Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
PAKRAVA
W Poznaniu trwają Dni Kultury Niezależnej Białorusi. Jedną z imprez towarzyszącym obchodom jest wystawa wycinanek Marka Maksymovicha oraz fotografii Pawła Miecznika pt. PAKRAVA. Na ekspozycję zaprasza Galeria EDO, ul: Wrocławska 19, Poznań. Termin imprezy 16 październik, godz. 19.00
Wystawa prezentuje dwa spojrzenia na Białoruś. Pierwsze to zdjęcia autorstwa Pawła Miecznika, pokazujące życie codzienne mieszkańców wsi Ostryna na Grodzieńszczyznie. Spojrzenie drugie to inspirowane sztuką ludową Białorusi wycinanki autorstwa Marka Maksimovicha.
Paweł Miecznik urodził sie w 1980 roku w Poznaniu. Tak pisze o sobie na swojej na swojej stronie internetowej Jak to się zaczęło? Zainteresowanie stało się pasją. Pasja stała się zawodem. W dzienniku "Głos Wielkopolski" posmakowałem rzemiosła fotoreporterskiego i tak znalazłem sie na właściwej ścieżce. Postrzegam świat w kadrach a to co widzę obiektywem, staje się obrazem. Zauważyli to inni i tak współpraca z wydawnictwami, agencjami i instytucjami stała się możliwa. Moja ulubiona fotografia to reportaż i portret, także krajobraz. Dlaczego fotografuję? Swoją fotografią chciałbym w nietuzinkowy sposób opowiadać, zdawać relację, dzielić się zachwytem, uchwycić i pokazać to co godne podziwu i przejmujące...
Portrety wykonane na Białorusi w miejscowości Ostryna. Dla większości kraj kojarzący się z politycznymi niesnaskami i nieciekawą aurą okazuje się być niezwykle przyjazny, gościnny i ciekawy. Mieszkańcy żyją normalnie i są szczęśliwi, choć wielu odwiedzającym ten kraj może wydać się postkomunistycznym skansenem rządzącym się własnymi prawami. życie codzienne, praca, dom, ot proza życia bez makijażu. Chwilowe oblicza zatrzymane przez autora tak po prostu.
Dni Kultury Niezależnej Białorusi są szeroką prezentacją kultury białoruskiej, funkcjonującej często poza oficjalnym obiegiem. Przedsięwzięcie ma na celu zbliżenie i wzajemne obu kultur – polskiej i białoruskiej oraz prezentację współczesnej kultury białoruskiej. W ramach festiwalu odbędą się: folkowy koncert zespołów z Polski i z Białorusi, które swoje muzyczne inspiracje czerpią z szeroko rozumianej kultury ludowej, wystawa białoruskiego malarstwa współczesnego, wystawa prac dzieci ze szkoły w Grodnie, seanse filmowe, publikacja książki o Francysku Skorynie. Uczestnikami projektu są pisarze, muzycy, reżyserzy, artyści, goście z Polski i Białorusi. Chcemy, aby sztuka stała się obszarem, gdzie artyści mają możliwość wyrażenia swojej postawy i haseł nawołujących do walki o demokratyczne państwo.
Komentarze społecznościowe |