Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Przerwany mecz…
…to wystawa o tragicznych dla Polski i Krakowa latach 1768–1815. Okres ten przyniósł Polakom doświadczenie walk o zachowanie a później odzyskanie samodzielności i niepodległości. Wystawa prezentuje ważniejsze wydarzenia tego okresu - konfederację barską i insurekcję kościuszkowską.
MUZEUM MIASTA KRAKOWA zaprasza na otwarcie wystawy czasowej PRZERWANY MECZ 1768–1815
Kiedy - 8 kwietnia 2010 o godz.12.00.
Gdzie - Pałac Krzysztofory, Kraków
„Przerwany mecz” to wystawa, która dotyczy tragicznych dla Polski i Krakowa lat 1768–1815. Eksperymentalna forma, bazująca na skojarzeniu zmagań politycznych z rywalizacją sportową, ma na celu dotarcie szczególnie do dzieci i młodzieży oraz ludzi o otwartych umysłach. Ekspozycja, odchodząc od utartych schematów przedstawiania historii Polski, pozwala na nowo, z dystansem spojrzeć na drażliwe zagadnienia. Każdy krakowianin, który pragnie zgłębiać wiedzę o dziejach swojego miasta, będzie na pewno usatysfakcjonowany po obejrzeniu tej wystawy.
Głównym tematem ekspozycji są dzieje Krakowa ukazane na tle burzliwej historii Polski i Europy w latach 1768–1815. Okres ten przyniósł Polakom doświadczenie walk o zachowanie, utrzymanie, a później odzyskanie samodzielności i niepodległości. Wystawa prezentuje zatem najważniejsze wydarzenia tego okresu, tj. konfederację barską, insurekcję kościuszkowską – z najważniejszym momentem, czyli przysięgą Tadeusza Kościuszki – które wpłynęły na zmianę sytuacji politycznej. Bohaterskie walki niestety nie przyniosły odzyskania utraconych ziem polskich, lecz ich ostateczny podział i kres państwa polskiego w wyniku rozbiorów. Na tle tragicznych wydarzeń w kraju sytuacja Krakowa wyglądała również dramatycznie. Najpierw miasto zostało zajęte przez wojska pruskie, które zrabowały ze skarbca insygnia koronacyjne polskich władców, a następnie od Prusaków miasto przejęli Austriacy.
Po utracie niepodległości nadzieją dla Polaków okazała się walka u boku Napoleona. Wynikiem tego było powstanie namiastki państwowości polskiej – Księstwa Warszawskiego. Kraków został do niego włączony przez księcia Józefa Poniatowskiego. Dwóch bohaterów tego okresu, tj. Tadeusz Kościuszko i Józef Poniatowski, którzy „wrócili” do Krakowa, sprowadzeni po śmierci, zostali pochowani w najważniejszej z krypt katedry wawelskiej – krypcie św. Leonarda.
Oprawa scenograficzna wystawy odbiega od dotychczasowych, standardowych schematów towarzyszących ekspozycjom muzealnym. Wydarzenia, postacie oraz eksponaty zostały przedstawione w konwencji sportowej, dlatego poszczególne elementy są zestawione na zasadzie luźnej analogii z pojęciami związanymi z meczem piłkarskim. W ten sposób każda sala dzięki swojej nazwie odwołuje się do sytuacji i rzeczy charakterystycznych dla rozgrywek piłkarskich
W pierwszej sali, nazwanej „Szatnia”, zapoznajemy się z sytuacją „przed meczem”, czyli stanem Polski szlacheckiej w końcu XVIII w. W kolejnych salach na parterze poznajemy polskich „zawodników” oraz „trenerów” poszczególnych „drużyn”. Polska w tych rozgrywkach „gra” z silnymi przeciwnikami w „grupie śmierci”. W osobnej sali znajdujemy „puchar”, o który toczy się gra, czyli insygnia koronacyjne polskich królów, będące w tamtych czasach symbolem samodzielnego, silnego państwa.
W salach na piętrze pokazano najważniejsze „rozgrywki”, „kontuzje” i „gole”. Poznając wydarzenia historyczne przez obrazy i pamiątki, dochodzimy do sedna kwestii, „przerwania meczu”, czyli klęski Napoleona, która odebrała Polakom nadzieję na szybkie odzyskanie niepodległości. Właściwie dopiero pod koniec XX w. udało się dokończyć i wygrać ten trudny „mecz” o wolność.
Muzeum do tej wystawy przygotowało bogatą ofertę warsztatów, lekcji i prelekcji dla uczniów, którzy zechcą poznawać historię dzięki atrakcyjnej dla nich sportowej konwencji. Rezerwacja i informacja: tel: 12 619-23-20, e-mail: edukacja@mhk.pl; więcej informacji: www.mhk.pl.
Kurator wystawy: Małgorzata Niechaj
Aranżacja plastyczna: Łukasz Sarnat
8 kwietnia – 18 lipca 2010
czynna od wtorku do niedzieli, 10.00–17.30
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |