Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
20. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach zbliża się wielkimi krokami!
19 lat, ponad 150 odciśniętych dłoni znakomitych polskich artystów, dziesiątki spektakli teatralnych, koncertów, setki Gwiazd odwiedzających Międzyzdroje i tysiące wspomnień. Tak można podsumować w liczbach najpopularniejszy polski festiwal kulturalny. A już za 16 dni rozpocznie się jubileuszowy 20. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Ten nadmorski kurort jednoznacznie kojarzy się z szerokim wachlarzem wydarzeń kulturalnych, obecnością największych polskich artystów i Promenadą Gwiazd. Start tegorocznej imprezy już 1 lipca 2015 roku. A czy pamiętamy kto stworzył Festiwal Gwiazd i jak Międzyzdroje stały się show businessowym wakacyjnym „must be there”?
Pierwszy Festiwal Gwiazd odbył się w Międzyzdrojach w roku 1996. Początek dała mu myśl, która zrodziła się w głowie Waldemara Dąbrowskiego podczas pogrzebu Krzysztofa Kieślowskiego. Przyszły go żegnać tłumy, także tłumy artystów. W szczególnym momencie stanęło razem środowisko kultury – wielu mądrych i utalentowanych ludzi w różnym wieku. W chwili, gdy ubyło kogoś ważnego z tego grona, pojawił się impuls, by podtrzymać tę więź, by poczuć siłę własnych uzdolnień, by móc, także zasmakować jeszcze jednego aspektu nie tyle wolności, co raczej normalności. W końcu – była to chęć zrobienia i przeżycia czegoś „dla”, a nie „przeciw”.
Organizatorzy pierwszej edycji Festiwalu Gwiazd postawili na nim dwie pieczątki, z nazwiskami Felliniego i Kieślowskiego, podkreślając tym samym charakter i wyznaczając poziom tej, a także następnych imprez. Drugi Festiwal odbywał się pod hasłem „Europa, Europa”, z dwoma nazwiskami na sztandarze: Wisławy Szymborskiej i Andrzeja Wajdy. Trzeci Festiwal Gwiazd wybrał sobie hasła i tematy monumentalne: Adama Mickiewicza i sztukę aktorską. Kolejne edycje przyniosły takie tematy, jak: Fryderyk Chopin i różnorodna obecność jego dzieła we współczesnej kulturze, dziejowy przełom, jakim był koniec XX wieku i początek nowego tysiąclecia, 50-lecie Teatru Telewizji, czy obchody Roku Gombrowiczowskiego.
Tradycją Festiwalu jest honorowanie artystów, poprzez uwiecznienie odcisków ich dłoni i autografów na Międzyzdrojskiej Alei Gwiazd. Stworzył ją Adam Myjak – wybitny artysta rzeźbiarz, rektor warszawskiego ASP. Swój ślad w Międzyzdrojach pozostawiło już ponad 150 wybitnych przedstawicieli polskiej kultury.
W tym roku do tego grona dołączą:
muzyka: Jacek Cygan, Alicja Węgorzewska
teatr i film: Mikołaj Grabowski, Piotr Gąsowski, Piotr Polk, Jerzy Turek (pośmiertnie), Paweł Królikowski, Jakub Wesołowski, Witold Pyrkosz, Magdalena Różczka
sztuki piękne i grafika: Henryk Sawka
Poza tym, jak zwykle na gości Festiwalu czekają sztuki teatralne, wieczorne pokazy kina, koncerty i wernisaże. Nie zabraknie także corocznego meczu piłkarskiego „Artyści kontra Samorządowcy”.
Cały program Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach dostępny jest pod linkiem: http://www.festiwalgwiazd.pl/
fot. ujakurlop.pl
Komentarze społecznościowe |