Atrakcje | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Spotkania z kresami Polski w Muzeum Niepodległości
Muzeum Niepodległości w Warszawie, Al Solidarności zaprasza w środę 13 marca br. o godz. 17 na promocję książki Saga Polesia historia – ludzie – wspomnienia, która powstała wspólnym wysiłkiem wielu osób związanych emocjonalnie z Polesiem.
Przyczyniła się do ożywienia wspomnień Poleszuków rozsianych po Polsce i świecie, a ich potomstwu i wszystkim zainteresowanym dostarczyła nieco wiedzy o ziemi przodków, ludziach tam żyjących, ich patriotyzmie i zasługach dla Polski.
Warto wiedzieć, że w tym cyklu spotkań odbyły się już tak interesujące prelekcje, takie jak opowieść o najmniejszym narodzie dawnej Rzeczpospolitej - Karaimach oraz o Laudzie - ludziach opisanych na kartach "Potopu" Henryka Sienkiewicza.
Karaimi
Filmowe spotkania z Kresami w programie pokaz filmu Na granicy światów w reż. Adama Kulika oraz prelekcja Anny Sulimowicz Karaimi, najmniejszy kamyczek w mozaice narodów Rzeczypospolitej
Karaimi, czyli Karajłar, jak o sobie mówią, stanowią najmniejszą mniejszość etniczną zamieszkałą w Polsce. Ich ojczyzną jest Krym, z którego w połowie XIII przybyli na Ruś Halicką. Pod koniec wieku XIV w. wielki książę litewski Witold sprowadził ich na Litwę. Według tradycji stanowili załogi grodów obronnych wzdłuż granic księstwa z ziemiami Kawalerów Mieczowych. Zajmowali się handlem, rzemiosłem i uprawą roli. Wyznawcy religii opartej na Starym Testamencie i nakładającej na wiernych obowiązek samodzielnego czytania i studiowania Pisma, posługujący się językiem należącym do grupy kipczackiej języków tureckich, byli przez wieki wiernymi poddanymi Rzeczpospolitej. Gdy po II wojnie światowej zmianie uległy jej granice, część Karaimów zdecydowała się opuścić swe siedziby na Kresach i osiedlić się na Dolnym Śląsku, w Trójmieście, Warszawie i innych miejscowościach w nowej Polsce. Dziś zostało ich niewielu – spis z 2002 r. wykazał zaledwie 45 Karaimów. Dziejom i współczesności tej niezwykłej społeczności poświęcone było spotkanie spotkanie 19 grudnia ub.br.
Lauda - szlakiem bohaterow "Potopu"
Spotkanie z cyklu ,,Śladami kresowych opowieści ”
,,Sienkiewiczowska Lauda – szlakiem bohaterów ,,Potopu”:
,,Sienkiewiczowska Lauda – szlakiem bohaterów ,,Potopu” to spotkanie o charakterze historyczno-literackim, osadzonym w dzisiejszych realiach krainy, niegdyś przynależnej Wielkiemu Księstwu Litewskiemu a wraz z nim Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Odwiedzimy istniejące do dziś dawne, uwiecznione w „Potopie” zaścianki szlacheckie: Wodokty, Pacunele czy Mitruny, a w nich – dotąd zamieszkujących je Butrymów, Domaszewiczów czy Gasztowtów oraz Billewicze – rodową siedzibę Billewiczów. Poznamy historyczne miasta, tj. Upicie i Kiejdany. Postaramy się odnaleźć ślady bohaterów powieści: Oleńki Billewiczówny, Andrzeja Kmicica czy Michała Wołodyjowskiego. Wreszcie pójdziemy szlakiem epokowych wydarzeń historycznych „szwedzkiego potopu”. Na ile fikcja literacka utożsamia się z prawdą historyczną sprzed trzech i pół wieku, a na ile od niej odbiega? Na ten temat wykładał prezentując ciekawą ikonografię dr. Jana Skłodowskiego, podróżnik i badacz Kresów dawnej Rzeczypospolitej.
Zobacz galerię (7) |
Komentarze społecznościowe |