Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dom miłośnika sztuki
Motywem przewodnim wystawy stała się idea słynnego konkursu architektonicznego „dom dla miłośnika sztuki" ogłoszonego przez wydawcę Alexandra Kocha w roku 1901 na łamach niemieckiego magazynu poświęconego sztuce wystroju wnętrz.
Kultura artystyczna Czech i Moraw 1870-1930
2 lutego - 25 kwietnia 2010
Obszerna ekspozycja przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, prezentująca blisko 300 dzieł architektury, malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego twórców związanych z mecenatem znanych koneserów sztuki w Czechach i na Morawach przełomu XIX i XX wieku.
Motywem przewodnim wystawy stała się idea słynnego konkursu architektonicznego „dom dla miłośnika sztuki" ogłoszonego przez wydawcę Alexandra Kocha w roku 1901 na łamach niemieckiego magazynu poświęconego sztuce wystroju wnętrz. Konkurs, który skupił uwagę najwybitniejszych wówczas architektów stał się symbolem epoki - czasu nowego pojmowania piękna, syntezy sztuk, odrodzenia rzemiosła pod wpływem ruchu Arts & Crafts.
Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25, I piętro
Czynna: wtorek - niedziela godz. 10.00 - 18.00
Warsztaty edukacyjne
Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, to prezentacja dzieł architektury, malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego twórców związanych z mecenatem znanych koneserów sztuki na terenie Czech i Moraw przełomu XIX i XX wieku.
Propozycje tematów warsztatów:
· Secesja europejska: różne oblicza rzemiosła artystycznego w Europie: Wienner Werkstätte, Mackintosh, Arts and Crafts, nasza secesja: Plac Szczepański, Warsztaty Krakowskie, Wyspiański czyli krakowska architektura, rzemiosło i teatr na przełomie wieków w Krakowie.
· Secesja polska a czeska, krakowska a praska: geneza, kontakty, podobieństwa, różnice.
· Nowe inspiracje w sztuce XIX i przełomu XIX i XX wieku - orientalizm: porcelana, drzeworyt, ceramika, tkaniny, broń, a także moda i makijaż.
· Czy architekt stwarza mebel dla wnętrza, czy wnętrze dla mebli? - pytanie Blasera jako podstawa do nowoczesnego spojrzenia na budynek i jego wyposażenia jako integralne, nierozerwalnie związane ze sobą elementy, zawód: Designer. Czy projektowanie mebli i innych przedmiotów użytku codziennego też jest sztuką. Co musi umieć designer/projektant. Co to jest ergonomia?
· Elegancja i styl czy funkcjonalizm i praktyczność - co decyduje o wartości obiektu.
· Ornament/gramatyka ornamentu - o roli ornamentu w secesyjnej dekoracji. Plakat secesyjny - tematy, techniki, kolorystyka, styl, rzeźba secesyjna - tematy, plastyka, materiał, styl.
· Kubizm - Dla starszych: definicja, geneza, inspiracje. Przykłady światowe i czeskie z podkreśleniem specyfiki czeskiej: kubistycznej architektury i meblarstwa. Dla młodszych: układanie kubistycznego obrazu z gotowych wyciętych elementów (koła, kwadraty, trójkąty etc).
· Wokół „Domu dla miłośnika sztuki" - idea konkursu, etc. Jak taki dom powinien wyglądać, co mogłoby się w nim znajdować. Projektowanie domu.
Zobacz galerię (6) |
Komentarze społecznościowe |