Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Święto książek dla dzieci w Katowicach
Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Biblioteka Śląska oraz Galeria Rondo Sztuki zapraszają wszystkich miłośników książek na niezwykłe wydarzenie…
Jest to cykl imprez związanych z książkami dla najmłodszych odbiorców. Wszystkie odbędą się 23 kwietnia w Katowicach. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
KONFERENCJA – Biblioteka Śląska
10.00 KSIĄŻKA DLA DZIECI – JAK TO SIĘ ROBI?
Konferencja „Książka dla dzieci – jak to się robi?”, poświęcona jest projektowaniu książek dla dzieci, a udział w niej wezmą wykładowcy specjalizujący się w różnych dziedzinach tego zagadnienia. Wystąpią między innymi ilustratorka książek dla dzieci (Iwona Chmielewska), typograf (Robert Oleś), pedagog uczący studentów projektowania dla dzieci
w Wielkiej Brytanii (Yadzia Williams). Konferencja rozpocznie się wykładem przybliżającym słuchaczom fenomen Polskiej Szkoły Ilustracji (dr Anita Wincencjusz-Patyna) oraz wykładem o aktualnej sytuacji na polskim rynku książek dla dzieci (Maria Ryll). Konferencji, która odbędzie się w Bibliotece Śląskiej będzie towarzyszył kiermasz książek dla dzieci oraz wystawa prac najlepszych polskich ilustratorów książek dziecięcych.
WYSTAWY – Galeria Rondo Sztuki
18.00 - KSIĄŻKA DOBRZE ZAPROJEKTOWANA – ZACZNIJMY OD DZIECI
Otwarcie wystawy pokonkursowej połączone z uroczystym ogłoszeniem laureatów konkursu (galeria na piętrze)
19.00 JANOSCH DZIECIOM
Otwarcie wystawy grafik i ilustracji do książek dla dzieci autorstwa Janoscha, człowieka-legendy, artystycznego fenomenu, najpopularniejszego w Europie autora ilustrowanych książek dla dzieci. (galeria na parterze).
KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY
18 marca 2010, w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach odbyło się posiedzenie Jury 2. edycji konkursu „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci”.
W Jury konkursu znaleźli się ilustratorzy, specjaliści w dziedzinie grafiki edytorskiej, wydawcy, osoby z wieloletnim doświadczeniem na rynku publikacji dziecięcych:
Bohdan Butenko – przewodniczący Jury
Karierę artystyczną rozpoczął jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia w 1955. To on zatwierdzał projekty graficzne książek, które trafiły później do druku. W NK pracował blisko 10 lat. Od roku 1956 rozpoczął ilustrowanie książek różnych pisarzy (zarówno w kraju, jak i za granicą) i stał się także autorem szeregu własnych, kultowych produkcji. Współpracował z wieloma czasopismami dla dzieci. Twórca postaci Gapiszona, Gucia i Cezara. Laureat wielu nagród.
Krystyna Lipka-Sztarbałło
Zajmuje się ilustracją dla dzieci młodszych oraz działalnością na rzecz jakości książki dziecięcej. Zilustrowała ponad 20 książek i współilustrowała 11 podręczników. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Członkini polskiej sekcji IBBY.
Izabella Kaluta
Główny specjalista w Instytucie Książki. Zajmuje się książka dla dzieci i młodzieży m.in. koordynując polskie stoisko na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.
Barbara Kęsek
Kierownik ds. artystycznych wydawnictwa „Znak”. Prezes Fundacji Sztuki Nowej „Znaczy się” promującej m.in. sztukę książki.
Robert Oleś
Projektant książek i typograf, wydawca polskiej wersji „Elementarza stylu w typografii” Roberta Bringhursta (Design Plus, 2007) i „Detalu w typografii” Josta Hochuliego, (d2d.pl, 2009). Prowadzi wykłady i warsztaty z typografii książki i projektowania publikacji na kilku uczelniach. Od 2008 współwłaściciel pracowni i wydawnictwa d2d.pl.
Aneta Satława
Kierownik działu promocji Biblioteki Śląskiej. Sekretarz redakcji „Guliwera” – czasopisma o książkach dla dzieci i młodzieży.
Przed Jurorami stało trudne zadanie zakwalifikowania do wystawy oraz nagrodzenia najlepszych projektów książek dla dzieci nadesłanych na konkurs, które nie tylko reprezentowały najwyższą jakość graficzną, ale także uwzględniały możliwości percepcyjne młodego odbiorcy. Jury szukało prac nowatorskich, w których przepływ narracji był czytelny, a poziom prac równy w całej serii.
W konkursie reprezentowane były wszystkie Akademie Sztuk Pięknych w Polsce, a także wiele polskich wyższych uczelni o profilu projektowym, reprezentowane były także ośrodki akademickie z 11 krajów europejskich.
W konkursie reprezentowane były wszystkie Akademie Sztuk Pięknych w Polsce, a także wiele polskich wyższych uczelni o profilu projektowym, reprezentowane były także ośrodki akademickie z 11 krajów europejskich.
Lista osób nagrodzonych zostanie ogłoszona podczas uroczystego otwarcia wystawy w katowickim Rondzie Sztuki 23 kwietnia 2010 o godzinie 18.00
Konkurs w liczbach:
uczestnicy konkursu – 245 autorów, w tym uczestnicy z zagranicy – 30 autorów
(Białoruś, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Rumunia, Słowenia, Szwecja)
prace nadesłane na konkurs – 325 tytułów - w tym w kategorii 1 (wydawców) – 184 tytuły (119 uczestników)
zakwalifikowanych na wystawę pokonkursową przez Jury (z obu kategorii) – 67 prac 58 autorów
Więcej: www.asp.katowice.pl (z tej strony też pochodzą fotografie ilustracji)
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |