Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Całe życie głupi
...to tytuł jednego ze spektakli, na które zaparsza w tym miesiacu teatr Słowackego z Krakowa. Wybitny pisarz i znakomity reżyser Maciej Wojtyszko tematem swojej najnowszej sztuki uczynił fascynującą historię Michała Bałuckiego, słynnego komediopisarza i powieściopisarza polskiego.
Co jeszcze grają w TEATRZE SŁOWACKIEGO w Krakowie
DUŻA SCENA
WYOBRAŹCIE SOBIE...William Szekspir 19:00
2, 3, 24, 25 LUTEGO
Frank V. Komedia bankierska 19:00
4,5,6, 7 LUTEGO
Fragmenty poematu Aleksandra Puszkina "Eugeniusz Oniegin" 12:00
7 LUTEGO
Ożenek 19:00
9,10, 11 LUTEGO
Tango Piazzolla 19:00
12,13, 14 LUTEGO
Salon walentynkowy "Bajki o miłości" 12:00
14 lutego
Beatrix Cenci 19:00
17, 18 lutego
Całe życie głupi 19:00
20,21 lutego
Poezja Ludmiły Mariańskiej 12:00
21 lutego
O rozkoszy 19:00
26, 27, 28 lutego
Homer "Odyseja" pieśń I-IV 12:00
28 lutego
pełny repertuar na stronie Teatru Słowackiego
Oto niektóre z prezentowanych spektakli
Beatrix Cenci
Beatrix Cencito niewątpliwie jeden z najciekawszych, a zarazem najtrudniejszych inscenizacyjnie i z tego powodu stosunkowo rzadko granych dramatów Słowackiego. Kanwą utworu są mroczne i krwawe dzieje słynnej XVI-wiecznej rodziny Cencich, a jego fabuła ogniskuje się wokół tragicznych kolei losu tytułowej Beatrix, córki patrycjusza rzymskiego. Sztuka dotyka bardzo poważnych problemów egzystencjalnych – uwikłania człowieka w sytuację bez wyjścia czy względności winy i kary. Jednak niesamowita aura opowieści i perfekcyjnie skonstruowana intryga sprawiają, że jest ona również świetnie skrojonym thrillerem, trzymającym w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny. Realizacji podjął się Maciej Sobociński – wybitny reżyser młodego pokolenia i znakomity interpretator klasyki. Korzystając z najnowocześniejszych środków teatralnego wyrazu proponuje on widowisko atrakcyjne scenicznie i w pełnym tego słowa znaczeniu współczesne, a jednocześnie wierne literaturze tekstu.
BLIŻEJ...
Alice, Dan, Anna i Larry - czworo ludzi, których połączyły przypadki i których losy splatają się w intrygującą łamigłówkę. I jak to zwykle bywa - namiętnościom towarzyszy zazdrość i zdrady, a ciągle ponawiane wysiłki by być ze sobą bliżej powodują oddalanie się i skazują bohaterów na samotność. Świetnie skonstruowana linia fabularna, wyraziste postaci, niedopowiedzenia i zaskoczenia, dzięki którym pozornie zwyczajne sytuacje nabierają tajemniczości sprawiły, że sztuka Patricka Marbera - wybitnego aktora, dramatopisarza, scenarzysty i reżysera angielskiego - stała się prawdziwym przebojem, granym w ponad stu teatrach na całym świecie i została przełożona na trzydzieści języków. W opinii wielu krytyków sztuka ta przyniosła przejmujące i bardzo prawdziwe studium kryzysu uczuć w czasach najnowszych, a wymiernym dowodem jej wartości stały się liczne wyróżnienia - m.in. prestiżowa nagroda New York Critics Award. Sukcesem okazała się również adaptacja filmowa dramatu - film wyreżyserowany przez Mike'a Nicholsa w 2004 roku spotkał się z uznaniem publiczności i uzyskał nominacje do wielu liczących się nagród. Na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prezentujemy tę sztukę w realizacji jednego z najwybitniejszych aktorów i reżyserów młodego pokolenia - Redbada Klynstry, znanego m.in. z niezwykłych kreacji aktorskich w spektaklach warszawskich Teatrów Rozmaitości i Studio, oraz twórcy słynnych przedstawień - Made in China Marka O'Rowe'a, Gry Edny Mazya, Electronic City Falka Richtera. Równie doborowa jest obsada sztuki - możemy w niej zobaczyć aktorów znanych ze znakomitych ról teatralnych i filmowych - Dominikę Bednarczyk, Annę Cieślak, Radka Krzyżowskiego i Marcina Sianko.
Całe życie głupi...
Wybitny pisarz i znakomity reżyser Maciej Wojtyszko tematem swojej najnowszej sztuki uczynił fascynującą historię Michała Bałuckiego (1837-1901) - słynnego komediopisarza i powieściopisarza polskiego, żyjącego i tworzącego na styku trzech epok: romantyzmu, pozytywizmu i modernizmu. Brawurowo poprowadzona fabuła dramatyczna ujawnia tragiczne i komiczne wątki z życia autora Grubych ryb , Domu otwartego i Klubu Kawalerów , prezentując jego wzloty i upadki twórcze oraz perypetie osobiste, zakończone sensacyjnym i owianym legendą finałem na Krakowskich Błoniach. W sztuce spotkać możemy znane postaci historyczne - m.in. żonę Bałuckiego, aktorkę i śpiewaczkę operetkową Kalikstę Ćwiklińską, dyrektora teatru w Krakowie Stanisława Koźmiana, aktora Wincentego Rapackiego, pisarkę Elizę Orzeszkową, poetę Lucjana Rydla. Mimo tak mocnego osadzenia w realiach historycznych teatralna opowieść Wojtyszki okazuje się bardzo aktualną refleksją nad kondycją artysty do końca wiernego swoim poglądom na sztukę, niepogodzonego z jej gwałtownymi przemianami, doświadczającego zarówno spektakularnych sukcesów, jak i dotkliwych porażek, u schyłku życia odrzuconego i skazanego na samotność. Niezwykłe koleje losu autora Grubych ryb po raz kolejny potwierdzają starą prawdą, że życie tworzy scenariusze znacznie bardziej interesujące niż te, które znamy z literatury.
Zobacz galerię (2) |
Komentarze społecznościowe |