Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Gramatyka macierzyństwa
Helena wraz z mężem decydują się na wychowanie Tjodolfa, dziecka porzuconego przez niefrasobliwą Fanny. Tak zaczyna się spektakl MIGRENA. Na prapremierę zaprasza Teatr Współczesny ze Szczecina.
PRAPREMIERA
13 lutego 2010 godz. 19.00
kolejne spektakle, 14, 19, 20, 21, 26, 27, 28 lutego godz. 19.00
Antonina Grzegorzewska
MIGRENA
w reżyserii Anny Augustynowicz
reżyseria - Anna Augustynowicz
muzyka – Jacek Wierzchowski
scenografia – Marek Braun
kostiumy – Wanda Kowalska
reżyseria światła - Krzysztof Sendke
obsada: Barbara Biel, Maria Dąbrowska, Anna Januszewska, Małgorzata Klara, Joanna Matuszak, Magdalena Myszkiewicz, Ewa Sobiech, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Grzegorz Młudzik, Wiesław Orłowski oraz Anna Moskal - gościnnie z Teatru Powszechnego z Warszawy
Inspiracją dla powstania dramatu "Migrena" było opowiadanie Sigrid Undset pt. "Macierzyństwo". Przemawia ono poprzez traumatyczne skumulowanie najgorszych możliwych scenariuszy, pozostawia nieprzyjemne wrażenie przypominające dżwięk żelaza rysującego szkło, zły sen. Dlatego kwestia czasu, w którym toczy się akcja, nie jest rzeczą pierwszej wagi. Migrena znaczy u mnie: uporczywość sił, które pchają wydarzenia na zły tor, poczucie zagrożenia, cudzy oddech na plecach, bezbronność wobec losu.
Antonina Grzegorzewska
Helena wraz z mężem decydują się na wychowanie Tjodolfa, dziecka porzuconego przez dość niefrasobliwą Fanny. Dziecko rośnie i rozwija się w domu swoich nowych rodziców, biologiczna matka postanawia jednak przyjąć potomka z powrotem pod swój dach…
„Migrena” nasycona mocnym językiem i sugestywnymi obrazami czerpie z opowiadania Undset to, co w nim najciekawsze, mówiąc o sile miłości i instynktu, nieokiełznanego pożądania i kobiecej bezradności wobec męskiego świata. Utwór stawia pytanie, w jakim stopniu macierzyństwo można traktować w kategoriach porządku natury i kultury.
Utwór Antoniny Grzegorzewskiej jest partyturą wibracji natury, która przestaje się mieścić w porządku wyznaczonym kobietom przez tradycję. To próba uchwycenia sprzeczności między instynktem i bezwzględnością praw. Stare jak świat pytanie: czy matka to ta, która urodziła, czy ta, która wychowała, autorka "Migreny" przekształca w brutalną i zarazem piękną "gramatykę" macierzyństwa. Dramat "kobiety dzikiej" i "kobiety udomowionej" ujęty w jedyny w swoim rodzaju język, pozwala wykroczyć poza melodramatyczną historię. Anna Augustynowicz
Antonina Grzegorzewska urodziła się w 1977 roku we Wrocławiu. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (2002). Dyplom "Hommage à Koltès" zrealizowany w technikach mieszanych (obrazy ceramiczne, polichromie na drewnie, rzeźba ceramiczna) obroniła z wyróżnieniem. Jej pisemna praca dyplomowa "Monolog złodzieja uciekającego z Luwru z obrazem" miała charakter literacki (promotor dr Agnieszka Morawińska, publ. "Aspiracje" zima/wiosna 2007).
Jest autorką monodramu "Zapnij się, ze skrótami" ("Dialog" 2006 nr 10) napisanego w ramach stypendium teatralnego przyznanego przez Ministerstwo Kultury. Opublikowała także wspomnienie o ojcu, Jerzym Grzegorzewskim, "JG.Marzenia" ("Aspiracje" lato 2007) oraz "List do Heinera Müllera" ("Teatr" 2008 nr 2).
W 2005 roku jej utwór "On" został wystawiony w Teatrze Narodowym przez Jerzego Grzegorzewskiego w spektaklu "On. Drugi Powrót Odysa". 7 listopada 2008 w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się premiera napisanego przez nią i wyreżyserowanego dramatu "Ifigenia".
Obecnie pracuje nad powieścią w ramach stypendium literackiego przyznanego jej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Inscenizacja „Migreny” przygotowywana przez Annę Augustynowicz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie jest prapremierą tej sztuki.
Gramy:
13 lutego godz. 19.00 - prapremiera
14, 19, 20, 21, 26, 27, 28 lutego godz. 19.00
Teatr Współczesny
Duża Scena
Wały Chrobrego 3
70-500 Szczecin
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |