Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Biologia Chemia Fizyka
Świadomość niepełności pochwycenia życia poprzez naukowy pryzmat często kieruje nasze myślenie na obszary powiązane z religią, duchowością czy filozofią. Biologia, chemia i fizyka w poszukiwaniu zagmatwanego obrazu człowieka i tajemnic kosmosu...
Galeria Design – BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4, Wrocław
zaprasza na wystawę fotograficzną
Biologia Chemia Fizyka
Artyści: Waldemar Pranckiewicz, Łukasz Rusznica, Krzysztof Solarewicz
Wystawa potrwa do 14 marca
Pozytywistyczne nastawienie zakładało, że wszystko można poznać dzięki możliwościom nauk
przyrodniczych, a więc też biologii, chemii i fizyki. Te trzy dziedziny, tak mocno powiązane z człowiekiem, już choćby na poziomie funkcjonowania ciała, miały dostarczyć wiedzy wszechstronnej i absolutnej. Z czasem rozdrobnienie nauki na coraz bardziej szczegółowe treści, a co za tym idzie coraz bardziej fragmentaryczny obraz, przyczyniło się do zachwiania wiary w możliwość poznania człowieka i świata, a tym bardziej poznania jego przez biologię, chemię i fizykę.
Świadomość niepełności pochwycenia życia poprzez naukowy pryzmat często kieruje nasze myślenie na obszary powiązane z religią, duchowością czy filozofią. Biologia, chemia i fizyka kojarzą się z przestarzałą formą, która nie jest w stanie unieść ciężaru zagmatwanego obrazu człowieka ani tajemnic kosmosu. Zapomina się jednak, że są to całkiem pojemne konstrukty widzenia świata, które w połączeniu mogą stać się fotografią sensu stricte i tym samym stworzyć pola do zrozumienia rzeczywistości.
Biologia Chemia Fizyka to chwytliwy w swoim sentymentalnym brzmieniu tytuł. Całkiem jednak możliwe, iż poprzez niego łatwiej przywołać najbardziej proste, a mimo to fundamentalne kwestie, które ciężko uchwycić wielkimi słowami i narracjami.
Wystawa Biologia Chemia Fizyka Waldemara Pranckiewicza, Łukasza Rusznicy i Krzysztofa Solarewicza odwołuje się zarówno do samej fotografii, jako pewnego procesu opartego o te trzy „naukowe” dziedziny, jak i do tych znaczących tropów - życia, a więc i śmierci. Nie uciekając od złudzenia realności fotografii, artyści zmuszają do czytania, a nie jedynie oglądania gotowych obrazów. Każdy z nich w inny sposób interpretuje temat - czy to wychodząc od samej pracy z medium i tworzenia iluzji, czy to szukając śladów miłości w ciele, jedynie pozornie anonimowym, czy to raczej skupiając się na bezruchu, przesiąkniętym dramatyzmem, gdzie„nic się nie dzieje”.
Wystawie będzie towarzyszyła publikacja, która będzie pewnego rodzaju szkicownikiem z fotografiami I projektami - niedokończonymi, niepełnymi pomysłami wokół tematu wystawy.
strona projektu: http://www.miligram.net/bchf/projekt.html
Wystawa dla widzów dorosłych - obowiązuje na niej pełen zakaz fotografowania
Wystawie będzie towarzyszyła publikacja, która będzie pewnego rodzaju szkicownikiem z fotografiami i projektami - niedokończonymi, niepełnymi pomysłami wokół tematu wystawy.
kurator: Beata Bartecka
Organizator: Galeria Design
Współpraca: Ośrodek Postaw Twórczych, Miligram
Zobacz galerię (2) |
Komentarze społecznościowe |