Rower | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Śladami królów i Orła Białego w poznańskim queście
Trenerzy portalu Questing.pl oraz pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oddali w ręce turystów pierwszą questingową trasę tego rejonu. Ścieżka edukacyjno ? przygodowa pozwala odkryć nieznane do tej pory miejskie tajemnice.
Quest "Królewski Poznań" prowadzi uczestnika zabawy uliczkami Starego Miasta w Poznaniu, pokazując znane miejsca od zupełnie innej strony. Pełna zadań i zagadek ścieżka rozpoczyna się w samym centrum miasta, wśród zabytkowej architektury, prowadząc na Wzgórze Zamkowe, gdzie trwa odbudowa Zamku Królewskiego.
Podążając trasą questu poznajemy nie tylko poszczególne miejsca, ale także związane z nimi legendy i zwyczaje sprzed wielu lat, jak choćby historię Augusta Sasa, który niemal stracił tu życie, historię Orła Białego, a nawet - prawne sankcje kierowane do zbyt wystrojonych kobiet - mówi Aleksandra Warczyńska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. - Dzięki temu poszczególne punkty "ożywają", stając się tłem konkretnych zdarzeń.
Questing to nowy rodzaj turystyki, nakierowany zarówno na edukację, jak i dobrą zabawę. Nieważne ile mamy lat, radość z odkrywania tajemnic i poznawania nowych historii zawsze jest wielka. Szczególnie, że są to często historie zapomniane, utrwalone jedynie w legendach i wspomnieniach starszych pokoleń. Próżno ich szukać w przewodnikach - dodaje Łukasz Wilczyński z portalu Questing.pl.
Ulotki questu ?Królewski Poznań? dostępne są na stronach: http://questing.pl/gdzie-questowac/quest-krolewski-poznan oraz http://regionwielkopolska.pl/turystyka/gry-terenowe/quest-krolewski-poznan.html
O questingu:
Questing, czyli turystyka z zagadkami polega na nietypowym odkrywaniu dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturowego, przyrodniczego i historycznego), dzięki przygotowanym nieoznakowanym szlakom turystycznym (questom)..Dzięki innowacyjnemu połączeniu zabawy z edukacją zmienia wymiar turystyki: zwiedzający z biernego słuchacza przeistacza się w poszukiwacza skarbów. Jego celem jest odkrycie tajemnic, zapomnianych historii, bogactwa kulturowego, czy historycznego danego miejsca. W Polsce istnieje już 100 ścieżek edukacyjnych.
Uczestnik questu otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane najczęściej wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku ani w Internecie. Na końcu uczestnik zabawy odkrywa skarb ? skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest.
W maju 2011 roku do grona partnerów idei questingu dołączyła Polska Organizacja Turystyczna, przyznając jej patronat honorowy.
Więcej informacji o questingu w Polsce znajduje się na www.questing.pl
Komentarze społecznościowe |