Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Polowanie na cudaki
Zabrania się dokarmiać! Nakazuje się wierzyć! Pozwala się łapać do woli! Teatr Mumerus zaprasza do specyficznego ogrodu zoologicznego. Aktorzy pod kierunkiem Wiesława Hołdysa otwierają na oścież klatkę z wyobraźnią. Na scenę wysypują się zwierzaki, cudaki, potwory i cuda...
STOWARZYSZENIE TEATR MUMERUS zaprasza
sobota 15 maja, godzina 20:00 oraz niedziela 16 maja godzina 19:00 - Ampuć czyli Zoologia fantastyczna" wg bestiarium Jana Gondowicza, reżyseria: Wiesław Hołdys, aktorzy: Anna Lenczewska i Robert Żurek, muzyka: Michał Braszak, psychoakustyka: Maurycy J. Kin
poniedziałek, 17 maja godzina 19:00
„Święto głupców czyli Walka karnawału z postem”. Spektakl jest teatralną impresją na temat dwóch przeciwnych, a jednocześnie splatających się ze sobą się rytuałów: postu i karnawału. Podstawową inspiracją jest obraz Petera Bruegela „Walka karnawału z postem”, a także tradycje Święta Głupców – odbywającego się na początku karnawału rytuału postawienia świata na opak, aż po tradycje postu. Scenariusz, reżyseria, produkcja: Wiesław Hołdys.
Wszystkie spektakle odbędą się w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej, Kraków, ul. Kanonicza 1
AMPUĆ CZYLI ZOOLOGIA FANTASTYCZNA
Scenariusz, reżyseria i produkcja:Wiesław Hołdys
Aktorzy:Anna Lenczewska i Robert Żurek
Muzyka: Michał Braszak
Psychoakustyka: Maurycy J. Kin
Patchwork i grafika: Joanna Gondowicz
Współpraca scenograficzna: Ewa Bujak i Tadeusz Przybylski
Polowanie na cudaki
Zabrania się dokarmiać! Nakazuje się wierzyć! Pozwala się łapać do woli! Teatr Mumerus zaprasza do specyficznego ogrodu zoologicznego. Aktorzy pod kierunkiem Wiesława Hołdysa otwierają na oścież klatkę z wyobraźnią. Na scenę wysypują się zwierzaki, cudaki, potwory i cuda. Czają się w zakamarkach wyobraźni gotowe do ataku i ani myślą siedzieć spokojnie w klatkach.
Słowem, gestem, szelestem wydobywane są potwory z mroków sceny. Na krótko złapane w strumień światła, zdradzają swoje niepokorne istnienie, na przekór regułom dyktowanym przez rozsądek. Nie jest to bezpieczna prezentacja rzadkich gatunków. Cudaki, wywoływane po imieniu, wkradają się w świat ludzi i moszczą sobie posłania w ciepłych pieleszach ich umysłów. Anektują dla siebie realność. Nie ma co marzyć o poskromieniu wyobraźni raz wypuszczonej na wolność.
"Ampuć czyli zoologia fantastyczna" nie rości sobie prawa do fabuły, nie wchodzi też w żadne relacje z akcją w potocznym rozumieniu tego słowa. I, nie ważne, jak bardzo trywialnie by to nie zabrzmiało, uruchamia na scenie to, co bliskie magii. Przez zabawę z potworami, z przymrużeniem oka opowiada o świecie, wystrzegając się relacji z tym światem w skali jeden do jednego.
Potwora może zagrać każdy. Drewniana łyżka, widelec, wałek, brzdąkająca niespokojnie struna. Kto uważniejszy dostrzeże cudaka w wiszącej klatce, ktoś inny usłyszy trzask pułapki, w którą dał się złapać któryś ze stworów. Wystarczy tylko wyostrzyć zmysły i dać się uwieść poetyce spektaklu.
Aktorzy nie tylko grają, ale wyczarowują na scenie intymny, fantastyczny świat. Przy pomocy zaledwie kilku przedmiotów, w tym dwóch krzeseł, o których można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że służą do siedzenia, snują cudaczne fantasmagorie. Anna Lenczewska i Robert Żurek dyktują rytmy, przedmioty przeistaczają się w postacie, muzyka staje się nieodłącznym komponentem obrazu. "Muzyczna jest scenografia i scenograficzna muzyka" - jak niezwykle trafnie wyraził to, obecny na spektaklu, autor "Zoologii fantastycznej", Jan Gondowicz.
A najcudniejszym ze wszystkich potworów jest, niepojawiający się bezpośrednio w przedstawieniu, ale obecny na scenie - Mumerus - wyobrażony przez Gondowicza, a powołany do życia przez Wiesława Hołdysa "potwór", który upodobał sobie teatr. Ukochał go z wzajemnością.” (Kamila Bubrowiecka Internetowy Magazyn Teatralny Teatralia)
ŚWIĘTO GŁUPCÓW czyli WALKA KARNAWAŁU Z POSTEM
Spektakl jest teatralną impresją na temat dwóch przeciwnych, a jednocześnie splatających się ze sobą się rytuałów: postu i karnawału. Podstawową inspiracją jest obraz Petera Breugela „Walka karnawału z postem”, a także tradycje Święta Głupców – odbywającego się na początku karnawału rytuału postawienia świata na opak, aż po tradycje postu.
Cała ta szaleńcza zabawa odgrywana jest w konwencji teatru jarmarcznego. W warstwie tekstowej wykorzystano pełne bogactwo tekstów kojarzących się z postem i karnawałem – od rytmicznych rymowanek księdza Józefa Baki, poprzez fragmenty autentycznych gier karnawałowych ze szczególnym uwzględnieniem gry o Bigosie, co upity odszedł od siebie, wysublimowane teksty Jana Andrzeja Morsztyna aż po przysłowia i wyliczanki. Różnorodność dźwięków - od improwizowanej na różnego rodzaju użytkowych przedmiotach kociej muzyki aż po wykonywane na żywo poprzez jarmarcznych grajków znane i mniej znane motywy dopełniają atmosfery końca karnawału i początku postu.
Scenariusz, reżyseria, produkcja: Wiesław Hołdys
Aktorzy: Beata Kolak, Anna Lenczewska, Ana Nowicka, Olga Przeklasa, Jan Mancewicz, Bartosz Tryboń, Robert Żurek
Scenografia, na motywach obrazów Petera Bruegela
Kostiumy: Elżbieta Rokita
Maski i rekwizyty: Katarzyna Fijał
Konstrukcje: Tadeusz Przybylski
Współpraca produkcyjna: Maria Śmiłek
Improwizacje muzyczne: Michał Braszak
STOWARZYSZENIE TEATR MUMERUS – KRAKÓW
www.mumerus.net
mumerus@poczta.onet.pl
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |