Partner:
Krytyka Polityczna
Projekt zrealizowano przy wsparciu:
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego
Urząd Miasta Krakowa
Goethe-Institut Krakau
zdjęcie - Internet
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |