Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nie widzieć. CZUĆ!
- Kilkanaście osób poznawało moje prace poprzez dotyk. Byli skupieni i przejęci studiując struktury i faktury materiału. I pięknie o swoich doznaniach opowiadali. Nie widząc zobaczyli więcej niż my, widzący” - wspomina swoje spotkanie z niewidomymi rzeźbiarz Maciej Kasperski.
23 stycznia 2010, godzina 12.00 – 14.00, Galeria BB, ul. Garbarska 24 - warsztaty ceramiczne o dla osób niewidomych i niedowidzących.
Maciej Kasperski, adiunkt w Katedrze Ceramiki ASP we Wrocławiu, oprowadzi po swojej wystawie „12+1” w Galerii BB oraz nauczy niewidomych oraz niedowidzących uczestników warsztatów, jak wykonać z gliny miniaturę i naczynie.
Maciej Kasperski zaprasza na swoją wystawę osoby, które dlatego, że nie widzą, są pozbawieni kontaktu ze sztukami plastycznymi. Nie zobaczą, w jakich kolorach jest obraz, co przedstawia fotografia czy grafika. Ale mogą opowiedzieć o swych wrażeniach dotykając ceramicznych prac Kasperskiego. Opiszą jak je czują. Opiszą, jak je „widzą”...
To kolejne doświadczenie Kasperskiego ze spotkania na jego wystawie z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. W sierpniu 2009 r. zorganizował taki „pokaz” w Galerii Długiej w Bolesławcu.
„To było ekscytujące dla artysty przeżycie. Kilkanaście osób poznawało moje prace poprzez dotyk. Byli skupieni i przejęci „studiując” struktury i faktury materiału. I pięknie o swoich doznaniach opowiadali. Nie widząc zobaczyli więcej niż my, widzący” - wspomina swoje spotkanie z niewidomymi Kasperski.
Prosimy o przekazanie informacji o warsztatach swoim niewidomych lub niedowidzącym znajomym, sąsiadom, członkom rodziny. Aby wziąć udział w warsztatach prosimy o kontakt telefoniczny: 12 430 61 51 lub emaliowy: galeria@galeriabb.com
„12 + 1" - Maciej Kasperski
7.12.09 - 13.02.10
BB Kraków, ul. Garbarska 24
Galeria BB
Wrocław, ul. Jatki 3-6
tel.: 0 12 430 61 51
12 miesięcy w roku. 12 potraw na wigilijnym stole. 12 apostołów. 12 pokoleń Izraela. 12 prac Heraklesa. Zestaw obiadowy na 12 osób…
12 jest liczbą magiczną. Według Biblii oznacza porządek boży, doskonałość…
13 jest liczbą złowróżbną, przynoszącą nieszczęście…
Czy wystarczy tylko jeden element, żeby zburzyć ład i porządek wyznaczony przez dwunastkę?! Zniszczyć jej doskonałą symetrię?!
Maciej Kasperski zaprzecza prawom liczb. Dostawia „inny” obiekt do dwunastu podobnych jakby z przekory i ciekawości, co z tego wyniknie. I osiąga zaskakujący efekt: ten dodatkowy obiekt bynajmniej nie osłabia dwunastoelementowej kompozycji. Zwracając uwagę na „obcego”, koncentrujemy bowiem nasze spojrzenia na tej reszcie, wśród której się znalazł. Podziwiamy struktury i kolory, dostrzegamy kontrasty faktur, chropowatości materiału. I wyciągamy dłonie, żeby lepiej poczuć.
Bo ceramiczne obiekty Macieja Kasperskiego trzeba widzieć i dotykać!
Anita Bialic
Interesują mnie zależności między formą a funkcją przedmiotu. Związane to jest z przekonaniem o wyjątkowej wartości estetycznej przedmiotów codziennego użytku. Funkcjonalność jest dla mnie punktem wyjścia do estetycznej analizy formy.
Dążę do uprawiania sztuki, która będzie zrozumiała jeśli nie na poziomie racjonalnej czy intelektualnej analizy to na poziomie odczuć, zmysłów, przyjemności estetycznej. Maciej Kasperski
Maciej Kasperski
Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, 1996. Adiunkt w Katedrze Ceramiki ASP we Wrocławiu. Stypendium twórcze (artysta rezydujący) Uniwersytetu w Akron (Myers School of Art) Ohio w USA, 2000.
Komentarze społecznościowe |