Rower | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Podsumowanie debaty i wyników badań
W sobotę 30 czerwca, na Skwerze – filia CAFT, odbyła się debata „Kim są Morowe Panny?” organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaproszeni prelegenci oraz wszystkie osoby obecne podczas spotkania zastanawiali się nad znaczeniem słów „Morowa Panna” i cechami współczesnych „kobiet z charakterem”. Podczas debaty zaprezentowane zostały także wyniki badania ankietowego poświęconego Morowym Pannom.
W debacie udział wzięli historycy, psychologowie, socjologowie i kulturoznawcy – prof. Grażyna Borkowska (PAN), dr Magdalena Gawin (PAN), dr Aneta Gawkowska (UW), Maria Rotkiel i dr Paweł Rodak (UW). Przedstawili oni nowoczesne postawy, zjawiska oraz główne działania, a także kierunki rozwoju kobiet w kształtowaniu tożsamości miasta. Rozważali też co łączy współczesne Morowe Panny z kobietami walczącymi w Powstaniu Warszawskim.
Podczas debaty psycholog Maria Rotkiel przedstawiła wyniki badania ankietowego zrealizowanego na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Było ono próbą odpowiedzi na pytanie „Kim są współczesne Morowe Panny”.
„Wyniki badań, pomimo ich rozpiętości, uświadamiają jedną podstawową prawidłowości, iż określenie kim dla ankietowanych jest Morowa Panna, było bardzo subiektywne. Odpowiadający kierowali się własnymi doświadczeniami i emocjami. Jednak z tych wielu ujęć, wyłaniają się typy osobowości oraz przypisywane im wartości, cechy i skojarzenia. Spójna dla współczesnych „Morowych Panien”, jest uczciwość i odwaga w byciu sobą. Godzenie sprzeczności, wcielanie się w kilka ról. Bycie jednocześnie altruistyczną i samorealizującą się jednostką. Najważniejsze jest dla nich odważne życie w zgodzie ze swoimi ideałami” – podsumowała Maria Rotkiel.
W badaniu udział wzięły głównie kobiety (92%), wykształcone (62,7%), mieszkanki dużych miast (57%). Dla ponad połowy odpowiadających bycie „morowym”, miało wyłącznie pozytywną konotację i kojarzyło się z dzielnym, zaradnym, wspaniałym, wielkim. Czyli ze wszystkimi wzniosłymi określeniami „bycia odważną”. Najniżej oceniono kultowość określenia.
W odpowiedziach na pytanie, „które wartości są najistotniejsze dla współczesnych młodych kobiet?”, na pierwszych miejscach pojawiły się: szczęście rodzinne, samorealizacja, zdrowie, przyjaźń, sukces zawodowy – stwierdzenia kojarzące się z szeroko rozumianym spełnieniem. Niżej uplasował się dobrobyt, wierność, pracowitość, a na końcu udział w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym oraz religijność.
Natomiast na pytanie, „czy istnieją współczesne „Morowe Panny”, 92% odpowiedziało zgodnie – tak.
Pełen raport z badania wraz z referatami wszystkich uczestników debaty znajdzie się w publikacji pokonferencyjnej, która wydana zostanie przez Muzeum Powstania Warszawskiego we wrześniu 2012 roku.
Więcej informacji na temat projektu „Morowe Panny” można znaleźć na: www.morowepanny.pl, www.1944.pl oraz na www.facebook.com/1944pl
Zobacz galerię (7) |
Komentarze społecznościowe |