Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W czwartki za darmo
Wykład pt. Czy powinniśmy się obawiać chemioterapii, wystawę Ludzie, wydarzenia, przemiany. 20 lat fotografii Gazety Wyborczej oraz wernisaż wystawy Fotografia Dzikiej Przyrody 2009 - oto co proponuje Muzeum Narodowe w Szczecinie w dniach od 3 do 11 marca.
3 marca 2010 (środa), 17.00, wstęp wolny
Muzeum Narodowe w Szczecinie i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wspierania Rodzin z Predyspozycjami do Nowotworów Dziedzicznych oraz Stowarzyszenie Amazonek AGATA w ramach cyklu „Człowiek i jego dzieło” zapraszają na wykład dr Tomasza Byrskiego: "Czy powinniśmy obawiać się chemioterapii?".
Zaprezentowane zostaną badania kliniczne z zastosowaniem cisplatyny, prowadzone w Międzynarodowym Ośrodku Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie. Zrealizowane praca demonstrują zdecydowanie wyższą skuteczność (w uzyskiwaniu całkowitych remisji raków piersi) nowo wprowadzonego przedoperacyjnego leczenia cisplatyną u pacjentek z odziedziczoną mutacją w genie BRCA1.
Dr n.med. Tomasz Byrski jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych zamieszczonych w recenzowanych czasopismach zagranicznych i krajowych, m.in. „Journal of Clinical Oncology” i „American Journal of Human Genetics” oraz 3 monografii. Głównym przedmiotem zainteresowań badawczych jest genetyka nowotworów ze szczególnym uwzględnieniem oceny skuteczności chemioterapii w zależności od zmian konstytucyjnych u osób z dziedziczną predyspozycją do nowotworów. Współautor kilku patentów krajowych i międzynarodowych dotyczących zastosowania testów diagnostycznych do identyfikacji osób z grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.
4 marca 2010 (czwartek), 10.00 – 18.00, wstęp wolny - Wszystkie gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie
To już DZIEWIĄTY bezpłatny czwartek w 2010 – w każdy czwartek od godziny 10.00 do 18.00 można bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe Muzeum Narodowego w Szczecinie. Szczególnie polecamy wystawę zorganizowaną przez Gazetę Wyborczą: „Ludzie, wydarzenia, przemiany. 20 lat fotografii Gazety Wyborczej” (wystawa prezentowana do 21 marca 2010).
4 marca 2010 (czwartek), 18.00, wstęp wolny
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3
Wernisaż wystawy „Fotografia Dzikiej Przyrody 2009”. - Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2009, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz ósmy w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składa się 80 zdjęć, nagrodzonych i wyróżnionych w trzynastu kategoriach. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 3,7 tys. autorów z 94 krajów.
Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy można najogólniej określić w kilku punktach:
• podnieść status fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki,
• stać się najpoważniejszym forum fotografii tego rodzaju, przedstawiając światowej widowni najlepsze obrazy natury,
• inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody,
• przedstawiać zgromadzone dzieła ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jego przyszłość.
Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów. Jeśli zliczyć wszystkich, to rokrocznie jest to więcej niż milion osób, na wszystkich kontynentach, z czego w Polsce ok. 70 tys. Podobnie jak w latach poprzednich wystawa trafi w 2010 r. do 12 miast. Szczecin jest w tym łańcuchu ogniwem trzecim, po Wschowie i Koszalinie, a następnie wystawa trafi do: Bielska-Białej, Bytomia, Jeleniej Góry, Zakopanego, Białowieży, Bydgoszczy, Warszawy, Wrocławia i Kalisza.
Po raz drugi w historii wystawy, znajdują się na niej aż 3 zdjęcie wykonane przez polskich fotografów.
5 marca 2010 (piątek), 17.00, wstęp wolny
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach „Akademii Olimpijczyka”. Wykład „Realizm, akademizm” wygłosi Agata Kamińska. Cykl wykładów z historii sztuki ma za zadanie pomóc młodzieży w przygotowaniach do Olimpiady Artystycznej.
Agata Kamińska – absolwentka historii kultury na Uniwersytecie im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na co dzień pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.
6 marca 2010 (sobota), 12.00, wstęp odpłatny
Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 27
„Dzieci rysują w Muzeum” – zajęcia prowadzi Maryla Raban. Podczas zajęć uczestnicy poznają różne techniki malarskie i podejmują samodzielne próby tworzenia, stosując różne narzędzia i materiały. Bez obowiązku wcześniejszego zgłoszenia. Opłata za zajęcia: 10 zł (w cenie są materiały plastyczne i opieka instruktora).
11 marca 2010 (czwartek), 10.00 – 18.00, wstęp wolny
Wszystkie gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie
To już DZIESIĄTY bezpłatny czwartek w 2010 – w każdy czwartek od godziny 10.00 do 18.00 można bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe Muzeum Narodowego w Szczecinie. Polecamy wystawę „Fotografia Dzikiej Przyrody 2009” (wystawa prezentowana do 28 marca 2010).
11 marca 2010 (czwartek), 17.00, wstęp wolny
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3
W ramach „Akademii Antycznej” odbędzie się wykład dr Małgorzaty Cieśluk z Uniwersytetu Szczecińskiego – „Jak czytali starożytni Grecy?”.
Dr Małgorzata Cieśluk jest filologiem klasycznym, na co dzień jest związana z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Jako hellenista specjalizuje się w badaniach nad językiem i literaturą starożytnej Grecji. Szczególnym obiektem jej zainteresowań pozostaje proza grecka okresu późnego antyku.
ZAPOWIEDŹ:
12 marca 2010 (piątek), 17.00 – 19.00, wstęp wolny
Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie (Ratusz Staromiejski na Podzamczu) przy ul. Księcia Mściwoja II 8
Zapraszamy na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu doskonałych, sprawdzonych muzyków, pedagogów szkół muzycznych w Poznaniu i Szczecinie. Muzycy zagrają w składzie: Marcin Murawski – altówka, Ewa Murawska – flet, Urszula Szyryńska – klawesyn, Natalia Karpińska – wiolonczela.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 27, tel. 091 431 52 08 (kasa)
(budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych)
wystawy stałe:
„Sztuka na Pomorzu od XIII do XVII wieku”
„Rzemiosło artystyczne (srebro, ceramika)”
„Mecenat artystyczny Książąt Pomorza Zachodniego”
„Malarstwo europejskie od XVI do początku XX wieku”
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3, tel. 091 431 52 61 (kasa)
(budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych)
wystawy stałe:
„Antyczne korzenie Europy. Szczecińska Kolekcja Dohrnów”
„Mennictwo zachodniopomorskie od XII do XIX wieku”
„W afrykańskiej wiosce”
„Sztuka Afryki – między maską a fetyszem”
wystawy czasowe:
„Powitanie Sediny” – prezentacja kompozycji rzeźbiarskiej L. Manzela „Sedina” zrekonstruowanej przez Adama Myjaka i Janusza Pastwę w skali 1:4
„Oceanarium” (szczegóły tel. 505183 300, obowiązuje osobny bilet)
„Ludzie, wydarzenia, przemiany. 20 lat fotografii Gazety Wyborczej” (prezentowana do 21 marca 2010)
„Fotografia Dzikiej Przyrody 2009” (wernisaż 4 marca 2010, godz. 18.00)
Wieża widokowa Gmachu Głównego MNS
„Astronomiczna Eureka” (wejście na wieżę, zwiedzanie wystawy i seans w planetarium tylko dla grup zorganizowanych, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 0914315261, obowiązuje osobny bilet).
Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie – Ratusz na Podzamczu
ul. ks. Mściwoja II 8, tel. 091 431 52 55
wystawy stałe:
„Dzieje Szczecina” – historia i kultura od czasów najdawniejszych do współczesności
„Szczecin jakiego już nie ma”
„Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”
Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 1, tel. 091 431 52 36
„Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej” (wernisaż: 12 marca 2010, godz. 18.00)
Szczegółowe informacje dla zwiedzających o godzinach otwarcia, adresach gmachów, aktualnościach oraz cenach biletów znajdują się na stronie www.muzeum.szczecin.pl
Komentarze społecznościowe |