Bieganie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
XXVI ZLOT EUROPEJSKIEJ RODZINY „SŁOWAKÓW”
Po raz dwudziesty szósty spotkały się reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych, których patronem jest Juliusz Słowacki.XXVI Ogólnopolski / XIV Międzynarodowy Zlot Liceów im. Juliusza Słowackiego miał miejsce w dniach 6 – 9 października 2010 r. w Oleśnicy.
Gospodarzem spotkania szkół, nazywanych "Słowakami", czy Europejską Rodziną "Słowaków", było I Liceum Ogólnokształcące, które swoją siedzibę posiada w zabytkowym budynku przy ulicy Słowackiego, naprzeciw Starostwa Powiatowego.
Poszczególne delegacje zjechały się do Oleśnicy z różnych zakątków Polski, a także z Czech i Ukrainy. Tradycyjnie pojawiły się grupy z Chorzowa, Czeskiego Cieszyna, Częstochowy, Elbląga, Grodziska Wielkopolskiego, Kielc, Krzemieńca, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Przemyśla, Skarżyska Kamiennej, Wrocławia, Warszawy. Od niedawna przystąpiły do stowarzyszenia, a tym samym poszerzyły grono uczestników zlotu także licea z Dębna, Otwocka, Radomia.
Oprócz wzięcia udziału w artystycznych i naukowych szrankach – podczas konkursów - Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego i Międzynarodowego Turnieju Wiedzy o Patronie, w jakich można było podziwiać rozmaite pomysłowo i kunsztownie przygotowane prezentacje oraz wiedzę uczniów z różnych szkół – delegacje miały możność poznać życie codzienne i świąteczne bratniego „Słowaka” oraz zwiedzić miasto i jego okolice.
Oprowadzana po budynku szkolnym przez pracowników szkoły grupa zlotowiczów przekonała się naocznie, jak wielką stanowi on bryłę. Nie sposób zaprzeczyć, że wybudowany w 1913 r. zespół kondygnacji – od razu przeznaczonych na szkołę (mieściła się w nim pierwotnie niemiecka szkoła podstawowa dla chłopców) – stanowi reprezentacyjne i funkcjonalne zaplecze oświatowe. W obszernym holu znalazło się miejsce na cokół z popiersiem patrona, a także symboliczną kulę. Korytarze licealne zdobione podobiznami wybitnych uczniów szkoły to niezapomniany wizerunek oleśnickiego „Słowaka”. Liczne gazetki przybliżały ważne wydarzenia, w jakich społeczność tej szkoły uczestniczyła. Znać było, że pozostawiły ślad po sobie szeregi pokoleń uczniów. Tablice pamiątkowe poszczególnych klas świadczyły o fantazji młodych ludzi, którzy żegnali się ze szkołą w poczuciu nierozerwalnej z nią więzi. Pochód przez szkołę ukazał także jej współczesne oblicze – różne projekty modernizacyjne w obszernych pomieszczeniach budynku.
Wędrówka po mieście w mroku wcześnie zapadającej w październiku nocy, a następnego dnia w chłodnej aurze rozpoczynającego się dnia była okazją, by posłyszeć od przewodników o fascynującej historii miasta. Plenerowa lekcja historii Oleśnicy obfitowała w ciekawostki – anegdoty i legendy miejscowe. Wśród nich pojawił się akcent, łączący tegoroczny zlot z ubiegłorocznym. Podczas pobytu na Ukrainie podróżnicy usłyszeli o Antonim Cieszyńskim, twórcy polskiej stomatologii i obrońcy ziem śląskich, urodzonym w 1882 r. w Oleśnicy, a zamordowanym w 1941 r. we Lwowie. Wówczas we lwowskiej świątyni oglądali tablicę upamiętniającą tragiczną śmierć z rąk oprawców, teraz wskazującą miejsce jego urodzenia.
Spacery przez starówkowe uliczki wokół rynku, wzdłuż wałów, obronnych murów średniowiecznego zagospodarowania przekonywały o nieprzemijających urokach miasta. Imponująco przedstawiały się Książęcy Zamek oleśnicki oraz Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła Ewangelisty z zabytkowymi kryptami. Właśnie w barokowym wystroju głównej świątyni Oleśnicy – niegdyś protestanckiego kościoła – odbyła się msza święta w intencji uczestników zlotu i ich patrona. Następnie zabrzmiał specjalnie na tę okoliczność przygotowany koncert organowy w wykonaniu adiunkta Akademii Muzycznej we Wrocławiu – Piotra Rojka. Wycieczka do Trzebnicy zamieniła zlotowiczów w pielgrzymów, nawiedzających Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Ze szczególnym zainteresowaniem gości spotkały się wystąpienia i wykłady, przygotowane na okoliczność inauguracji zlotu oraz późniejszych spotkań. Podczas uroczystości powitalnej po przemowach pani dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy mgr Zofii Wypchło, przedstawicieli władz samorządowych Oleśnicy, następnie Matki i Ojca Zlotów: mgr Izabeli Koziej i mgr Andrzeja Króla oraz przedstawiciela Instytutu Humanistyczno-Pedagogicznego im. Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu prof. dr Afanasija Łomakowycza pojawił się szereg mów na temat „Słowacki – poeta nieznany”. Gościnnie wystąpili profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego: prof. dr hab. Władysław Dynak, prof. dr hab. Mieczysław Inglot, prof. dr hab. Marian Ursel. Można było usłyszeć o rysach mniej znanych Juliusza Słowackiego – „nie eterycznego młodzieńca, ale człowieka z krwi i kości”, a także o osobistych drogach profesorów, związanych z oleśnickim „Słowakiem” bądź jego patronem. Kolejnego dnia zostały zaprezentowane wykłady na temat ziemi dzieciństwa Patrona. Zlotowicze uczestniczyli w wykładach ilustrowanych slajdami. Wspomnienia z Krzemieńca „Juliusz Słowacki – Polak, poeta, patron” przedstawił ksiądz Arkadiusz Bartosik oraz oleśnicka ubiegłoroczna delegacja: Ewa Janowska (3 D) i Mateusz Witkowski (3 B).
Ogromne wrażenie pozostawił na wszystkich spektakl Teatru Capitol z Wrocławia – „Król Duch Twój” według Juliusza Słowackiego, wystawiony podczas inauguracji. Twórca monodramu Sambor Dudziński podzielił się z odbiorcami swoim doświadczeniem obcowania z Duchem Juliusza. Dał przykład nowatorskiego, twórczego odczytania jego twórczości. Zachęcił młodych ludzi do osobistego jej odbioru, a tym samym pogłębiania świadomości swojego życia.
Niezapomniane pozostaną także przedsięwzięcia spontanicznie organizowane przez młodzież zlotową: wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary, gry, zabawy, pogawędki. Jest pewność, że nawiązane przyjaźnie będą owocować.
Dziesięć zlotów upłynęło, odkąd gospodarzem spotkania było elbląskie liceum. Właśnie w tym jubileuszowym momencie pojawia się na północy nowa pozlotowa inicjatywa autorstwa Piotra Cieszkowskiego, delegata I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, a zwycięzcy XXVI Międzynarodowego Turnieju Wiedzy o Patronie – forma wirtualnych spotkań Europejskiej Rodziny Szkół Słowackiego na portalu socjum.pl – http://juliuszslowacki.socjum.pl
Tekst i zdjęcia: Adrianna Adamek-Świechowska
Zobacz galerię (52) |
Komentarze społecznościowe |