Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Interwencja Mariusza Libla, czyli Morowe Panny
Morowe Panny ruszają w Warszawę. W ramach kampanii organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, do 5 września na ulicach Śródmieścia, można zobaczyć nietypowe grafiki Mariusza Libla. Artysta za ich pomocą zaznaczył obecność Morowych Panien w przestrzeni miejskiej.
Mariusz Libel przygotował dla Muzeum Powstania Warszawskiego wyjątkową akcję w warszawskiej przestrzeni miejskiej. Stworzył 11 grafik, utworzonych z liter, które składają się na nazwy stołecznych ulic, nawiązujących do cech Morowych Panien. Prace pojawiły się w kilkunastu miejscach Warszawy. Wśród nich znaleźć można morową wizję m.in. ulicy Miłej, Dzielnej, Ciepłej, Dobrej czy Żelaznej.
„Prace przygotowane przeze mnie na potrzeby projektu Morowe Panny to delikatne działanie w przestrzeni miejskiej, ingerencja w żywą tkankę miasta. Grafiki wtapiają się w ikonosferę ludzi, którzy żyją w danym rejonie miasta. Są symboliczne, a poprzez usytuowanie pod właściwą nazwą ulicy, łatwe do odgadnięcia” – powiedział twórca ikonografik, Mariusz Libel.
Interwencja w przestrzeni miejskiej jest częścią wielopłaszczyznowej kampanii Muzeum Powstania Warszawskiego, która obejmuje różnorodne akcje o tematyce kobiecej – m.in. wystawę fotografii Tomasza Sikory czy projekt muzyczny „Morowe Panny”, w którym udział wzięły znane i cenione wokalistki – m.in. Halina Mlynkova, Katarzyna Groniec czy Anita Lipnicka. Finał kampanii to wielki koncert upamiętniający 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, który odbędzie się w Parku Wolności, 28 lipca.
„W tym roku, w ramach uroczystości rocznicowych, Muzeum Powstania Warszawskiego oddaje hołd wszystkim dzielnym kobietom – zarówno tym z czasów wojny, jak i współczesnym. Poprzez akcje, takie jak interwencja Mariusza Libla, chcemy zaznaczyć, że Morowe Panny są wśród nas” – powiedział Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Film poświęcony akcji Mariusza Libla można zobaczyć na stronie: http://www.youtube.com/watch?v=_L74IR0bzGo&feature=youtu.be
Szczegóły dotyczące kampanii „Morowe Panny dostępne są na stronach: www.morowepanny.pl oraz www.1944.pl.
Zobacz galerię (11) |
Komentarze społecznościowe |