Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
TRZY DEKADY Zbigniewa Libery
Debiutował w 1982 roku na łódzkim STRYCHU. Od 2007 roku mieszka w Pradze. Jest obywatelem świata, a zarazem jednym z najważniejszych artystów reprezentujących sztukę tej części Europy.
Na wystawę monograficzną prac Zbigniewa Libery zaprasza wrocławskie BWA.
Prace 1982-2008
wystawa monograficzna
od 18. lutego do 14. kwietnia 2010
galeria Awangarda, Wita Stwosza 32
18. lutego o godz. 18:00
wernisaż
17. lutego o godz. 19:00
spotkanie ze Zbigniewem Liberą
Teatr Polski, scena J. Grzegorzewskiego
prowadzenie: Paweł Jarodzki
(na obie imprezy wstęp wolny)
Kuratorka: Dorota Monkiewicz
projekt ekspozycji: Robert Rumas
Wystawa Zbigniewa Libery, wspólny projekt warszawskiej Zachęty i BWA Wrocław, jest drugim, po amerykańskim, a pierwszym w Polsce retrospektywnym przeglądem twórczości artysty obejmującym trzy dekady jego aktywności w sztuce. Paradoksem jest, że twórczość Libery, czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej, autora głośnych i powszechnie znanych prac: „Lego. Obóz koncentracyjny” czy „Pozytywy” nie doczekała się dotychczas wyczerpującej monograficznej prezentacji i publikacji.
Projekt BWA Wrocław i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki realizowany w ścisłej współpracy z artystą, pragnie wypełnić tę lukę, prezentując obok prac znanych, nigdy dotychczas nie upublicznione fotografie i filmy z lat 80., a także niektóre urządzenia korekcyjne z lat 90., które nie były dotąd wystawiane w Polsce. Wystawie towarzyszy obszerny polsko-angielski katalog prac Libery z lat 1982-2008, wydany przez BWA Wrocław i Zachętę dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Adama Mickiewicza.
Po głośnej premierze w Warszawie wystawę zaprezentujemy publiczności wrocławskiej. Dzięki współpracy z Teatrem Polskim, na scenie im. J. Grzegorzewskiego, w przed dzień wernisażu wystawy, 17. lutego odbędzie się otwarta dla publiczności rozmowa z artystą. O sztukę i poglądy na zapalne momenty współczesnej kultury pytał będzie Zbigniewa Liberę Paweł Jarodzki (twórca „sztuki szablonowej”, związany z Wrocławiem, malarz i rysownik, najbardziej znany jako członek Legendarnego Luxuxu.)
Zbigniew Libera debiutował w 1982 roku w obiegu kultury niezależnej na łódzkim Strychu. W latach 80. działał w kręgu Kultury Zrzuty, wspólnie z artystami z grupy Łodź Kaliska oraz m.in. Jackiem Kryszkowskim, Jerzym Truszkowskim, Włodzimierzem Adamiakiem i innymi. Libera brał także udział w wydawaniu słynnego, niezależnego pisma „Tango”. Wspólnie z Jerzym Truszkowskim założył punkową grupę „Sternenhoch”, która łączyła działalność muzyczną z performerską. Był modelem fotograficznych prac Zofii Kulik, która spopularyzowała charyzmatyczny wizerunek artysty, w szeregu prac z serii „Idiomy socwiecza”.
W latach 80. powstają fundamentalne dla polskiej sztuki krytycznej prace Libery: „Obrzędy intymne” i „Jak tresuje się dziewczynki” W latach 90. Libera jest przede wszystkim autorem perfekcyjnie wykonanych „urządzeń" korekcyjnych”. Seria ta obejmuje obok „Lego”, takie prace , jak uniwersalną wyciągarkę penisa, urządzenia kulturystyczne dla małych chłopców, czy lalkę, którą można ogolić. Sensem tych prac nie jest jednak ich wygląd, lecz perswazyjna funkcja, wskazująca na metody, jakimi w ramach polityki ciała społeczeństwo dyscyplinuje swych członków.
Tematy, podnoszone przez prace Libery (przede wszystkim kwestia Holocaustu), jak i same prace, wywoływały gorące debaty publiczne w Polsce i za granicą. Stały się przedmiotem zarówno zaciętych polemik prasowych, jak i uniwersyteckich analiz oraz konferencji naukowych.
Po roku 2000 Libera ujawnia się jako aktywista alternatywnego frontu kulturalnego. Jest pomysłodawcą projektu „Zimna wojna” (artystów ze społeczeństwem) w Krakowie oraz współzałożycielem Warszawskiego Aktywu Artystów. Tworzy jedną, po drugiej, dwie klubokawiarnie w Warszawie: „Baumgart/Libera” w Zamku Ujazdowskim, a następnie, wraz z Tomkiem Kurzycą i Mariola Przyjemską, „Aurorę” przy ul. Dobrej. Organizuje w nich koncerty muzyczne i wieczory literackie. Prace powstałe po roku 2000 podejmują temat statusu, funkcji i roli obrazów medialnych. Libera zajmuje się fotografią prasową, relacją obrazu i tekstu, naturą widzialności, książką artystyczną. Pozytywy, Co robi łączniczka, The Gay, Innocent and Heartless prezentowane są w całej Polsce i odbywają triumfalny pochód przez galerie w całej Europie.
Szczególne sukcesy Libera odnosi w Ameryce, gdzie jego praca staje się inspiracja dla głośnej wystawy „Mirroring Evil” w Jewish Museum w Nowym Jorku, a Uniwersytet w Ann Arbor organizuje artyście wystawę retrospektywną i zaprasza go do wygłoszenia prestiżowego, dorocznego wykładu w ramach serii „Copernicus Lecture”. Przed Liberą takie zaproszenia otrzymali m.in.: Adam Michnik, Leszek Kołakowski, Czesław Miłosz i wielu innych.
W 2007 roku Museum Serralves w Porto organizuje pionierską prezentację sztuki lat 80., na której Libera jest jednym z dwójki zaproszonych z Polski artystów.
Jesienią 2007 roku Libera osiedlił się w Pradze. Tamże w roku akademickim 2008/2009 prowadził pracownię gościnną w Akademii Sztuk Pięknych. Jest obywatelem świata, a zarazem jednym z najważniejszych artystów reprezentujących sztukę tej części Europy.
Zbigniew Libera. Prace 1982-2008
18.02-14.04.2010
wystawa w galerii: Awangarda, BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32, 50-149 Wrocław
kuratorka: Dorota Monkiewicz
architektura ekspozycji: Robert Rumas
ORGANIZACJA: BWA WROCŁAW – GALERIE SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ,
NARODOWA GALERIA SZTUKI - ZACHĘTA
PROJEKT ZREALIZOWANY DZIĘKI WSPÓŁFINANSOWANIU
MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO ORAZ MIASTA
WROCŁAWIA
BWA Wrocław | Galerie Sztuki Współczesnej
Wita Stwosza 32, 50-149 Wrocław
Na zdjęciu: Zbigniew Libera, lego – Obóz koncentracyjny 1999
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |