Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Na co do WSPÓCZESNEGO?
Małe zbrodnie małżeńskie, Na Arce o ósmej, Nierządne królestwo, Bliżej czy Otwieracz - to tylko niektóre spektakle, jakie proponuje swoim widzom w lutym Teatr Współczesny ze Szczecina.
DUŻA SCENA
13, 14, 19, 20, 21, 26 luty, godzina 19.00 - Migrena
16, 18 luty, Na ARCE o ósmej
24, 25 Luty - Nierządne królestwo
MAŁA SCENA „MALARNIA”
5, 6, 7 luty, godz. 19.00 - Bliżej
13 luty - Aby język…..
15 luty, godz. 18.00, 20.00 - Idą święta... - spektakl zrealizowany w ramach TISZ
19, 20, 21 luty, godz. 19.30 - ID
TEATR MAŁY
5, 6, 7 luty, godz. 19.00 - Małe zbrodnie małżeńskie
9, 23 luty, godz. 16.30 - 18.00 - Otwieracz
13, 14, 26 luty, godz. 19.00 - Morze otwarte
20 luty, godz. 10.00, 12.30 - Mała Akademia Teatralna
http://www.wspolczesny.szczecin.pl/
POLECAMY...
PRAPREMIERA – 13 lutego 2010
Antonina Grzegorzewska
MIGRENA
reżyseria - Anna Augustynowicz
muzyka – Jacek Wierzchowski
scenografia – Marek Braun
kostiumy – Wanda Kowalska
Dramat inspirowany opowiadaniem „Macierzyństwo”, norweskiej noblistki Sigrid Undset. Helena wraz z mężem decydują się na wychowanie Tjodolfa, dziecka porzuconego przez dość niefrasobliwą Fanny. Dziecko rośnie i rozwija się w domu swoich nowych rodziców, biologiczna matka postanawia jednak przyjąć potomka z powrotem pod swój dach… „Migrena” nasycona mocnym językiem i sugestywnymi obrazami czerpie z opowiadania Undset to co w nim najciekawsze, mówiąc o sile miłości i instynktu, nieokiełznanego pożądania i kobiecej bezradności wobec męskiego świata. Utwór stawia pytanie, w jakim stopniu macierzyństwo można traktować w kategoriach porządku natury i kultury.
obsada: Barbara Biel, Maria Dąbrowska, Anna Januszewska, Małgorzata Klara, Joanna Matuszak, Magdalena Myszkiewicz, Ewa Sobiech, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Grzegorz Młudzik, Wiesław Orłowski oraz Anna Moskal - gościnnie z Teatru Powszechnego z Warszawy
Urlich Hub
Na Arce o ósmej
przekład: Lila Mrowińska-Lissewska
reżyseria : Justyna Celeda
scenografia: Grzegorz Małecki
ruch sceniczny: Zbigniew Szymczyk
muzyka: Wojciech Król
Na Arce o ósmej godzinie mają stawić się zwierzęta, jeśli chcą być ocalone
z potopu. Ale tylko po dwa okazy z każdego gatunku. Pingwiny dowiadują się
o tym fakcie od Gołębia, który wręcza im dwa bilety na pokład statku. Tylko,
że Pingwiny są trzy… Kłócą się ze sobą, biją, mają trudne charaktery, ale żyją w przyjaźni. To nie będzie łatwy problem do rozwiązania. Przewrotna, pełna humoru opowieść współczesnego dramaturga niemieckiego mówi przede wszystkim o przyjaźni, która została wystawiona na próbę.
obsada: Grażyna Madej, Krystyna Maksymowicz, Magdalena Myszkiewicz, Ewa Sobiech, Konrad Pawicki
Spektakl nagrodzony Grand Prix
na XIII Międzynarodowym Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży "Korczak" 2009
Paweł Kamza
NIERZĄDNE KRÓLESTWO
na motywach „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego
reżyseria: Paweł Kamza
muzyka: Paweł Moszumański
scenografia: Małgorzata Szydłowska
ruch sceniczny: Anna Piotrowska
„Nierządne królestwo” to autorski projekt reżysera Pawła Kamzy inspirowany „Odprawą posłów greckich” Jana Kochanowskiego. Scenariusz sztuki, podobnie jak tekst twórcy polskiego renesansu, jest próbą mówienia o współczesności poprzez kostium historyczny. W centrum dramatu Pawła Kamzy wpisana jest opowieść rozgrywająca się w XVI wieku na dworze królowej Anny Jagiellonki. Przybywają tam dwaj posłowie moskiewscy z żądaniem wydania uważanego za zdrajcę księcia Kurbskiego i oddania go w ręce cara. Niejednoznaczna postać staje się przedmiotem sporu. Aktualne stają się pytania zadawane przez Kochanowskiego, a także dziś, wobec współczesnego kryzysu demokracji – o sprawiedliwość, równość wobec prawa i osobistą wolność. Najważniejszy pozostaje jednak dramat człowieka postawionego wobec nieuchronności historii oraz sprzeczność pomiędzy tzw. wartościami wyższymi a namiętnościami.
obsada: Barbara Biel, Iwona Kowalska, Grażyna Madej, Beata Zygarlicka , Arkadiusz Buszko, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski
Eric-Emmanuel Schmitt
MAŁE ZBRODNIE MAŁŻEŃSKIE
w przekładzie: Barbary Grzegorzewskiej
reżyseria: Marek Pasieczny
scenografia: Karolina Benoit
muzyka: Robert Łuczak
ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko
fotografie: Jan Walczewski
wideo: Ireneusz Grzyb
reżyseria światła: Mirosław Poznański
„Kiedy widzicie kobietę i mężczyznę w urzędzie stanu cywilnego, zastanówcie się, które z nich stanie się mordercą” – to jedna z myśli zawartych w sztuce Schmitta. Jej bohaterowie to Gilles i Lisa, małżeństwo z kilkunastoletnim stażem, w stanie lekkiego kryzysu. On nieoczekiwanie traci pamięć. Ona ma jedyną w życiu szansę zbudować ich wspólne życie i przeszłość na nowo. Razem mają możliwość po raz drugi przeżyć chociażby… noc poślubną. Czy Lisa zachowa dla siebie jakiś mroczny sekret? „Małe zbrodnie…” to sensacyjna historia małżeństwa, które tylko z pozoru jest podobne do innych.
obsada: Joanna Matuszak i Wiesław Orłowski
TEATR MAŁY
Jakub Roszkowski
MORZE OTWARTE
reżyseria: Marek Pasieczny
scenografia: Jagna Janicka
muzyka: Robert Łuczak
On, ona, ono. Ono przychodzi później – jako upragnione dziecko i jeszcze bardziej upragniony kochanek. Zjawia się niepostrzeżenie i generuje wszystkie tłumione tęsknoty i niewypowiedziane pragnienia. Wraz z rozwojem akcji
z pozoru realistyczna historia zamienia się w przedziwną grę między partnerami, której stawką jest realizacja potrzeby bycia kochanym.
Dramat Jakuba Roszkowskiego jest debiutem autora, w tym roku tekst znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
obsada: Krystyna Maksymowicz, Arkadiusz Buszko, Maciej Litkowski
Patrick Marber
BLIŻEJ
przekład : Michał Ronikier
reżyseria i opracowanie muzyczne: Norbert Rakowski
scenografia: Wojciech Stefaniak
fotosy: Agnieszka Olczyk
Jest to opowieść o miłości, współczesne love story, w którym, naturalnie, jak w życiu, widzimy wiele odcieni uczuć – seksualną zazdrość, pożądliwe spojrzenia, kłamstwa, które sami sobie serwujemy, bliskość, ale także sytuacje, w których wykorzystując innych odnajdujemy siebie. W sumie, krótko mówiąc jest to love story, a w takich historiach, jak wiadomo, zwykle coś nawala...
Patrick Marber, autor
obsada: Alice – Joanna Kupińska; Anna – Grażyna Madej; Dan – Krzysztof Czeczot; Larry ¬Konrad Pawicki
MAŁA SCENA MALARANIA
ID
reżyseria, scenariusz: Marcin Liber
tekst piosenek, współpraca dramaturgiczna: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
scenografia: Grupa Mixer, Marcin Liber
kostiumy: Grupa Mixer
muzyka: Loco Star
grafika: Huncwot
obrazy, zdjęcia: Lidia Krawczyk, Wojtek Kubiak
wideo: Oczy Niebieskie
obsada: Heidi/Andreas – Beata Zygarlicka; Sylwin Rubinstein – Arkadiusz Buszko; Maria Od Cegieł – Robert Gondek
Spektakl zrealizowany w koprodukcji Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz TEMPS D’IMAGES 2009 / CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Scenariusz powstał na podstawie reportaży Angeliki Kuźniak i Renaty Radłowskiej. Wykorzystano również fragment powieści „Łaskawe” Jonathana Littella.
Grająca w spektaklu Beata Zygarlicka otrzymała w czerwcu 2009 roku indywidualne wyróżnienie za rolę żeńską w finale organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego V Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Angelika Kuźniak, autorka reportażu "Zabijali we mnie Heidi", na podstawie którego powstał scenariusz spektaklu, otrzymała w grudniu ubiegłego roku nagrodę dziennikarską Grand Press 2008 - za najlepszy reportaż prasowy.
Spektakl powstał w ramach projektu Nowy Wspaniały Świat.
MAŁA AKADEMIA TEATRALNA
W ramach Małej Akademii Teatralnej w Teatrze Małym prowadzone są twórcze warsztaty dla gimnazjalistów pt.: „Teatr. Czuję, widzę, rozumiem” odkrywające przed młodzieżą bogactwo, jakie kryje za sobą teatr, i zachęcające do współtworzenia tej dziedziny sztuki. Każde spotkanie warsztatowe jest niezależną całością, twórczym aktem teatralnym, w którym biorą udział prowadzący i uczestnicy.
Teatr Mały - 20 lutego 2010
Ciało i gest w teatrze – ruch sceniczny i pantomima
Ruch jako język i kod przekazu. Warsztat zwraca uwagę na ruchową świadomość i proces kreacji, jaki zachodzi w grającym ciele. Świat stwarzany w teatrze poprzez aktora jest cielesny. Rola objawia się w ciele, w ruchu kreowanej postaci, zanim pojawi się słowo. Ciało jako najbardziej bezpośredni środek wyrazu.
Prowadzi: Arkadiusz Buszko
W Malarni – kontynuacja rozpoczętych w październiku warsztatów dla licealistów pt.: "... aby język giętki", prowadzonych przez Krystynę Maksymowicz, poświęconych technice i wyrazistości mowy.
OTWIERACZ – warsztat teatralno-terapeutyczny
Nowy projekt Teatru Współczesnego, skierowany do dzieci i młodzieży z trudnościami rozwojowymi (głuchoniemych, ze sprzężoną niepełnosprawnością, z zaburzeniami emocjonalnymi), mający na celu wspieranie ich rozwoju poprzez działania teatralne. Projekt łączy w sobie działania edukacyjne w dziedzinie kultury i sztuki oraz działalność dobroczynną na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Udział w warsztatach jest nieodpłatny.
Spotkania warsztatowe poprowadzone przez profesjonalistów będą się odbywały raz w tygodniu od października do czerwca w przestrzeni Teatru Małego. Finałem projektu będzie prezentacja przedstawienia przygotowanego przez uczestników warsztatu na dużej scenie Teatru Współczesnego w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2010 roku.
Idą Święta!
spektakl zrealizowany w ramach projektu Teatr i Szkoła
scenariusz: zespół
reżyseria: Piotr Ratajczak
przygotowanie aktorskie: Agnieszka Przepiórska
przestrzeń i kostiumy: Monika Ulańska
obsada: uczniowie II LO w Szczecinie
Święta jako metafora świata – z jednej strony zadekretowane szczęście, z drugiej – rozczarowanie, że przestrzeń międzyludzka w czasie świąt staje się pustym rytuałem, powoduje poczucie samotności nawet w grupie bliskich osób.
A potem pojawia się próba znalezienia utopii w innej przestrzeni. Co dzisiaj młody człowiek może znaleźć, kiedy mówi: rodzina mnie rozczarowuje, szkoła mnie rozczarowuje, nie znajduję spełnienia, miłości, czuję się samotny - ruch religijny, klub sportowy, harcerstwo, partię polityczną?
premiera: 12 stycznia godz. 18.00, Malarnia
Współorganizatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury
z siedzibą w Warszawie oraz warszawski Instytut Teatralny
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |