Bieganie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Byłem Hamletem czyli …
… wokół teatru Heinera Müllera, jednego z najbardziej wszechstronnych niemieckich artystów, którego twórczość obejmowała poezję, dramat, prozę i teksty literackie. Na pokaz filmu dokumentalnego, czytanie fragmentów sztuk, dyskusje, pokaz inscenizacji zaprasza Dom Norymberski z Krakowa.
Heiner Müller urodził się 9 stycznia 1929 roku w Eppendorf w Saksonii (Niemcy Wschodnie). Po maturze pracował m.in. jako dziennikarz, w 1954 roku został redaktorem czasopisma „Junge Kunst”. Od 1958 roku pracował w Maxim Gorki Theater w Berlinie, rok później wraz z Ingą Müller otrzymał nagrodę Heinricha Manna. W 1961 roku, po zdjęciu przez cenzurę z repertuaru jego sztuki „Die Umsiedlerin”, został wykluczony ze Związku Pisarzy. W latach siedemdziesiątych Müller pracował jako kierownik literacki w Berliner Ensemble i w Volksbühne w Berlinie. W 1979 roku dostał nagrodę „Mülheimer Dramatikerpreis” za sztukę „Germania Tod in Berlin“, był także laureatem innych nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Georga Büchnera (1985). W latach 1990-1993 Müller był ostatnim prezydentem Akademii Sztuk/Wschód, a w latach 1992-1995 jednym z dyrektorów Berliner Ensemble. Przez całe życie, choć długo niedoceniany w Niemczech Wschodnich, był jednym z najbardziej wszechstronnych niemieckich artystów, a jego twórczość obejmowała poezję, dramat, prozę i teksty literackie. Pracował też jako dramaturg i reżyser. Zmarł 30 grudnia 1995 roku w Berlinie.
13-15.11.2009
Narodowy Stary Teatr, Nowa Scena
Kraków, ul. Jagiellońska 1
Program
13.11.2009, godz.18.00
Pokaz filmu dokumentalnego o Heinerze Müllerze: „Nie chcę wiedzieć, kim jestem”, reż. Christoph Rüter i Thomas Irmer, 2009 (60 min.)
Czytanie fragmentów sztuk: „Korekty 09” Thomasa Freyera i „tylko dlatego, że jakiś facet spuścił się na ciebie i cię porzucił albo moja mała szosa wołokołamska 6” Fritza Katera
Dyskusja: „Butelka z listem do przyszłości” – Heiner Müller i współczesny teatr niemiecki
Uczestnicy: Thomas Irmer, krytyk teatralny, publicysta i realizator filmów dokumentalnych; Andrea Koschwitz, naczelny dramaturg w Maxim Gorki Theater w Berlinie
Prowadzenie: Małgorzata Sugiera i Mateusz Borowski, Katedra Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego,
14.11.2009, godz.18.00
Czytanie sceniczne fragmentów trylogii „Germanie” Heinera Müllera. Tłumaczenie: Mateusz Borowski, Małgorzata Sugiera
Przygotowanie reżyserskie: Artur Wołoch
Dyskusja: Historia jako materiał dla teatru
Uczestnicy: Małgorzata Leyko, teatrolog; Wojtek Klemm, reżyser; Igor Stokfiszewski, krytyk literacki, dramaturg, redaktor czasopisma „Krytyka Polityczna”
Prowadzenie: Mateusz Borowski, Małgorzata Sugiera
15.11.2009, godz.18.00
Pokaz inscenizacji Heinera Müllera „HamletMaszyna“, Deutsches Theater Berlin 1989/90
„HamletMaszyna”
„Byłem Hamletem. Stałem na brzegu i rozmawiałem z morzem PLEPLE, z tyłu za mną ruiny Europy”. To pierwsze i jednocześnie bardzo istotne zdanie w najważniejszym tekście teatralnym Heinera Müllera – „HamletMaszyna”. Sztuka, której tekst liczy ledwie dziewięć stron, powstała w 1977 roku, to jest w tym okresie, kiedy Müller prowadził intensywne rozważania nad literaturą starożytną i dramatami Szekspira. „HamletMaszyna” jest chyba jego najmroczniejszym i najbardziej brutalnym dziełem, uwypuklającym związki między literaturą a wydarzeniami politycznymi, przy czym aspekt polityczny wyraża się u niego w formie, a nie w treści. Dramat nie ma tradycyjnej struktury, ani klasycznego protagonisty. Porusza temat tragedii intelektualisty w społeczeństwie socjalistycznym, pokazując jednocześnie niedomagania totalitarnego systemu i zderzając utopijne, socjalistyczne nadzieje z realnym socjalizmem.
Do dzisiaj „HamletMasyzna” jest najczęściej granym i najsłynniejszym dramatem Müllera.
Na wszystkie pokazy i dyskusje wstęp wolny
Organizatorzy:
Dom Norymberski
http://www.dom-norymberski.com/
Narodowy Stary Teatr
Wydawnictwo Panga Pank
Partnerzy:
Festiwal Dialogu Czterech Kultur
Katedra Dramatu UJ
Komentarze społecznościowe |