Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
SKOCZ W KULTURĘ w Szczecinie
Akademia Antyczna, koncert kolęd czy Środy z historią to ledwie kilka propozycji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Warto też pamiętać, że w każdy czwartek można tam bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe.
14 stycznia 2010 (czwartek), 10.00 – 18.00, wstęp wolny
Wszystkie gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Drugi bezpłatny czwartek w 2010 – w każdy czwartek od godziny 10.00 do 18.00 można bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe Muzeum Narodowego w Szczecinie. Nie wiesz, jak zacząć Nowy Rok w Szczecinie – najlepiej SKOKIEM W KULTURĘ!
15 stycznia 2010 (piątek), godz. 17.00, wstęp wolny
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3
Zapraszamy, na spotkanie w ramach „Akademii Olimpijczyka”. Tematem przewodnim będzie „Renesans – architektura i rzeźba”, spotkanie poprowadzi Lucyna Wójciak.
16 stycznia (sobota), godz. 12.00, odpłatne
Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Staromłyńskiej 27
Zapraszamy na zajęcia – „Dzieci rysują w Muzeum”. Podczas zajęć uczestnicy poznają różne techniki malarskie i podejmują samodzielne próby tworzenia, stosując narzędzia i materiały malarskie. Zajęcia prowadzi Maryla Raban. Cena warsztatów 10 zł.
17 stycznia 2010 (niedziela), godz. 17.00, wstęp wolny
Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Staromłyńskiej 27
Zapraszamy na koncert kolęd polskich w wykonaniu Szczecińskiego Chóru Kameralnego.
Szczeciński Chór Kameralny, założony w 2005 roku, jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji chóralnego muzykowania zapoczątkowanej przez, działający w latach 1969-2005, Chór Uniwersytetu Szczecińskiego. Repertuar Szczecińskiego Chóru Kameralnego obejmuje dzieła muzyki chóralnej a capella kompozytorów polskich i obcych od renesansu do współczesności. Pierwszy koncert zespołu, już pod nową nazwą odbył się w kwietniu 2006 roku na estradzie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Dyrygentem Chóru Kameralnego jest Ludwika Mitkiewicz.
19 stycznia 2010 (wtorek), godz. 17.00, wstęp wolny
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3
Zapraszamy na inaugurację działalności „Akademii Antycznej”. Wykład inauguracyjny „Jak dziś mówić o historii starożytnej?”, wygłosi prof. dr hab. Adam Ziółkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie spotkania zostanie zaprezentowana książka prof. dr hab. Adama Ziółkowskiego „Historia powszechna. Starożytność”, a także zbiory Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.
„Akademia Antyczna” połączona jest z „Konkursem wiedzy o kulturze świata antycznego” organizowanym przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Zakładem Latynistyki i Tradycji Antycznej Uniwersytetu Szczecińskiego adresowanym do uczniów gimnazjów ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą antyczną i popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w tym przede wszystkim kolekcji antycznej Heinricha Dorna.
Całość uświetni koncert muzyki Jana Sebastiana Bacha Preludium, Bouree I i Bouree II z III Suity na wiolonczelę solo (opracowanie na altówkę).
20 stycznia 2010 (środa), godz. 17.00, wstęp wolny
Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Księcia Mściwoja II 8
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Środy z historią Szczecina”. Wykład „Szczecin przedwojenny oczami demografa” wygłosi dr Dariusz Szudra z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.
„Jedno miasto, dwa (różne) światy. Dylematy ludnościowe Szczecina na przełomie XIX i XX w.”
Szczecin, jak wiele ośrodków wielkomiejskich, swój czas największego rozkwitu przeżywał pod koniec XIX wieku. Na obrazie miasta funkcjonującym obecnie w powszechnej świadomości za sprawą licznych pocztówek swoje piętno odcisnął właśnie szereg inwestycji budowlanych i gospodarczych z tego okresu. Ukryte w nich piękno przyciąga uwagę współczesnych mieszkańców Szczecina, stanowiąc zaproszenie do swoistej podróży w czasie; któż by nie chciał się znaleźć, choćby na moment, w ówczesnym mieście, by podziwiać jego walory? Jednakże pocztówkowy obraz, z natury rzeczy, jest tylko reklamową ułudą, która nie przybliża nam realiów życia przeciętnego Hansa Stettinera. O realiach tych, widzianych w zwierciadle demografii, będzie mowa w kolejnym wykładzie cyklu „Środy z historią Szczecina”, by ukazać różne oblicza tego „samego” miasta. Tylko garstce specjalistów znany jest fakt, że w 1902 r. przeprowadzono w Szczecinie pierwsze w Europie (a może i na świecie) badania ankietowe nad umieralnością niemowląt, której poziom jest jednym z lepszych mierników przemian cywilizacyjnych. CO spowodowało, że pierwszy raz przeprowadzono je w Szczecinie. [Dariusz Szudra]
21 stycznia 2010 (czwartek), 10.00 – 18.00, wstęp wolny
Wszystkie gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie.
To już trzeci bezpłatny czwartek w 2010 – w każdy czwartek od godziny 10.00 do 18.00 można bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe Muzeum Narodowego w Szczecinie. Nie wiesz, jak zacząć Nowy Rok w Szczecinie – najlepiej SKOKIEM W KULTURĘ!
W nadchodzącym tygodniu szczególnie rekomendujemy wystawę „Malarstwo europejskie od XVI do początku XX wieku” prezentowaną w Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. Na wystawie obejrzeć można najcenniejsze obrazy z kolekcji szczecińskiego Muzeum. Ekspozycję rozpoczynają dzieła wybitnych artystów renesansu: portret księcia Filipa I z 1541 Lucasa Cranacha Młodszego i „Wielki kiermasz” z 1610, z kręgu Davida Vinckboonsa, a zamykają obrazy słynnych niemieckich impresjonistów Lovisa Corintha i Maxa Slevogta. Wśród eksponatów związanych z Pomorzem interesującą grupę tworzą dzieła znanego szczecińskiego malarza Augusta Ludwika Mosta, m.in. zakupiony niedawno do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie obraz „Podsłuchiwana randka” z 1844.
zdjęcie:Internet
Komentarze społecznościowe |