Pływanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Koncert Marka Warszawskiego i Anny Prabuckiej - Firlej
26 czerwca 2013 roku o godzinie 18:00 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbędzie soę koncert w wykonaniu Marka Warszawskiego (wiolonczela, Rosja) i Anny Prabuckiej - Firlej (fortepian, Polska).
Mark Warszawski
Ukończył Centralną Szkołę Muzyczną przy Państwowym Konserwatorium Moskiewskim w klasie prof. G. Kozołupowej, a następnie staż asystencki w tym samym Konserwatorium w klasie prof. S. Szyrińskiego. Działalność koncertową w ZSRR przyniosła M. Warszawskiemu sławę oraz uznanie publiczności i krytyków. W 1972 r. M. Warszawski wyemigrował do Europy Zachodniej. Występował z takimi orkiestrami jak "Mozarteum" (Salzburg), "Wiener Symphoniker" (Wiedeń), "Scarlatti" (Neapol), Narodową Orkiestrą Francji (Paryż) i in. M. Warszawski uczestniczył w międzynarodowych festiwalach w Paryżu, Wiedniu, Mediolanie, Gstaad. Grał z wieloma znanymi muzykami, m.in. I. Menuhnn, I. Demus, S. Végh. Wielokrotnie nagrywał płyty. M. Warszawski wykłada interpretacje w Wiedniu, w Akademii Yehudi Menuhina w Gstaad (Szwajcaria), występuje również jako dyrygent (studiował dyrygenturę u prof I. Musina, S. Celibidache'a, F. Ferrara). M. Warszawski jest członkiem jury konkursów międzynarodowych w Monachium (ARD) i w Rzymie (im.V. Bucchi). Szostakowicz nazwał M. Warszawskiego "wielkim mistrzem swojego instrumentu" .
Anna Prabucka - Firlej
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. Zadebiutowała w wieku 11 lat grając z orkiestrą Koncert D-dur J. Haydna. Ma na swoim koncie występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) i kameralne w większości ośrodków muzycznych w kraju i za granicą: Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Islandia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Rosja, Czechosłowacja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Hiszpania, Francja, Chile, Peru i Iran. Jest członkiem Tria Gdańskiego, z którym brała udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych. Towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego m.in.: Eduard Melkus (Austria) i Thomas Zehetmair (Francja) skrzypce, Peter Damm (Niemcy) róg, Maria Czajkowska (Rosja), Peter Leisegang (Szwajcaria), Siegfried Palm (Niemcy) wiolonczela, William Bennett (Wielka Brytania) flet. Jest profesorem zwyczajnym, w macierzystej Uczelni prowadzi klasę muzyki kameralnej, pełni też funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Anna Prabucka-Firlej jest inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa, który od roku 1997 odbywa się w Gdańsku. Jest zapraszana jako juror międzynarodowych i krajowych konkursów muzyki kameralnej. Nagrała szereg audycji radiowych i telewizyjnych, a także 3 płyty CD. Odznaczono ją Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Za Długoletnią Służbę.
Wstęp wolny
Zobacz galerię (2) |
Komentarze społecznościowe |