Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kielecka ulica Sienkiewicza - w maju 2011 r.
W czasach H. Sienkiewicza, gdy zamieszkał w pobliskim Oblęgorku, czyli na początku XX wieku, Kielce były małym miastem, które dzisiaj może zaimponować pięknie odrestaurowaną ulicą Jego imienia.
Podobno ze względu na stan dróg dojazdowych pisarz rzadko bywał w Kielcach, tutaj wsiadał na stacji kolejowej rozpoczynając podróż do Warszawy lub Krakowa i dalej do Wiednia oraz wrzucał na poczcie swoje setki listów do rodziny. W czasie tournee odczytowego dla wspomożenia ofiar powodzi w 1903 roku był w Kielcach. W samym pałacyku w Oblęgorku zjawiał się od 1903 roku z kolejnych wojaży po świecie, na kilkutygodniowe wakacje, zachowując swoje główne mieszkanie warszawskie.
Pomnik Sienkiewicza w Kielcach
A jednak to właśnie w Kielcach upamiętniono najgodniej w ostatnim roku pamięć o Sienkiewiczu budując pomnik pisarza na placu , który daje początek ulicy Jego imienia, nieopodal kościoła ewangelicko – augsburskiego. W kościele tym w momencie zwiedzania 14 maja 201 roku była próba koncertu działającego w nim stale młodzieżowego zespołu muzycznego. To efektowny pomnik pisarza, który dostojnie siedzi jako laureat Nagrody Nobla w fotelu, a na cokole są inskrypcje, napisy „Kielczanie Sienkiewiczowi”, „Quo vadis” oraz cytat z „Ogniem i mieczem” . Od tego miejsca możemy zacząć zwiedzanie, choć wielu przyjezdnych odbędzie spacer od znanego pawilonu dworca komunikacyjnego, czyli od końca ulicy Sienkiewicza.
Spacer ul. Sienkiewicza
W sobotnie majowe popołudnie ulicą spaceruje wiele młodych osób, rodziny z małymi dziećmi. To przede wszystkim deptak wyłożony kostkami brukowych dla pieszych, ruch zmotoryzowany jest tutaj bardzo ograniczony do jej części. Są jeszcze dwa punkty, oprócz pomnika pisarza, przy których turyści zatrzymują się i fotografują najchętniej – na mostku pomnik na ławeczce Jana Karskiego, legendarnego kuriera wojennego, który w tle ma rzeczkę oraz fontanna kaskadowa na placu. Bez trudu znajdziemy także na jednej z kamienic napis – „W tym domu mieszkał pisarz Stefan Żeromski”. Ogrodowe kafejki proponują lody. Są tutaj w kamienicach usytuowane kawiarenki o takich nazwach jak „Czekolada” i szereg klubów artystycznych. Ulica H. Sienkiewicza w Kielcach jest najbardziej znaną ulicą pisarza Polsce. Nosi swoje imię już od 1919 roku. Stało się to kilka lat temu za sprawą kamery na żywo umieszczonejw jednej z redakcji. Pod adresem www.sienkiewicza.pl podglądniemy co się dzieje na tej kieleckiej ulicy. Powstał z tego także film zapis wideo, który miał na portalu www.youtube.com ogromną popularność. Przysparza to Kielcom efektownej promocji. A my wiosną możemy nazwać ją ul. Bratków .
Z Kielc do Oblęgorka
Z końca ulicy autora Trylogii jest niedaleko do dworca komunikacji busowej i placu postojowego busów, które zapewniają komunikację we wszystkich kierunkach. Do odległego o 14 km Oblęgorka (kierunek Huciska) prywatne, busy jeżdżą regularnie także w niedzielę, od 1 czerwca będzie kursował także autobus podmiejski. W Oblęgorku zjawia się w sezonie około 20 autobusów z wycieczkami dziennie
Tekst i zdj. Wiesław Adamik
Zobacz galerię (50) |
Komentarze społecznościowe |