Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ród von Gralath w Gdańsku
Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na pierwszy publiczny pokaz daru Arianny Sartori in Donati von Gralath i Raffaela Donati von Gralath, który odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 11:00. Wstęp wolny. Spadkobierczyni rodu Gralathów Arianna Sartori in Donati von Gralath przekazała do Muzeum Narodowego w Gdańsku niezwykle drogocenny dar, obrazy i dokumenty związane z historią rodziny von Gralath jednego ze znamienitych gdańskich rodów, niezwykle zasłużonych dla historii miasta.
Cenne pamiątki należały do rodziny jej męża prof. Raffaele Donati von Gralath, którego dziadek Max Carl Georg wyjechał razem ze swoją żoną Emily Newton do Florencji. Prof. von Gralath niezwykle dbał o zachowanie rodzinnej tradycji. Oprócz obrazów i dokumentów znajdujących się w posiadaniu rodu, zbierał informacje dotyczące historii von Gralathów i opracował dwutomową historię rodziny, która również została przekazana do muzeum. We wspomnieniu o nim jego żona napisała, że był wszechstronnym, utalentowanym człowiekiem o dobrotliwym charakterze. Został chirurgiem ponieważ pragnął być użytecznym, ale oprócz tego miał wiele zróżnicowanych zainteresowań, od gry na skrzypcach po narciarstwo wodne. Był synem drugiej córki Maxa Carla Georga, Marii Bianci, wcześnie owdowiałej, dlatego małego Raffaela adoptował wuj i do nazwiska ojca dodano rodowe nazwisko matki: von Gralath.
Najstarszy z obrazów przedstawia Daniela Gralatha, burmistrza Gdańska, założyciela Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku, uzdolnionego naukowca i fundatora dzisiejszej Alei Zwycięstwa. W przekazywanym zbiorze znajdują się również portrety jego dzieci: Renate Wilhelmine i Carla Friedricha, który uzyskał dla rodziny nobilitację w 1798 roku.
Na portretach uwiecznione są także dwie żony Carla Friedricha: Anna Florentina von Groddeck z domu Mayer oraz Charlotta Constantia Beata z domu Davisson. Druga żona była praprawnuczką Heweliusza, a jej ojciec Daniel Gottlieb Davisson, prawnuk astronoma, również uznanym uczonym, zapewne dlatego portrety jego i jego małżonki znalazły się w rodzinnej galerii.
Kolejny wizerunek przedstawia jednego z dwóch synów Carla Friedricha - Stanislausa Carla, którego ojcem chrzestnym był król Stanisław August Poniatowski, stąd w zbiorze portret władcy. Drugi syn Carla Friedricha, Friedrich Wilhelm miał trzech męskich potomków, ale dwóch z nich zmarło bezpotomnie (portret jednego z nich Carla Alexandra należy do zbioru). Ród przedłużył George Friedrich, w kolekcji znajdują się dwa portrety jego żony Marie Luise Frederike z domu Maquet. Ich syn Max Carl Georg, wyjechał do Włoch, gdzie rozpoczęła się dalsza historia rodu.
Portrety związane są z najświetniejszym czasem w historii rodziny, prawdopodobnie stanowiły galerię wizerunków przodków świadczącą o wysokim statusie rodu i jego sławetnej przeszłości. Częścią darowizny są również trzy tomy historii Gdańska, autorstwa Daniela Gralatha Młodszego, brata Carla Friedricha, a także dokumenty.
Komentarze społecznościowe |