Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
ASP Rocznik 2009
Zabytkową przestrzeń Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wypełniają prace 53 absolwentów łódzkiej ASP - obrazy, fotografie, meble, tkaniny, biżuteria. Najlepsze prace, zgodnie z tradycją, nominowano do nagrody ministra kultury i rektora ASP.
ASP Rocznik 2009" jest już dziesiątą, jubileuszową promocją najlepszych dyplomów oraz prezentacją wiedzy, umiejętności i poziomu wykształcenia najzdolniejszych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w minionym roku.
Wystawa pokazuje jak równolegle i z wzajemnym oddziaływaniem odbywa się proces kształcenia; proces, którego obrazem jest suma autorytetów: pedagogów kształcenia ogólnoplastycznego, specjalistów kształcenia kierunkowego i indywidualności dyplomantów. "Rocznik" jest właśnie prezentacją takiej współpracy i unikatowych rozwiązań. Zawiera dyplomy studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia z czterech wydziałów stanowiących Akademię - Wydziału Grafiki i Malarstwa, Tkaniny i Ubioru, Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Edukacji Wizualnej. Na każdym z nich podstawą jest kształcenie artystyczne z takimi przedmiotami jak: malarstwo, rysunek, rzeźba, kompozycja, grafika warsztatowa, fotografika czy techniki multimedialne. Są one także w przypadku ich specjalizacji tematami dyplomowymi. Służą kształceniu osobowości artystycznej w specjalizacjach dyplomowych dotyczących designu, architektury wnętrz, grafiki użytkowej a konkretnie projektowaniu plakatów, druków, wydawnictw, gobelinów, dywanów, druków na tkaninie, odzieży, biżuterii, obuwia oraz innych form przemysłowych. Warto przypomnieć, że pomysłodawcą tej przeglądowej wystawy była prof. Krystyna Nadratowska-Górska ówczesna prorektor d.s. Nauki i Promocji a wieloletnim komisarzem prof. Jolanta Rudzka-Habisiak.
W tym roku zaprezentowano 53 dyplomy spośród 174 ubiegłorocznych absolwentów. Kuratorem "Rocznika 2009" jest dr hab. Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder współpracująca z dr. Jakubem Balickim, dr. Rafałem Sobiczewskim, mgr Anną Wrzesień, dr Agnieszką Wasiak, mgr Anną Miarką, dr Anną Tomczyk i mgr. Piotrem Gryzem. Dopełnieniem wystawy jest katalog sponsorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprojektowany przez mgr. Bartłomieja Otockiego.
Wystawa "Rocznik 2009", jak i poprzednie jest prezentowana dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Norberta Zawiszy w salonach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282. Patronat Honorowy nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego i Prezydent Miasta Łodzi.
Prorektor d.s. Nauki i Promocji ASP
prof. Andrzej Szadkowski
Wystawa towarzyszy 13 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Łódź 2010
Wystawa otwarta do 28 marca
wt., śr., pt. godz. 9-17,
czw. godz. 11-19,
sob., niedz. godz. 11-16
Fragment recenzji Marty Pietrasik (Gazeta Wyborcza)
Zabytkową przestrzeń Muzeum Włókiennictwa wypełniają prace 53 absolwentów łódzkiej ASP - obrazy, fotografie, meble, tkaniny, biżuteria. To 10., jubileuszowa wystawa dyplomów najzdolniejszych studentów. Najlepsze prace - zgodnie z tradycją - zostały nominowane do nagrody ministra kultury i rektora ASP. (…)
Na pierwszym poziomie dominuje pastelowa kolorystyka, delikatne wzory tkanin i biżuterii. Drugie piętro to krzykliwe i kolorowe obrazy Jana Wasińskiego, intrygujące projekty: "Transporter dla kotów domowych" Darii Piotrowskiej, "Miejski rower trójkołowy" Adama Karskiego i erotyczne prace Doroty Maroń. Fotografie Rafała Nagieckiego to cykl zdjęć ludzkiego ciała uchwyconego w akrobatycznych, wręcz niemożliwych do wykonania pozycjach. Zdjęcia Kai Bajowskiej ukazują bajkowy świat pięknych modelek. - W tym roku poziom prac jest bardzo wysoki - ocenia Dobrzyniecka-Kojder. - Jest w nich świeżość i pasja. (…)
autorzy prac, prezentowanych na zadjęciach: Marcin Staniec, Maria Wiatrowska, Jan Wasiński, Marcjanna Kołat, Ewa Ciechelska, Wiktor Bilski, Patrycja Sipa, Sylwia Grajewska, Paulina Drochlińska
Zobacz galerię (9) |
Komentarze społecznościowe |