Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
PLECIUGA dla małych i dużych
Bajkoczytanie i warsztaty plastyczne dla dzieci a dla dorosłych spektakl - Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci – to weekendowa propozycja szczecińskiego Teatru Lalek PLECIUGA.
27.03 godz.17:00 – Bajkoczytanie i warsztaty
27.03 godz.13:00 , 28.03 godz.11:00 i 12:30 – Calineczka
SCENA DLA DOROSŁYCH
26.03 godz.19:00, 27.03 godz.19:00 – Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci
Bajkoczytanie i warsztaty
W najbliższą sobotę o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne bajkoczytanie z cyklu "Wielcy-małym".
Tym razem wraz z uwielbianą przez dzieci Wróżką Zapodziewanną (w którą wciela się aktorka naszego teatru - Mariola Fajak-Słomińska) poznamy opowieść Osakara Wilde'a zatytułowaną "Olbrzym-Samolub".
Oscar Wilde, irlandzki poeta, dramatopisarz, prozaik i filolog klasyczny, osławiony przede wszystkim dzięki wspaniałej powieści "Portret Doriana Graya", pisał także dla dzieci przepiękne baśnie.
Po bajkoczytaniu odbędą się świąteczne warsztaty plastyczne, na których dzieci będą mialy okazję własnoręcznie przygotować palmy wielkanocne i pisanki. Warsztaty poprowadzi Elwira Koczorowska.
CALINECZKA
przekład – Stefania Beylin
reżyseria – Valdis Pavlovskis
scenografia – Paul Senhofs
muzyka – Boris Rezniks
inspicjent – Marzena Heropolitańska
Lalki Calineczki i Księcia wykonała Anna Nollendorf.
Baśń opowiadają: Paulina Lenart, Rafał Hajdukiewicz oraz Katarzyna Klimek i Dariusz Kamiński.
Wznowienie na prawach premiery: listopad 2009.
Jak to jest być wielkości kciuka i urodzić się z ziarenka zasianego w ogródku? Być porwaną przez paskudną ropuchę i nieczułego chrabąszcza? Zapewne każdy, kto zna piękną i pełną przygód historię Calineczki będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jedna z najbardziej czarujących opowieści Hansa Christiana Andersena powraca na scenę PLECIUGI.
Głęboko zakorzenione w tradycji magicznej i mitologicznej widowisko dla dzieci pomaga zrozumieć istotę piękna i dobra, zwraca uwagę na cudowność i potęgę dobrych uczynków. Czy nie warto wybrać się z dzieckiem na spektakl poruszający tak ważne tematy podane w tak czarownej i zwiewnej postaci?
10 lat Sceny dla Dorosłych Teatru Lalek PLECIUGA
Jubileuszowa wystawa
Od 19 marca we foyer teatru oglądać można wystawę poświęconą spektaklom Sceny dla Dorosłych Teatru Lalek PLECIUGA.
Na wystawie znajdą się zarówno zdjęcia, jak i archiwalne materiały spektakli oraz to, co dla widza stanowi największą atrakcję - elementy scenografii i lalki wykorzystane w przedstawieniach.
Wystawa jest wspomnieniem zarówno spektakli zrealizowanych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, a także jednego z najgłośniejszych przedstawień, wyjątkowych nie tylko w dziejach PLECIUGI, ale i całego polskiego lalkarstwa, jakim był dyptyk dla młodzieży i dorosłych "Rzecz o Jędrzeju Wowrze" Jana Wilkowskiego, na który składały się: "Spowiedź w drewnie" Jana Wilkowskiego i "Żywoty świętych" wg Jędrzeja Wowry, w reżyserii Bohdana Głuszczaka i Jana Wilkowskiego (1983). Ten właśnie spektakl można uznać za pierwszy, który w pełni przełamał stereotyp, że scena lalkowa jest skierowana wyłącznie w stronę dzieci.
Aneta Wróbel - Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci
reżyseria - Anna Augustynowicz
scenografia - Marek Braun
muzyka - Jacek Ostaszewski
prapremiera - luty 2000
obsada: Mirosław Kucharski, Dariusz Kamiński, Krzysztof Tarasiuk, Janusz Słomiński, Zbigniew Wilczyński, Przemek Żychowski, Zbigniew Niecikowski
Niezwykłe przedstawienie w reżyserii jednej z najwybitniejszych polskich reżyserów - Anny Augustynowicz, która zdecydowała się wystawić sztukę 18-latki. Widzowie siedząc tyłem do aktorów, obserwują świat przedstawiony w lustrze, tym samym widzą się nawzajem.
I tak wszyscy muszą stanąć twarzą w twarz z problemami, których rozwiązanie pozostaje naszą indywidualną koniecznością. Bo chyba wszyscy potrzebujemy dziś "... dwa raz więcej miłości".
Komentarze społecznościowe |