Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
RÓŻEWICZ dwa razy...
Nie ma bohatera, albo też wszyscy są bohaterami. Widzowie mają szansę twórczo włączyć się w to teatralne jam session z udziałem Jana Peszka. KARTOTEKA Tadeusza Różewicza to tylko jedna z kwietniowych propozycji Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
Repertuar Wrocławskiego Teatru Współczesnego w kwietniu 2010
Tadeusz Różewicz - Pułapka
reżyseria: Gabriel Gietzky
od 6 do 9 kwietnia, godz. 19.15
Jeden z najciekawszych i jednocześnie najtrudniejszych dramatów Różewicza osnuty wokół biografii Franza Kafki. Autor podkreśla jednak, że jest to sztuka uniwersalna „przede wszystkim o tajemnicy twórcy i tworzenia”. Gietzky stawia w spektaklu pytania dotyczące każdego z nas – w jakim stopniu mamy odwagę zderzyć się z życiem?, jak przyjmujemy wyzwania?, jaki jest współczesny człowiek złapany w „pułapkę historii, „pułapkę biologii”, „pułapkę życia”, „pułapkę przeznaczenia”?
Traktat
według Ludwiga Wittgensteina
scenariusz i reżyseria: Gabriel Gietzky
10 i 11 kwietnia, godz. 19.00
Teatralna próba pokazania nieuchronnego konfliktu, do którego dochodzi między uczonym próbującym odkryć, nazwać i zapisać logikę istnienia, a jego najbliższym otoczeniem. Tekst złożony w całości z cytatów z dzieł austriackiego filozofa. Studium samotności z odwiecznym pytaniem w tle: jaką cenę płaci się za wyrastanie ponad przeciętność.
Tadeusz Różewicz Kartoteka
reżyseria: Michał Zadara
Od 12 (poniedziałek!) do 15 kwietnia, godz. 19.00
Nowatorska i jednocześnie wierna autorowi realizacja arcydramatu jednego z największych polskich poetów współczesnych. Ulica, która w prapremierowej wersji dramatu przechodziła przez pokój i łóżko bohatera, 46 lat później pochłonęła ten świat całkowicie. Nie ma bohatera, albo też wszyscy są bohaterami. Widzowie mają szansę twórczo włączyć się w to teatralne jam session z udziałem Jana Peszka.
Yael Ronen i Amit Epstein Bat Yam
reżyseria: Yael Ronen
17, 18 oraz 20, 21, 22 kwietnia, godz. 19.15
Nowe, pełne humoru – ale i tonów serio – spojrzenie na relacje polsko-żydowskie.
Rodzina Jakuba Kozicza wyrusza z Tel Awiwu do Polski, do Tykocina, w podróż, która staje się czymś więcej niż tylko wyprawą śladami przodków. Każdy z jej uczestników musi na nowo odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest. Koprodukcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Teatru Habima w Tel Awiwie oraz Instytutu Adama Mickiewicza, uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Polskiego w Izraelu 2008-2009.
Mark Ravenhill Produkt
opieka reżyserska: Jakub Kamieński
Od 23 do 25 kwietnia, godz. 20.00
James, amerykański producent filmowy, usiłuje przekonać znaną aktorkę, żeby zagrała
w filmie o ślicznotce zakochanej w terroryście z Bliskiego Wschodu, a tym samym zamieszanej w podkładanie bomb w Europie. Galeria zachodnich stereotypów na temat islamu demaskuje miraże masowej kultury, która pod pozorem rozrywki przemyca polityczną propagandę. Cynizm jako jedna z najważniejszych plag kultury masowej.
Akropolis. Rekonstrukcja
na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego i spektaklu Jerzego Grotowskiego
reżyseria: Michael Marmarinos
Od 27 do 30 kwietnia, godz. 18.15
Eksperyment teatralny, który zrealizował na naszej scenie urodzony w Atenach reżyser, aktor i … neurobiolog. Aktorzy zapraszają publiczność do poszukiwania polskiego Akropolis, zdefiniowania go na nowo, rozszyfrowania, jakie mechanizmy rządzą pamięcią oraz zrekonstruowania narodowej tożsamości – zbiorowej i indywidualnej, zdiagnozowania jej obecnej kondycji. Znakomita kreacja zbiorowa siódemki aktorów.
Zobacz galerię (6) |
Komentarze społecznościowe |