Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dzieci rysują w muzeum
…to jedna z wielu propozycji Muzeum Narodowego w Szczecinie na nadchodzący tydzień. Znajdzie się też coś dla miłośników filmu, historii miasta oraz historii najnowszej, w tym debata MODA NA PRL.
Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza:
10 kwietnia 2010 (sobota), 12.00, wstęp odpłatny
Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 27
Spotkanie w ramach cyklu „Dzieci rysują w Muzeum”. Podczas zajęć uczestnicy poznają różne techniki malarskie i podejmują samodzielne próby tworzenia, stosując narzędzia i materiały malarskie. Zajęcia prowadzi Maryla Raban. Cena warsztatów 10 zł.
14 kwietnia 2010 (środa), 17.00, wstęp wolny
Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie (Ratusz Staromiejski na Podzamczu) przy ul. Księcia Mściwoja II
Wykład „Szczecin ośrodkiem wydawniczym niezależnej prasy i wydawnictw w okresie 1977–1989/90”, który wygłosi dr Michał Paziewski z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie w ramach cyklu „Środy z historią Szczecina”.
Wśród blisko 5000 tytułów czasopism opozycyjnych wobec systemu władzy w PRL, które ukazywały się poza zasięgiem cenzury w latach 1976–1990, ok. 150 to periodyki wydawane na Pomorzu Zachodnim, głównie w Szczecinie. Niezależna działalność wydawnicza „kwitła” tu zwłaszcza w okresie od wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 do ostatecznego zniesienia instytucji cenzury 6 czerwca 1990 roku. Około 100 z owych 150 tytułów wydanych zostało właśnie w tych latach. Wprawdzie na tle dominujących w tym zakresie Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska i Poznania Szczecin jest to dorobek dość skromny, ale porównywalny z takimi ośrodkami jak np. Łódź. Mimo niskich nakładów, wynoszących najczęściej kilkaset egzemplarzy, wydaje się, że nie było szczecinianina, który w tym okresie nie zetknął się z „bibułą”. Prasa niezależna rozwijała się mimo dotkliwych represji, które spotykały osoby zaangażowane w nieoficjalną działalność wydawniczą. Było to możliwe dzięki rozbudzonemu w okresie 16 miesięcy „Solidarności” zapotrzebowaniu na „wolne słowo”, które wówczas gwarantowała prasa związkowa.
15 kwietnia 2010 (czwartek), 16.00 – 18.00, wstęp wolny
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3
Otwarta debata „Moda na PRL” zorganizowana przez Centrum Dialogu „Przełomy” – Muzeum Narodowe w Szczecinie. Moderatorem spotkania będzie Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
Agnieszka Kuchcińska-Kurcz - pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. Centrum Dialogu „Przełomy”.
15 kwietnia 2010 (czwartek), 10.00 – 18.00, wstęp wolny
Wszystkie cztery gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie
To już PIĘTNASTY bezpłatny czwartek w 2010 – w każdy czwartek od godziny 10.00 do 18.00 można bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe Muzeum Narodowego w Szczecinie. Szczególnie polecamy wystawę „Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej” prezentowaną w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wystawa przeznaczona jest tylko dla widzów dojrzałych.
ZAPOWIEDZI
20 kwietnia 2010 (wtorek), 18.00, wstęp wolny
Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 1
Odbędzie się drugie spotkanie w ramach projektu filmowego „Inne Kino” towarzyszącego wystawie „Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej”. Autorem i prowadzącym projekt jest Rafał Bajena ze Stowarzyszenia Twórców i Producentów Sztuki. Zapraszamy na projekcję dwóch filmów: „Inny od innych” (1919) i „Chłopcy uważajcie” (1961).
Koordynator: Aleksandra Gieczys-Jurszo (Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie).
Pierwszy w historii kina film poruszający tematykę homoseksualizmu. Wyreżyserowany w roku 1919, po kilku miesiącach został zakazany przez cenzurę.
"Inny od innych" (1919) to niemiecki edukacyjny film niemy. Opowiada historię skrzypka, Paula Körnera, który zaczyna darzyć uczuciem jednego ze swych uczniów. W filmie wyraźnie zaakcentowana jest wszechobecna wówczas dyskryminacja osób homoseksualnych. Obraz uznano za zbyt szokujący, jak na panujące w latach '20 XX w. obyczaje i ocenzurowano. Do chwili obecnej zachował się on jedynie we fragmentach.
Konsultantem scenariusza do filmu był Magnus Hirschfeld - znany niemiecki lekarz, prekursor seksuologii i jeden z pierwszych działaczy walczących o równouprawnienie osób homoseksualnych. W roli głównej wystąpił Conrad Veidt.
"Boys Beware" (1961)
Director: Sid Davis Producer: Sid Davis Production Company: Davis (Sid) Productions Audio/Visual: sound, B&W 10 min. Anti-homosexual film skierowany do kilkunastoletnich chłopców. Przestrzega jak uniknąć potencjalnego molestowania.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 27
(budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych)
wystawy stałe:
„Sztuka na Pomorzu od XIII do XVII wieku”
„Rzemiosło artystyczne (srebro, ceramika)”
„Mecenat artystyczny Książąt Pomorza Zachodniego”
„Malarstwo europejskie od XVI do początku XX wieku”
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
(budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych)
wystawy stałe:
„Pradzieje Pomorza”
„Antyczne korzenie Europy. Szczecińska Kolekcja Dohrnów”
„Mennictwo zachodniopomorskie od XII do XIX wieku”
„W afrykańskiej wiosce”
„Sztuka Afryki – między maską a fetyszem”
wystawa czasowa:
„Powitanie Sediny” – prezentacja kompozycji rzeźbiarskiej L. Manzela „Sedina” zrekonstruowanej przez Adama Myjaka i Janusza Pastwę w skali 1:4
„David Gilly 1748 – 1808. Życie – twórczość – oddziaływanie” (wernisaż: 23 kwietnia o godz. 14.00)
„Oceanarium” (szczegóły tel. 505 183 300, obowiązuje osobny bilet)
Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie – Ratusz na Podzamczu
ul. Księcia Mściwoja II 8,
wystawy stałe:
„Dzieje Szczecina” – historia i kultura od czasów najdawniejszych do współczesności
„Szczecin jakiego już nie ma”
„Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”
Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 1
wystawa czasowa:
„Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej” (prezentowana do 23 maja 2010)
zdjęćie - sxc.hu
Komentarze społecznościowe |