Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
10 lat Teatru MUMERUS
Stowarzyszenie Teatr Mumerus powstało w r. 1999 w Krakowie. Skupia profesjonalnych twórców: aktorów, reżyserów, scenografów, muzyków i literatów. Za cel stawia sobie poszukiwanie nowych form teatralnych, łączenie Teatru z innych sztukami. W listopadzie świętuje swoje 10-lecie.
FESTIWAL „DZIESIĄTY ROK MUMERUSA” 21- 28. XI. 2009
Wszystkie spektakle odbywają się w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej, Kraków, ul. Kanonicza 1
PROGRAM:
sobota – 21.XI., godz. 19:00
"Ampuć czyli Zoologia fantastyczna" Więcej informacji o spektaklu: http://www.mumerus.net/ampuc.html
poniedziałek – 23.XI, godz. 19:00
„Jarmark cudów”
Więcej informacji o spektaklu http://www.mumerus.net/jarmark_plener_pl.html
wtorek, 24.XI, godz. 19:00
„Święto głupców czyli Walka karnawału z postem”
Więcej informacji o spektaklu: http://www.mumerus.net/walka_pol.html
środa, 25.XI, godz. 19:00
„Laputa & Lagado wg Jonathana Swifta czyli Trzecia podróż Gullivera”
Więcej informacji o spektaklu http://www.mumerus.net/laputa_pol.html
czwartek 26.XI. godz. 19:00
„Kartka na cukier” - pokaz warsztatów Studia Teatr Mumerus
Więcej informacji o projekcie: http://www.mumerus.net/kartka_ogloszenie.html
Wstęp wolny
piątek – 27.XI, godz. 19:00
„Dr K. Hommage a Franz Kafka”
Więcej informacji o spektaklu http://www.mumerus.net/kafka_pol.html
sobota – 28. XI, godz. 18:00
„Cyrki i ceremonie”
Więcej informacji o spektaklu http://www.mumerus.net/wojtkiewicz_pl.html
sobota – 28. XI, godz. 21:00
Spektakl – niespodzianka z okazji X – lecia Teatru Mumerus
Wstęp za zaproszeniami
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Stowarzyszenie Teatr Mumerus powstało w r. 1999 w Krakowie. Skupia profesjonalnych twórców: aktorów, reżyserów, scenografów, muzyków i literatów. Stowarzyszenie jest członkiem Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych STEN.
Stowarzyszenie jest pozarządową organizacją typu non-profit. Nie posiada stałych etatów administracji, zarząd pełni swe obowiązki honorowo, a wydatki stałe na funkcjonowanie ograniczone są do minimum. Stowarzyszenie nie otrzymuje stałych dotacji – środki na działalność pozyskuje z grantów krajowych i zagranicznych, jak również z przychodów związanych z działalnością statutową.
Celem działania Teatru Mumerus jest rzeczywiste poszukiwanie nowych form teatralnych, łączenie Teatru z innych sztukami oraz poszukiwanie nowych przestrzeni społecznych dla istnienia teatru. Stowarzyszenie programowo realizuje tylko rzeczy nowe, ryzykowne – starając się w ten sposób nawiązać do tradycji awangardy teatralnej. Również programowo Stowarzyszenie nie realizuje jakichkolwiek rzeczy będących przedmiotem wszelakich mód kulturalnych.
Od 2001 roku Teatr Mumerus przedstawia swoje spektakle głównie w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej mieszczącym się w zabytkowej piwnicy przy ul. Kanoniczej w Krakowie. Ponadto Teatr prezentował i prezentuje swoje produkcje w tak różnych przestrzeniach jak: ulice i place miast, wzgórza nad Atlantykiem, ogrody, zabytkowe dziedzińce, więzienia, bunkry, różne sale teatralne.
Edukacja teatralna polegająca na podejmowaniu różnorakich działań (wspólne, międzynarodowe projekty, warsztaty teatralne, plastyczne i muzyczne) z młodzieżą skupioną w prowadzonym przez teatr Studiu jest również ważnym elementem działalności Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie zrealizowało do tej pory 12 premier opierając się głównie na oryginalnych źródłach: począwszy między innymi od pierwszego spektaklu pt.: „Mumerus”, który był adaptacją pierwszej polskiej encyklopedii z XVIII wieku czyli „Nowych Aten” Benedykta Chmielowskiego, poprzez przedstawienie inspirowane niemym kinem („Podróż na Księżyc” według filmu Georgesa Meliesa z 1902 roku), aż ostatnie realizacje pozostające nadal w repertuarze Teatru: „Laputa & Lagado” według trzeciej, najmniej znanej części „Podróży Gullivera” Jonathana Swifta, „Dr K. Hommage a Franz Kafka” według krótkich utworów Kafki – wyróżnioną na Ogólnopolskim konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej organizowanym przez Ministerstwo Kultury, „Cyrki i ceremonie” według malarstwa Witolda Wojtkiewicza i słów Romana Jaworskiego oraz „Ampuć czyli zoologię fantastyczną” wg bestiarium Jana Gondowicza. Od roku 2008 Stowarzyszenie współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, realizując na średniowiecznym dziedzińcu podwórzu Muzeum spektakle: „Jarmark cudów” i „Święto głupców czyli walka karnawału z postem”. Ponadto Stowarzyszenie współpracuje również z Willą Decjusza w Krakowie.
Stowarzyszenie wzięło udział w 10 koprodukcjach teatralnych zrealizowanych z partnerami z Austrii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii oraz Szwajcarii oraz zrealizowało kilkanaście programów i spektakli warsztatowych z młodzieżą. W latach 2001 – 2005 Teatr Mumerus zrealizował, wraz z 14 teatrami z całej Europy, projekt „Magic Net” współfinansowany przez program Wspólnoty Europejskiej „Kultura 2000”.
Stowarzyszenie wzięło udział w licznych festiwalach teatralnych w Polsce i zagranicą (Austria, Czechy, Francja, Dania, Irlandia, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja). W Polsce – poza Krakowem – teatr występował w Badowie k/Mszczonowa, Cieszynie, Jaśle, Katowicach, Lubaczowie, Mielcu, Poznaniu i Warszawie.
Stowarzyszenie realizuje również projekty multidyscyplinarne łączące elementy teatru, literatury, plastyki i muzyki (jak np. Patrzenie na Odyseusza” – projekt inspirowany „Odyseją” lub projekt „Kartka na cukier” poświęcony kulturze oficjalnej i niezależnej w PRL).
Założycielem i prezesem Stowarzyszenia, jak również reżyserem wszystkich projektów jest Wiesław Hołdys.
STOWARZYSZENIE TEATR MUMERUS
os. Piastów 32/ 22, 31 - 624 KRAKÓW, tel.: (0-12) 645 92 73,
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |