Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tam zginęli prawnicy i nauczyciele ze Śląska…
Muzeum Śląskie zaprasza na ekspozycję poświeconą tragicznym losom mieszkańców Śląska pomordowanych w obozach specjalnych w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Muzeum Śląskie przyłącza się do obchodów 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Aby upamiętnić zamordowanych i ukazać lokalny wymiar tragedii, twórcy wystawy skupili się na kilkunastu postaciach z listy ofiar związanych ze Śląskiem pochodzeniem, miejscem pracy czy służby. Postacie pomordowanych ukazane zostaną poprzez pryzmat pamiątek po nich; przedmiotów, zdjęć, dokumentów przechowywanych przez rodziny. Wystawa pokaże, kim były ofiary zbrodni katyńskiej. W powszechnej świadomości funkcjonuje obraz oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy policji, a tymczasem w życiu cywilnym to przede wszystkim prawnicy, inżynierowie, nauczyciele.
Eksponaty zaprezentowane na wystawie pochodzą zarówno z Muzeum Wojska Polskiego (autentyczne przedmioty z ekshumacji w miejscu pochowania ofiar), jak i z zasobów Muzeum Śląskiego i zbiorów prywatnych. Wystawę uzupełniają powiększenia zdjęć dokumentujące odkrycia grobów w Katyniu w 1943 roku oraz fotografie zbrodniarzy wraz z opisami oraz facsimile dokumentów z decyzją o egzekucji, a także portrety ofiar.
Wystawa ma podtrzymać pamięć o zbrodni i uczcić ofiary, przede wszystkim te pochodzące z Górnego Śląska i związane z nim służbą i pracą. Krewnych, znajomych, sąsiadów, którzy wróciliby tutaj, gdyby zbrodnicza kula nie położyła kres ich życiu.
Kurator wystawy: Jarosław Racięski
Organizatorami wystawy są: Muzeum Śląskie we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska w Katowicach i katowickim oddziałem IPN
Wystawa potrwa do 5 maja i jest objęta programem aktywnego zwiedzania.
na zdjęciu - opakowanie po paczce z odzieżą dla Romualda Lukasa, która wróciła z Kozielska z powodu śmierci adresatra.
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |