Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wystawa - Archeologia Nowych Mediów
Sosnowieckie Centrum Sztuki ZAMEK SIELECKI GALERIA EXTRAVAGANCE Sosnowiec ul. Zamkowa 2, tel. 32 2963027 www.zameksielecki.pl zaprasza na wystawę JANUSZA MUSIAŁA Archeologia Nowych Mediów. Wystawa czynna od 20 maja do 26 czerwca 2011 r.
Autorski zestaw Archeologia Nowych Mediów realizowany w latach 2006-2011 ilustruje wpływ działania czasu, zmiennych warunków atmosferycznych, żywiołów (światła, wody i ziemi) na media mechanicznej i cyfrowej rejestracji oraz archiwizacji multimedialnych danych.
Zestaw tematyzuje problematykę analogowej i cyfrowej archiwizacji mediów oraz przemian w zakresie technologii i formatów nośników. Stawia pytania o trwałość współczesnej nam kultury opartej na architekturze i estetyce niematerialności, efemerycznych pulsacjach światła na wszędobylskich ekranach, monitorach i wyświetlaczach. Kultury reprezentowanej przez audiowizualne teksty i multimedialne zbiory danych, jedynie wirtualne wymagające odpowiedniego instrumentarium aby zobaczyć i usłyszeć.
Celem projektu jest interpretacja kolejnych generacji mediów, ilustracja działania czasu i żywiołów na media archiwizacji audiowizualnych danych. Prace ukazują wzajemne relacje medium i czasu, postępujące procesy niszczenia i rozpadu estetycznej warstwy nośnika. W projekcie zostały poddane analizie takie media zapisu danych jak: klisza, taśma, płyta, dysk, karta pamięci..
Od autora:
Niniejsza intermedialna wystawa ma na celu umożliwienie odbiorcy pełniejszego przeżycia i kontaktu z uniwersum obrazów technicznych w kontekście nowych widzialności. Ekspozycja pozwala na przyjrzenie się głębiej i poddanie analizie poszczególnych formacji obrazowania technicznego: medium obrazów materialnych i statycznych - fotografii, ruchomych obrazów kinematograficznych, obrazów fluktuacyjnych i efemerycznych prezentacji ekranowych. Zwraca uwagę na szereg zjawisk związanych z różnymi formacjami obrazowymi oraz ich estetyką formalną.
Każda z części projektu wystawy składa się z instalacji, obiektu, zestawu kilku prac fotograficznych, filmu eksperymentalnego oraz poetyckiej syntezy słowa. Przedstawia ewolucję od obserwacji, wyboru i zapisu dokumentalnego (obiektywna rejestracja specyficznych cech i właściwości poszczególnych mediów oraz zjawisk optycznych), przez samoistnie dokonującą się transformację samych mediów oraz przenoszonych obrazów (upływ czasu, działanie żywiołów natury), do ukazania charakterystyki porównawczej medium obrazowania analogowego i cyfrowego w zakresie ontologii, formy, treści, przedmiotu odniesienia oraz pełnionych funkcji, potencjalnych możliwości i znaczeń.
Stosuję strategie autorskiej ekspresji polegające na tworzeniu nowych obiektów medialnych, dokonuję wyboru określonych utworów z istniejących archiwów i zbiorów, kształtuję określoną sytuację medialną.
Projekt stanowi subiektywną impresję inspirowaną technologiami tworzenia obrazów technicznych i ukazuje wizualne formacje wpisujące się w pejzaż naszego codziennego otoczenia.
Niniejsza wystawa to osobisty szkic i eksploracja kreatywnego potencjału technik i technologii tworzenia obrazów – próba nadania nowej jakości formalnej fragmentom rzeczywistości poprzez kreatywne użycie medium zapisu światłoczułego i cyfrowego w odniesieniu do fotografii, filmu, mediów cyfrowych oraz odwołanie się do ich specyficznej gramatyki i poetyki ukształtowanej w kontekście upływu czasu i bezpośredniego oddziaływania żywiołów i naturalnych procesów. Formalnie inspiracji tych działań można doszukiwać się w aktywności artystycznej z lat 20. i 30. XX wieku, działaniach fotomedialnych z lat 70. oraz możliwościach kreatywnego wykorzystania mediów cyfrowych.
Adam Musiał
Janusz Musiał - www.januszmusial.republika.pl
Absolwent Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Studiów Doktoranckich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików - 2005 r. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury - 2005 r.. Doktor nauk humanistycznych, dyscyplina - kulturoznawstwo, specjalność - fotografia i nowe media (Uniwersytet Śląski - 2009 r.).
Autor tekstów i recenzji poświęconych fotografii i nowym mediom.Uczestnik kilku konferencji i sympozjów (teksty, wykłady, odczyty). Kurator wystaw tematycznych, koordynator projektu Kopalnia Obrazu.Autor cyklu filmów dokumentalnych - wywiadów - Leksykon Śląskiej Fotografii ZPAF. Redaktor portalu internetowegowww.zpaf.katowice.pl. Od 2006 r. nauczyciel akademicki (fotografia, film, multimedia). Od 2010 r. promotor prac dyplomowych z zakresu fotografii, filmu oraz nowych mediów. Autor ponad 90. wystaw i pokazów indywidualnych oraz zbiorowych, w tym ponad 20. wystaw indywidualnych
Zobacz galerię (9) |
Komentarze społecznościowe |