Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
LUSTRA w Wytwórni
LUSTRA opowiadają o jednej z najpowszechniejszych chorób współczesności, o niemożności, albo łagodnie mówiąc, nieumiejętności kochania. Ludzie pragną miłości i zarazem nie potrafią kochać nawet gdy spotkają właściwą osobę.
PREMIERA: 13 MARCA 2010
Autor: Jarosław Kamiński
Reż. Bartłomiej Wyszomirski
Wstępują: Marcin Kwaśny, Milena Suszyńska, Ksawery Szlenkier, Marta Wardyńska,
Scenografia: Izabella Toroniewicz
Muzyka: Marcin Nierubiec
Sztuka próbuje nie tylko pokazać skutki tej przypadłości, ale i zdiagnozować jej przyczyny: wychłodzona emocjonalnie rodzina, upadek tradycyjnego modelu mężczyzny, który staje się już tylko parodią (stąd tyle w sztuce aluzji do troglodytów, parku jurajskiego i krzesania ognia bez zapałek); a wreszcie nowa kobiecość, asertywna, pewna siebie i swego.
Świat zewnętrzny - hałaśliwy i wytrącający z rzadkich chwil koncentracji na własnym wnętrzu - utrudnia tak niezbędną w tej sytuacji autorefleksję.
Jednak nadzieja dla bohaterów istnieje, choć w sztuce nie pada żadna łatwa rada psychoterapeutyczna: otworzyć się na najprostsze emocje, wykonać najzwyklejsze gesty – zapłakać, posprzątać bałagan po całym tym zamieszaniu, zarówno emocjonalnym, jak i życiowym.
Widzowie – zarówno młodzi, jak i starsi - z pewnością ujrzą w sztuce „Lustra” odbicie swoich własnych doświadczeń życiowych. Internet, nocne życie klubowe, sytuacje korporacyjne - sprzyjają dzisiaj tego rodzaju relacjom międzyludzkim. Odbiorcy znajdą w „Lustrach” również impuls do refleksji nad naturą współczesnej miłości i związków intymnych, czyli tego co najbardziej nas definiuje.
BIOGRAMY TWÓRCÓW
Jarosław Kamiński (ur. 1968) Germanista. Studiował w Nowym Jorku, Wiedniu i Warszawie. Autor sztuk: Selekcja (reż. G. Reguła) wystawionej w 2006 r. w ramach Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu (druk w „Dialogu” 12/04), Św. Teresa&DV, (reż. J. Tochowicz) – wystawionej 2005 przez Teatr Powszechny w Radomiu w ramach IV Festiwalu Sztuk Odważnych , Laski - wystawionej przez Teatr Powszechny w Radomiu w ramach II Festiwalu Sztuk Odważnych (reż. J. Tochowicz), Układ wyróżnionej w ramach Radomia Odważnego 2005, Robiboki ( druk w piśmie „Kartki” nr 26-28), Zimna rzeka. Jeden z jego tekstów został wykorzystany w projekcie teatralnym Piotra Łazarkiewicza Generacja (Dyplomy 2005 w AT Warszawa). Spektakl Wyrzeczenie od kilku sezonów nie schodzi z afisza w Łaźni Nowej w Krakowie.
Bartłomiej Wyszomirski
Karierę reżysera rozpoczął w Teatrze Polskim w Szczecinie spektaklami Czarowna noc Sławomira Mrożka i Świeczka zgasła Aleksandra Fredry. Później tworzył spektakle m.in. w teatrach w Krakowie (Cena), Kielcach (Śluby Panieńskie, Porucznik z Inishmore), w Bielsko-Białej (Sen Nocy Letniej, Tramwaj zwany pożądaniem i Frida K.), Zakopanem (Makbet) Elblągu (Celebracje, Świętoszek, Aż do bólu), Łodzi, gdańskim Teatrze Wybrzeże (Top Dogs, Nasze miasto i Monachomachia), Sosnowcu (Hamlet, Szewcy, Miłość-to takie proste), Opolu (Królowa piękności z Leenane, Matka), w Jeleniej Górze (Trans –Atlantyk), Olsztynie (Motyle są wolne), w Radomiu (Ferdydurke, Król Edyp), w warszawskim Teatrze Komedia (Niebezpieczne związki).
Marcin Kwaśny
Aktor i reżyser szuk: Wariactwa według Czechowa w Teatrze Praskim w Warszawie, Niedźwiedź Grupa Teatralna Między Słowami, Nienawidzę Marka Koterskiego w Le Madame, Perfect Day, Sługa dwóch panów w Teatrze Kwadrat. Występuje w filmach i serialach m.in.: Barwy szczęścia, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Mrok, Rezerwat, 39 i pół.
Założyciel i dyrektor Teatru Praskiego w Warszawie.
Milena Suszyńska
Aktorka. Grała w: Scenach z Różewicza, Trzech Siostrach w warszawskiej PWST, Furii Salmana Rushdiego w Teatrze La M.ort i w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.
Ksawery Szlenkier
Grał w spektaklach: Rozmowy w parku i Mewa albo Czajka na warszawskiej Scenie Prezentacje, 4xWoyzeck w Teatrze Studyjnym w Łodzi i Choroba młodości i Nieprzyjaciel w Teatrze Nowym w Łodzi. Odpowiada za opracowanie muzyczne wielu spektakli.
Marta Wardyńska
Grała w spektaklach: Lepsi i Świętoszek w Teatrze Studyjnym w Łodzi, Powrót Odysa w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Niektóre gatunki dziewic w Teatrze Kamienica w Warszawie.
(Zdjęcie - organizator)
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |