Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Polska rzeźba fin de siècle’u
Polska rzeźba fin de siècle’u to ekspozycja w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie ukazująca 20 dzieł. Wystawa prezentuje bardzo interesujące, pełne głębi i wymowy (nierzadko symboliczne) kompozycje oraz dość szeroko rozpowszechnione w tamtym czasie portrety (ujęte najczęściej w naturalnej wielkości popiersia) mniej i bardziej znanych osób i postaci historycznych, tworząc spójną całość.
Modernistyczne rzeźby zostały wystawione w reprezentacyjnym, wnętrzu popijarskiego refektarza ze zwróceniem uwagi na staranny, precyzyjny i harmonijny dobór obiektów zarówno pod względem tematu jak i zróżnicowanego formatu.
Ponadto cenną wartością tej ekspozycji jest pokazanie dzieł ze zwróceniem uwagi na różne materiały z jakich powstały. Najwięcej jest „brązów” ukazujących zróżnicowaną fakturę i naturalny kolor tworzywa (niekiedy patynowanego, ale jednak utrzymanego w monochromatycznej tonacji). Te trójwymiarowe rzeźby pochodzące z przełomu XIX i XX stulecia są pełne indywidualności oraz nowatorstwa (nie powielają wzorców tradycyjnej dziewiętnastowiecznej formy i kształtów bazujących głównie na klasycznych ideałach), a przede wszystkim są to dzieła na wskroś nowoczesne, wręcz nietradycyjne w swej formie.
Uproszczone i syntetyczne kształty (niejednokrotnie impresyjne) tychże wyjątkowych utworów, nierzadko płynna, falista linia oraz ekspresja to najbardziej charakterystyczne cechy owych rzeźb. Równie ważne są wyjątkowo trafnie dobrane tytuły tychże młodopolskich dzieł (będące najczęściej „całością” i autorskim zamysłem twórców), które pozwalają dostrzec istotę tej wielkiej sztuki powstałej w okresie „końca wieku”.
Na tej wystawie pokazano piękne rzeźby, które zostały stworzone przez najwybitniejszych twórców epoki m. in.: Xawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczkę, Wacława Szymanowskiego, Jana Szczepkowskiego i Edwarda Wittiga. Dzieła ukazują wiele aspektów sztuki fin de siècle’u, która właśnie w tym czasie święciła wielkie artystyczne, wręcz niezwykłe triumfy i należy do największych rodzimych osiągnięć.
Ekspozycja Polska rzeźba fin de siècle’u jest pierwszą taką prezentacją w rzeszowskim Muzeum, a została przygotowana ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych Zbiorów Sztuki, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni i Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Wystawa jest czynna od 10 maja – 15 września 2013 r.
W czasie trwania wystawy istnieje możliwość zamówienia lekcji muzealnej pt. "Duch końca wieku w rzeźbie Młodej Polski"
Maria Stopyra - kurator wystawy
Zobacz galerię (4) |
Komentarze społecznościowe |