Pływanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Katedrze
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta oraz Komitet Organizacyjny XIII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” zapraszają na Koncert Inauguracyjny, który odbędzie się 4 lipca o godzinie 20:30 w Bazylice Mniejszej.
Wystąpią: Kwartet smyczkowy Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak (skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela). Zespół ten, uznany za jeden z najbardziej cenionych polskich kwartetów smyczkowych na świecie, od ubiegłego roku pełni funkcję kwartetu rezydującego na Królewskim Uniwersytecie w Belfaście. Ostatnia płyta Royal String Quartet wydana w Wielkiej Brytanii z muzyką Lutosławskiego i Góreckiego szybko okazała się hitem. Warto więc skorzystać z okazji by usłyszeć RSQ na żywo, w nastrojowym, ale i niezwykle akustycznym wnętrzu kołobrzeskiej Bazyliki. W kołobrzeskim koncercie kwartet wystąpi w programie zatytułowanym „Wieczór polsko-rosyjski”, na który złożą się: Kwartet smyczkowy nr 8 c-moll op. 10 Dymitra Szostakowicza, Kwartet smyczkowy Nr 1 op. 11 Piotra Czajkowskiego oraz I kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha" H.M. Góreckiego.
Bilety na koncert do nabycia w dniu koncertu w Regionalnym Centrum Kultury oraz godzinę przed koncertem przy wejściu do Bazyliki. Cena biletu: 25 zł (ulgowe 20 zł).
ROYAL STRING QUARTET
Założony został w 1998 roku w warszawskiej Akademii Muzycznej, pod kierunkiem prof. Ryszarda Duzia z Kwartetu Wilanów. Artystyczną tożsamość zespołu ukształtowały podyplomowe studia w klasie mistrzów z Alban Berg Quartett w Kolonii (2001–2004). Wśród muzycznych patronów zespołu ważne miejsce zajmują także członkowie kwartetów Camerata, Amadeus i Chilingirian. Royal String Quartet szybko zdobył reputację jednego z najbardziej interesujących i dynamicznie rozwijających się kwartetów smyczkowych młodego pokolenia na świecie. Prasa określa zespół w samych superlatywach: „są znakomici technicznie", „na pewno nie brak im młodzieńczej energii", „niezaprzeczalnie utalentowany kwartet". Opinie te potwierdzają liczne nagrody zdobyte na międzynarodowych konkursach. RSQ regularnie gości na wielu renomowanych festiwalach w kraju i za granicą, takich jak BBC Proms, City of London, Aldeburgh, West Cork Music w Irlandii, niemieckich Schleswig Holstein i Rheingau Festival, na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Sacrum Profanum w Krakowie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu oraz australijskim Perth International Arts Festival. W kwietniu 2007 RSQ znalazł się wśród trzech finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society - najważniejszego brytyjskiego wyróżnienia przyznawanego od 1871 roku.
Niezwykłym wydarzeniem w karierze kwartetu był specjalny koncert dla Królowej Brytyjskiej Elżbiety II w Londynie w maju 2004 roku. Od 2004 roku zespół jest twórcą i organizatorem własnego, jedynego w swoim rodzaju, festiwalu muzyki kameralnej „Kwartesencja". Royal String Quartet koncertuje z wybitnymi artystami. Są wśród nich: Angela Hewitt, Thomas Allen, Ann Murray, Mark Padmore, Stephen Kovacevich, Antoine Tamestit, Christian Poltéra, Emmanuelle Bertrand, Laurence Power. Zespół wielokrotnie występował w prestiżowych salach koncertowych Europy, takich jak National Gallery of Art w Waszyngtonie, Le Grand Theatre w Bordeaux, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, wiedeński i berliński Konzerthaus, a także w Studiu im. Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej i na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w większości filharmonii w Polsce. Koncerty kwartetu transmitowane były m.in. przez Program 2 Polskiego Radia, BBC 3, telewizję Mezzo i inne media europejskie. Zespół ma na swoim koncie liczne nagrania fonograficzne dokonane dla wytwórni międzynarodowych, jego płyty dołączane były także do prestiżowego „BBC Music Magazine”. Na polskim rynku duży sukces odniósł album „Kayah & Royal Quartet” (Kayax/Agora 2010). Płyty zespołu, poza laurami międzynarodowymi, dwukrotnie otrzymywały nagrodę polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk”. Najnowszym przedsięwzięciem fonograficznym zespołu jest album z kwartetami smyczkowymi Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego (Hyperion). Od jesieni 2012 roku RSQ pełni funkcję kwartetu rezydującego na Królewskim Uniwersytecie w Belfaście.
RSQ Został uhonorowany Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu zasług dla kultury polskiej”.
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |