Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
AFRYKA 01.
Na wystawę zaprasza Galeria Lamelli Mini. Sześć eksponatów wyselekcjonowanych z liczącej prawie 2000 sztuk kolekcji tworzy sześć odmiennych opowieści. Za każdym z nich stoi konkretna kultura, odmienna tradycja, funkcja i przeznaczenie..
Wystawa Studium obiektu. Afryka 01. jest propozycją odmiennego spojrzenia na zagadnienie estetyki afrykańskiej. Ekspozycję tworzą wyłącznie obiekty wybrane z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Nie jest to pierwsza wystawa w Krakowie poświecona tzw. sztuce afrykańskiej, tym niemniej podejmuje ona popularną tematykę w odmienny od dotychczasowych sposób. Nie ma tu próby dokonania „rekonstrukcji” wybranej kultury z obszaru Afryki ani tym bardziej budowania całościowego wyobrażenia o Afryce. Nie znajdziemy tu klimatu przenoszącego widza w odległy i nieznany świat plemiennych tradycji i tajemniczych kultur. Istotą tej wystawy jest przedmiot – obiekt, w którym zawarta jest każdorazowo osobna historia. Aby uchwycić jego wyjątkowość i unikalną wartość, potrzeba pozostawienia go samemu sobie. Dopiero w tej samotności, obcowaniu z nim sam na sam, dostrzec można prostotę a zarazem kunszt jego wykonania, styl i adekwatność formy. Innymi słowy, obiekt, niezależnie od tego z jakiej kultury pochodzi, zyskuje prawo głosu, mówiąc zarówno o sobie samym jak i o tych, dzięki którym zaistniał.
Sześć eksponatów wyselekcjonowanych z liczącej prawie 2000 sztuk kolekcji tworzy sześć odmiennych opowieści. Za każdym z nich stoi konkretna kultura, odmienna tradycja, funkcja i przeznaczenie. Ponadto, każdy z nich ukazuje odrębną historię polskich i krakowskich związków z Afryką. Odwracając zaś perspektywę, relacje które łączyły i nadal łączą Afrykę z Polską.
Kameralna ekspozycja zatytułowana Studium obiektu. Afryka 01. jest kontr-propozycją do tradycyjnej narracji wystawienniczej poświęconej kulturom Afryki. Przede wszystkim, jest próbą zwrócenia uwagi na detal, fragment i wreszcie cały przedmiot będący skończoną, doskonałą całością. Oczywiście, tak przygotowana ekspozycja nie może wyczerpać tematu, ukazać bogactwa i różnorodności wielokulturowej Afryki. Stąd też w tytule zawarte zostało „01”, sugerujące tym samym, że wystawa ta jedynie otwiera temat, a w miejscu wybranych do jej pierwszej edycji 6 obiektów, może znaleźć się 6 (12, 18 lub więcej) kolejnych. Ideą przygotowanej wystawy jest więc raczej otwarcie tematu, próba odmiennego podejścia do obiektu, by poprzez niego trafić w głąb szerszego kontekstu kultury. To także propozycja poznania Afryki przez pryzmat jej obecności w polskich, a ściślej, w krakowskich zbiorach muzealnych, w których jest już obecna od ponad 130 lat.
Współorganizatorzy: Afrykańskie Koło Naukowe UJ
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Wystawę można oglądać od 10 do 28 maja 2010
od poniedziałku do piątku w godz.: 11-17
wstęp wolny
Galeria Lamelli Mini,
31-027 Kraków,
ul. Mikołajska 2, I piętro
www.galeria.lamelli.com.pl,
galeria@lamelli.com.pl,
tel. 0124221955
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |