Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak liście na wietrze...
Widowisko, opowiadające o starzejącej się kobiecie imieniem Edda pt. Jak liście na wietrze czy Filozofia według markiza de Sade to marcowa propozycja TEATRU NOWEGO z Krakowa. Urozmaiceniem będzie koncert autora i producenta muzyki elektorakustycznej Michała Jacaszka.
Teatr Nowy w Krakowie, ul. Gazowa 21 zaprasza:
05 piątek 19:15 „Jak liście na wietrze” wg Aldo Nicolaj, reż. Jarosław Banaszek
06 sobota 19:15 „Jak liście na wietrze” wg Aldo Nicolaj, reż. Jarosław Banaszek
07 niedziela 19:15 „Jak liście na wietrze” wg Aldo Nicolaj, reż. Jarosław Banaszek
12 piątek 19:15 „Arabska noc” pokaz warsztatowy PWST Eweliny Marciniak
12 piątek „Lęki poranne” spektakl gościnny w Kielcach (TEATR im. S. Żeromskiego)
13 sobota 19:15 „Arabska noc” pokaz warsztatowy PWST Eweliny Marciniak
13 sobota „Lęki poranne” spektakl gościnny w Kielcach (TEATR im. S. Żeromskiego)
14 niedziela 19:15 „Arabska noc” pokaz warsztatowy PWST Eweliny Marciniak
14 niedziela „Griga” wg Antoniego Czechowa, reż. Piotr Sieklucki, spektakl gościnny w Chorzowie (TEATR ROZRYWKI)
15 poniedziałek 19:15„Arabska noc” pokaz warsztatowy PWST Eweliny Marciniak
15 poniedziałek „Lęki poranne” spektakl gościnny w Chorzowie (TEATR ROZRYWKI)
20 sobota 19:15 „Lęki poranne” wg Stanisława Grochowiaka, reż. Piotr Sieklucki
21 niedziela 19:15 „Lęki poranne” wg Stanisława Grochowiaka, reż. Piotr Sieklucki
22 poniedziałek „Historie Petra Zelenki” spektakl gościnny w Iławie
23 wtorek ,„Lęki poranne” wg Stanisława Grochowiaka, reż. Piotr Sieklucki spektakl gościnny w Warszawie (TEATR NA WOLI)
26 marca godz. 19:15, A. Baricco, Novecento, reż. I.Vedral, pokaz przedpremierowy nowego spektaklu Teatru Nowego
25 czwartek 20:00 Koncert Michała Jacaszka, trasa koncertowa promująca płytę „Pentral”
27 sobota 19:15 „Filozofia w buduarze” wg Markiza de Sade, reż. Bogdan Hussakowski
27 marca, godz. 12:00 Międzynarodowy dzień Teatru w Teatrze Nowym czyli uroczyste wyniesieni sztandaru i wyprowadzenie Grigi – konferencja poświęcona sytuacji Teatru Nowego, jego bieżącym działaniom oraz najbliższym planom artystycznym, której towarzyszyć będzie prezentacja żałobnej wersji kultowego spektaklu Teatru Nowego pt.Griga
28 niedziela 19:15 „Filozofia w buduarze” wg Markiza de Sade, reż. Bogdan Hussakowski
JACASZEK – autor i producent muzyki elektorakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium.
Michał Jacaszek wyrasta na jednego z najciekawszych krajowych twórców elektroakustycznych. Każdy jego kolejny projekt dowodzi, że to muzyk konsekwentnie poszerzający swe artystyczne horyzonty.
Jego pierwszy autorki krążek ("Lo-Fi Stories") wypełniały urokliwe, nieco figlarne kolaże oparte na próbkach z zarejestrownych na winylach bajek, wplecionych w abstrakcyjną, ale ciepłą tkankę dźwiękową, a rozgłos przyniosły mu pełne elegancji impresyjne, jazzujące piosenki z poetyckimi tekstami Miłki Małzahn (płyta "Sequel"). Ostatnio odnalazł się na gruncie bardziej minimalistycznej, medytacyjnej, na swój sposób odwołującej się do muzyki sakralnej estetyki. Poprzedni album, "Treny" zderzał elektronikę z oszczędną kameralistyką. Eteryczne, wysubtelnione, nierzadko przesycone przejmującą nostalgią (bądź nieznośną melancholią - w zależności od wrażliwości słuchacza) dźwięki sytuowały się w okolicach impresji Maxa Richtera, a przy tym zachwycały szacunkiem dla każdego, najdrobniejszego wybrzmienia niczym dokonania microscopic music z kręgu Taylora Deupree i jego wytworni 12K.
Na "Pentral" Jacaszek jeszcze bardziej wnikliwie studiuje istotę dźwięku. Już sam tytuł (po łacinie oznaczający wnętrze, ale i świątynię) sugeruje charakter płyty. Materiał ją wypełniający realizowany był w gdańskich gotyckich kościołach. Autor zgłębia fenomen występującego w nich pogłosu. Korzysta tu ze strategii mistrzów field recordingu, wykorzystując naturalne właściwości przestrzeni w której nagrywa, niekiedy traktując ją samą jako źródło dźwięku. Na całościowy efekt składają się zarejestrowane w zabytkowych świątyniach wokale (m.in. tenor operowy Stefan Cejrowski i znana z "Trenów" Maja Siemińska) oraz brzmienia uchwycone w otoczeniu - zarówno te niewywołane przez artystów (jak najróżniejsze szmery, odgłosy kroków, zegara, dzwonów), jak i przez nich wywołane, w końcu organowe sample. Tak zebrany materiał stał się przedmiotem gruntownej studyjnej obróbki. Jacaszek wziął na warsztat przede wszystkim próbki następujących po wybrzmieniu momentów rozchodzenia się dźwięku, jego rezonowania i zamierania akustycznej fali. Dzięki temu osiągnął niebywałą przestrzeń. Zaskakująca jest wielowymiarowość jaką w ten sposób osiąga. Jest tu tajemniczość, medytacyjny spokój, a niekiedy robi się złowieszczo, pojawia się wręcz majestatyczny dramatyzm.
Łukasz Iwasiński, Onet.pl
„Jak liście na wietrze” wg Aldo Nicolaj, reż. Jarosław Banaszek (ostatnie trzy seanse w tym sezonie)
Tłumaczenie: Piotr Szalsza Asystent reżysera - Natalia Schmidt, Scenografia: Anna Wisz, Muzyka : Krzysztof Kossowski, Światło: Marek Kutnik, Fotograf - Jacek Wrzesiński, PR - Agnieszka Karoń
Obsada: Lidia Bogaczówna, Michał Rolnicki, Mirosława Żak, ze specjalnym udziałem Martyny Kowalik
Starzejąca się kobieta- Edda- Mieszkająca ze swoją służącą Foccą i tuzinem kotów, słyszy pewnego deszczowego dnia pukanie do drzwi... Do jej domu wchodzi młody, przystojny mężczyzna – Elio, oferujący jej kupno szczotki elektrycznej. Transakcja wprawdzie nie dochodzi do skutku, ale Elio zostaje lokatorem tego dziwnego domu. Między nim i dwiema mieszkającymi tam kobietami rodzi się dziwna więź, która sprawia, że ukrywane dotąd pragnienia i fakty stają przed bohaterami w całym tragikomicznym wymiarze.
„Historie Petra Zelenki” wg scenariuszy Perta Zelenki, reż. Piotr Sieklucki
Scenografia: Łukasz Błażejewski; reżyseria światła: Marek Kutnik
Obsada: Hubert Bronicki, Adam Szarek, Marzena Ciuła, Katarzyna Chlebny/Aneta Wirzinkiewicz, Konrad Kosecki, Maciej Skuratowicz/ Andrzej Rozmus, Iwona Bielska (TV), Edward Linde-Lubaszenko (TV)
Ojciec gania w kieckach matki. Matka zadziwia ulicę kalesonami ojca na własny matczyny tyłek wciśniętymi. Koc zaczyna gadać po ludzku. Sąsiedzi łakną, by patrzeć na nich, gdy figlują. A Mucha nie dość, iż odkurzacz i umywalkę traktuje jak gołą babę nocą, to na dokładkę w kobiecokształtnym manekinie się zakochuje i pragnie z nim resztę życia spędzić. Mocną stroną tego spektaklu, oprócz reżyserii jest aktorstwo. Młody, energiczny i - co tu dużo kryć - bardzo zdolny zespół, na który postawił Piotr Sieklucki to główna siła napędowa “Historii...”.
„Lęki poranne” wg Stanisława Grochowiaka, reż. Piotr Sieklucki
Scenografia: Łukasz Błażejewski; muzyka: Krzysztof Kossowski; reż. światła: Marek Kutnik, charakteryzacja: Anna Kmieć, obsada: Edward Linde-Lubaszenko, Paweł Sanakiewicz, Katarzyna Chlebny
Dramat "Lęki poranne" Stanisława Grochowiaka to śmieszna i gorzka zarazem opowieść o alkoholizmie. Istnieje w spektaklu wiele inteligentnie zarysowanych scen, które po jakimś czasie przełamywane są falą dowcipu i niewybrednego żartu. To próba łamania konwencji i martyrologiczno- pesymistycznego zapatrywania się na nas samych, choć takie spojrzenie miejscami nieuchronnie na scenę przenika. Mimo to, zamiast po spektaklu, przysiąc sobie, że nie weźmie się więcej flaszki do ust, ma się ochotę chlusnąć z bohaterami.
„Filozofia w buduarze” wg Markiz de Sade, reż. Bogdan Hussakowski
Kostiumy i scenografia: Joanna Braun; reżyseria światła: Marek Kutnik; charakteryzacja: Anna Kmieć; obsada: Gracja Niedźwiedź Katarzyna Misiewicz- Żurek/ Dominika Knapik, Piotr Sieklucki, Jakub Falkowski, Dominik Nowak
Kim był de Sade, wie każdy. Z grubsza: okrutnik, zboczeniec, maniak seksualny. Wyuzdany, owładnięty żądzą. Mało kto sięga po teksty de Sade'a, żeby przekonać się, jak było w istocie. Bogdan Hussakowski robi to za widzów. Na deskach Teatru Nowego w Krakowie oglądać można światową (!) prapremierę "Filozofii w buduarze", która stanowi podobno najpełniejszy wyraz filozofii libertynizmu. Sceny są umowne, gesty intymne – często bardzo szerokie. Tekst nieustannie kłujący i brutalny pozostaje w opozycji do elegancji postaci i klarowności choreografii
W związku z brakiem dotacji ministerialnych Teatr Nowy zmuszony jest zawiesić działalność repertuarową w okresie od 27 marca do 30 czerwca 2010 roku. W okresie tym Teatr przygotowywać się będzie do nowego sezonu, który tradycyjnie już zaczniemy kolejną edycją Młodej Sceny Letniej.
Tymczasem zapraszamy na uroczystości żałobne na cześć Teatru Nowego, które odbywać się będą na naszej scenie w następującym porządku:
W okresie od 27 marca do 30czerwca 2010 Teatr Nowy grać będzie swoje przedstawienia wyłącznie gościnnie lub na zamówienie. Do regularnej działalności repertuarowej wrócimy 3 lipca 2010 premierą nowego przedstawienia, które otworzy kolejną już 5 edycję festiwalu Młoda Scena Letnia. Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej Teatru Nowego, na której będą pojawić się bieżące informacje.
Komentarze społecznościowe |