Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Opowieść wizualna
Czy jest tutaj jakaś historia? Jak najbardziej. Poniżej znajdziecie pięć powodów, dla których warto czytać, oglądać i rysować komiksy. Warto je nawet wystawiać. Robi to Galeria Lamelli z Krakowa. Wystawa czynna do 16 marca, od poniedziałku do piątku, w godz.: 11.00 - 17.00. Wstęp wolny.
Artyści zaproszeni do wystawy: Agata Kus, Katarzyna Kukuła, Tomasz Bielecki, Marcin Dymek, Marta Antoniak, Bartosz Trojanowski, Agnieszka Węgrzyn
Kuratorzy: Jan Podgórski, Marcin Czaja
Pięć powodów, dla których warto czytać, oglądać i rysować komiksy (krótka rozprawa wbrew pozorom na temat)
Od pewnego czasu zastanawiałem się jaki wpływ na nasze społeczeństwo ma to, iż nie "wychowywaliśmy się z komiksami", że ojcowie nie czytali dzieciom przygód małego Nemo na dobranoc, a dorośli nie zaśmiewali się nad przygodami Pana Naturalnego. Oczywiście mieliśmy swego Żbika, kpt. Klossa no i Janosika oczywiście, lecz właściwie ich i tylko ich. Zacząłem się zastanawiać, co straciliśmy (Polska jest ponoć jedynym krajem Europy, gdzie komiks się "nie przyjął", nigdy nie był traktowany jako pełnoprawna dziedzina sztuki, gdzie przymiotnik "komiksowy" jest określeniem negatywnym (podobnie zresztą jak "artysta" - pogardliwe - To jeeest arrrtysta...). A właściwie odwracając pytanie do góry nogami, co moglibyśmy zyskać, jakie są powody, by poświęcić komiksom trochę uwagi. I wyszło mi, że jest ich pięć. Dlaczego pięć? Nie mam bladego pojęcia!
Oto one:
Powód pierwszy - bo komiksy rozwijają intelekt, wyobraźnię, pozwalają przeżywać przygody razem z bohaterami jeszcze w inny sposób, niż dzieje się to w czasie oglądania filmu czy czytania książki, uczą, że w sztuce nie ma miejsca na nudę.
Powód drugi - bo rozwijają myślenie plastyczne, uczą dostosowywać ilość dobranych środków formalnych do treści - czyli uczą umiaru, uczą syntezy, pokazują bogactwo możliwości plastycznych, uczą dyscypliny i konsekwencji, uczą, że wszystko jest możliwe, a nie, że są tylko zakazy i ograniczenia.
Powód trzeci - bo są medium, które podobnie jak film może rozgrywać się w czasie, co daje nam dodatkowe możliwości, otwierając kolejną wielką "walizę" z pomysłami,
Powód czwarty - bo rozwijają poczucie humoru, ucząc dystansu do świata a tym samym do siebie samego, a poczucie humoru to poza wszystkim potężne narzędzie do porozumiewania się z ludźmi.
Zastanawiacie się pewnie czemu piszę o komiksie a na wystawie pyszne malarstwo, świetne rysunki, interesujące obiekty. Otóż panowie Marcin Czaja i Jan Podgórski, organizatorzy wystawy, doskonale wiedzą, dlaczego. Komiks nie jest głównym tematem zorganizowanej przez nich wystawy. Jest inspiracją, punktem wyjścia, jest także dowodem jak dużo wolności daje obcowanie z komiksem, jak dużo można z niego skorzystać, jak wbrew pozorom nie krępuje on inywidualności. Udało im się dobrać doborowe towarzystwo. Udało im się także ominąć pokusę banalnego przekalkowania "komiksowości" na język malarstwa czy rysunku. W efekcie powstała interesująca wystawa, której wspólnym mianownikiem jest raczej narracja, która zupełnie swobodnie może funkcjonować bez dodatkowego komentarza. Sam pomysł nawet jeżeli szybko się wyczerpie, opatrzy, to będzię trampoliną do dalszych, orginalnych, interesujących działań.
He, he, myślicie sobie stary piernik się "walnął" - mówił o pięciu powodach a wymienił cztery... no cóż tym razem nie macie racji. Otóż piąty powód zostawiłem sobie na koniec - jest bardzo ważny, nie mniej, niż cztery pozostałe. Komiks zawsze kojarzył mi się z "łobuzerką", z "puszczaniem oka", z "płynięciem pod prąd", a jedna z prawd, które pamiętam z dzieciństwa to to, że fajne dziewczyny zawsze wolały tych "niegrzecznych". Oto piąty powód. Niech żyje komiks! No pasaran! Nudziarze nie przejdą!
prof. ASP Dariusz Vasina
Wystawa czynna do 16 marca, od poniedziałku do piątku, w godz.: 11.00 - 17.00
Wstęp wolny
Galeria Lamelli, 31-027 Kraków, ul. Mikołajska 2, II piętro,
www.galeria.lamelli.com.pl, galeria@lamelli.com.pl, tel. 0124221955
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |