Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tajemnice raciborskiego zamku w 3D
Turyści odwiedzający raciborski Zamek Piastowski będą mogli poznać jego największe tajemnice. W domu książęcym dostępna jest już wystawa prezentująca podziemia, lochy i słynną mapę Schneidera.
O mapie Roberta Schneidera jest głośno od końca lat 80. XX wieku, kiedy to została odkryta podczas remontu dachu kaplicy zamkowej. Wspomniany Schneider to budowniczy z Nysy, który brał udział w odbudowie zamku po wielkim pożarze ze stycznia 1858 roku. Na mapie naniósł linię oznaczającą tajemne przejście pod Odrą z siedziby książęcej do klasztoru dominikanek (dziś Muzeum i Zespół Szkół Ekonomicznych). To jak na razie najważniejszy dowód istnienia tunelu, który prawdopodobnie brał swój początek w podziemiach starej zamkowej baszty i służył za drogę ewakuacji z lewobrzeżnego miasta do warownej budowli na Ostrogu.
Mapa trafiła do Muzeum w Raciborzu. Była kilkakrotnie pokazywana. Potem przeszła konserwację i dziś - dzięki uprzejmości Muzeum w Raciborzu - jej duże powiększenie można oglądać na zamku. - Poza mapą pokazujemy też zdjęcia innych rzeczy odnalezionych pod koniec lat 80. XX wieku w kaplicy św. Tomasza. Ponadto prezentujemy szereg anaglifów, czyli fotografii stereoskopowych dające złudzenie trójwymiaru. Wystarczy założyć specjalne okularki 3D i zajrzeć do podziemi baszty, kaplicy zamkowej, budynku bramnego oraz budynku słodowni. Turyści nie mogą tam wchodzić, a często pytają o lochy, przejścia czy tunele. Zaspokajamy nową wystawą ich ciekawość, bo nasz zamek ma wiele tajemnic. Zdjęcia mają opisy w językach polskim, niemieckim oraz angielskim. Anaglify wykonał Krzysztof Ciszek, nauczyciel z SP 1 na Ostrogu, reszta pochodzi z naszego archiwum - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Wystawa złożona jest z wydruków wielkoformatowych wysokiej jakości, naklejonych na cztery duże ścianki działowe. Na miejscu dostępne są okulary 3D. W weekendy, w godzinach każdorazowo zapowiadanych na stronie zamekpiastowski.pl, o tajemnicach zamku opowiada Grzegorz Wawoczny, autor monografii zamku i browaru. W najbliższy weekend, 20 i 21 lipca, w sobotę o 11.00 oraz w niedzielę o 13.00.
- Dodajmy, że dom książęcy mieści także od niedawna dwie ciekawe wystawy zdjęć, udostępnione przez Muzeum w Raciborzu. Pokazują najciekawsze zabytki tej placówki oraz Racibórz wczoraj i dziś - miasto na współczesnych zdjęciach konfrontowanych ze starymi widokami - dodaje dyrektor Wójcik.
Zobacz galerię (4) |
Komentarze społecznościowe |