Pływanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Podgórskie Koncerty Letnie u św. Józefa
Od 2009 roku podgórska parafia pod wezwaniem św. Jozefa gości cykl letnich koncertów. Miejscem wykonywania utworów muzycznych jest okazała świątynia na Rynku Podgórskim. Jej neogotyckie wieże górują nad pejzażem lokalnych uliczek, kamienic i opuszczonych kamieniołomów niczym strażnik tradycji.
Nie można sobie chyba wyobrazić lepszego i bardziej klimatycznego miejsca kontemplacji niż Kościół św. Józefa. Dotyczy to zarówno kontemplacji duchowej, jaki i przeżywania uniesień związanych z obcowaniem ze sztuką. Kościół św. Jozefa należy do czołówki polskich neogotyckich budowli sakralnych zarówno pod względem urody jak i zalet konstrukcyjnych. Jak przystało na – bądź, co bądź stary Kraków, ( bo przecież Podgórze leży w jego granicach) świątynia przeciąga turystów. Koncerty w jej wnętrzu stanowią, więc niepowtarzalna okazję do połączenia lokalnych i uniwersalnych dóbr dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej.
Klimat i aurę tajemniczości wprowadza otoczenie kościoła gdzie drzemią snem kamiennym wapienne skały i ceglane mury w gościnnych, niemalże matczynych ramionach zielonej przyrody. Nawiązując do historii należy przypomnieć, że miasto Podgórze ustanowione na mocy dekretu cesarza Józefa II z końca osiemnastego wieku nie mogło pozostać bez własnej parafii. Kiedy po przeciwnej stronie Wisły w polskim jeszcze Krakowie w dzielnicy Wesoła, miały miejsce udane eksperymenty związane z lotem balonem ( organizowane przez krakowskich uczonych m.in.: Jan Śniadeckiego), w Podgórzu ustanowiono parafię św. Józefa (1784 r.) . Jednak do pełnej realizacji postanowień cesarskiego uniwersału doszło dopiero w 1832 roku. Na Rynku Podgórskim powstał pierwszy murowany kościół pw. św. Józefa. Dziś owa świątynia nie istnieje, gdyż okazała się być zbudowana wadliwie . Nie było innego wyjścia jak budynek rozebrać.
Wówczas postawiono na Rynku Podgórskim kościół w obecnej postaci (w latach 1905-1909). Pamiątką po poprzedniej świątyni jest schowana za budynkiem kościelnym murowana dzwonnica. W czasie budowy dzwonnicy – co można zaznaczyć w ramach ciekawostki - natrafiono na jaskinie ze śladami prac alchemicznych. Według badaczy istnieje możliwość , iż były to pozostałości prac Jana Twardowskiego . Wnętrze kościoła tonie w żywej kolorystyce, w maswerkach i pinaklach ozdobionych w obfity lecz wysmakowany sposób bielą i złotem. Nad całością czuwa kilkadziesiąt wizerunków świętych w rzeźbach, płaskorzeźbach i obrazach. Oczywiście najważnieszym z nich jest postać św. Józefa usytuowana w ołtarzu głównym. Święty Józef należy do najbardziej znanych świętych kościoła powszechnego. Jego kult rozwinął się zarówno w chrześcijaństwie Wschodu jak i Zachodu. Po raz pierwszy spotykamy wspomnienie liturgiczne św. Józefa już w wieku IV w klasztorze św. Saby pod Jerozolimą. Na Zachodzie zaś jego marcowe święto ustanowiono czterysta lat później, w wieku VIII. Święty patronuje wielu miejscom, stanom i zawodom. Do najciekawszych zaliczyć można opieką nad miastem Krakowem, Soborem Watykańskim II oraz miastem Nashville w amerykańskim stanie Tennessee, którego inna nazwa brzmi Muzyczne Miasto… Podgórskie Letnie Koncerty lipiec – sierpień 2011 Kościół św. Józefa ul. Zamojskiego 2, Kraków wstęp wolny 3 lipca godz. 16.00 Koncert „Sacrum po góralsku” Agnieszka Radwan –Stefańska – organy Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem W programie: S.S. Wesley, M. Sawa, T. Dubois. 10 lipca godz. 16.00 Koncert utworów barokowych w wykonaniu: Kinga Karska-sopran Paulina Warchoł- flet Monika Makowska- skrzypce Sabina Krzywicka – fortepian Tomasz Górny – organy W programie: H.I.F. Biber, D. Buxtehude, J.S. Bach, G.F. Haendel, A. Vivaldi. 17 lipca godz. 16.00 Kantata „Samotni jak gwiazdy” w wykonaniu: Agnieszka Rosnerówna –sopran Magdalena Doksa-mezzosopran Mietek Rafał Pawłowski – tenor Roman Klimowicz- bas Edward Zawiliński- fortepian Słowa - Adam Ziemianin Muzyka - Edward Zawiliński 24 lipca godz. 16.00 Witold Zalewski- organy Marcin Kuźniar – gitara 31 lipca godz. 16.00 Zespół Męski Gregorianum W programie: utwory krakowskich rorantystów m.in. T. Szadka, M. Paligona. 7 sierpnia godz. 16.00 Koncert „Armonia Lyrica” w wykonaniu: Bożena Boba-Dyga – śpiew, recytacja Trio Akordeonowe Sirius: Grzegorz Palus, Grzegorz Miszczyszyn, Maciej Zimka W programie: poezja śpiewana do słów krakowskich poetów m.in. Bogusława Żurakowskiego, Elżbiety Zechenter –Spławińskiej, Stanisława Stabro 14 sierpnia godz. 16.00 Koncert "Totus Tuus Maria!” w wykonaniu: Ludmiła Golub (Rosja)-organy Tomasz Kuk- tenor W programie: pieśni i arie maryjne oraz solowe utwory organowe 21 sierpnia godz. 16.00 Koncert "Złote dźwięki bandury" Tercet bandurzystek „Oriana” (Ukraina).
źrodla zdjęć: www.jozef.diecezja.net, www.grono.net www.krak360.pl
Zobacz galerię (4) |
Komentarze społecznościowe |