Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Niech zadźwięczy oręż
Ile ważył średniowieczny miecz? Ile kilogramów dźwigał na sobie Zawisza Czarny, z jakich elementów składa się rycerska zbroja i jak wyglądał średniowiczny plac zabaw – odpowiedzi na te pytania można szukać w Muzeum w Gliwicach – Willa Caro, gdzie 12 lutego rusza wystawa ORĘŻ ŚREDNIOWIECZA.
Natomiast na dziedzińcu Willi odbędą się pokazy walk rycerskich i żonglowania ogniem.
Oryginalne elementy średniowiecznego uzbrojenia pokazane na wystawie w Willi Caro pochodzą z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie naszego kraju. Eksponaty należą do zbiorów ponad dwudziestu polskich muzeów, w tym własnych Muzeum w Gliwicach.
Przykłady broni zaczepnej: mieczy, grotów włóczni, żeleźców toporów, czy broni ochronnej: kolczuga i hełm garnczkowy pokazane zostaną na wystawie w szerokim kontekście nie tylko historii oręża, ale także obyczajowości tej odległej i ciągle fascynującej epoki. Ekspozycja pokaże bogactwo i rozmaitość średniowiecznej broni i jej ewolucję, początkami sięgającą czasów starożytnych. Opisze organizację książęcego, a potem królewskiego wojska oraz rodzaje i sposoby walki stosowane w średniowieczu. Oryginalne zabytki najlepiej pomogą zrozumieć i uzmysłowić sobie surową rzeczywistość bitew i walk epoki rycerzy.
Na wystawie pojawi się wiele możliwości pozwalających w pełniejszy sposób zapoznać
się z prezentowanymi na niej obiektami i poruszanymi zagadnieniami. Będą to: prezentacje multimedialne, specjalna biblioteka wiedzy o średniowiecznym uzbrojeniu. Przygotowane zostały także rekonstrukcje zbroi i aranżacje wnętrz, nawiązujące do średniowiecznej architektury. Obok oryginalnych zabytkowych obiektów pojawią się także ich kopie. Dla najmłodszych dostępny będzie średniowieczny plac zabaw, na którym zdobywanie wiedzy okaże się przednią zabawą.
Wystawa w Willi Caro została pomyślana w sposób, który zagwarantuje każdemu coś interesującego. Młodszym nie odbierze marzeń, a wręcz do nich pobudzi. Nieco starszym dostarczy solidnej porcji rzetelnej wiedzy, podanej w bardzo efektowny sposób. To,ile ważył średniowieczny miecz będzie można sprawdzić doświadczalnie. Także to, ile dźwigał na grzbiecie Zawisza Czarny i jak złożona była rycerska zbroja?
Na wystawie można będzie sprawdzić jak mają się nasze wyobrażenia do rzeczywistości. To, ile ważył średniowieczny miecz będzie można sprawdzić doświadczalnie. Także to, ile dźwigał na grzbiecie Zawisza Czarny i jak złożona była rycerska zbroja.
Wystawie towarzyszą projekty:
Rycerskie ferie - podróż w czasie, zabawa i edukacja w Muzeum
Akademia wiedzy rycerskiej
Wykład - Rola broni osobistej w średniowiecznym społeczeństwie dr Lech Marek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego
27.02. godz. 11.00. Willa Caro (wstęp wolny)
szczegóły na: www.muzeum.gliwice.pl
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum w Gliwicach oraz: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum Częstochowskiego w Częstochowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum w Brodnicy, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum w Raciborzu.
Komentarze społecznościowe |