Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
L’Olimpiade – inauguracja cyklu Opera Rara 2011 już 20 stycz
Koncertowa wersja L’Olimpiade Giovanniego Battisty Pergolesiego (1710–1736), która zainauguruje przyszłoroczną edycję cyklu Opera Rara, jest poniekąd pokłosiem Roku Pergolesiego, hucznie obchodzonego we włoskim Jesi, rodzinnym mieście kompozytora. W ramach festiwalu zorganizowanego tam jesienią 2010 przez Fondazione Pergolesi Spontini, maestro Ottavio Dantone z zespołem przygotował cztery z sześciu oper Pergolesiego: Flaminio, Lo Frate ‘nnammorato, Adriano in Siria i L’Olimpiade.
L’Olimpiade wykorzystuje libretto autorstwa Metastasia, pierwotnie napisane dla Antonia Caldary. Sukces opery Caldary z 1733 zapoczątkował istny wysyp operowych Olimpiad, z których najbardziej znane wyszły spod pióra Vivaldiego (1734) i właśnie Pergolesiego (1735). Kanwą dla libretta Metastasia był fragment VI księgi Dziejów Herodota – rozgrywająca się w czasie igrzysk olimpijskich opowieść o miłosnej rywalizacji dwóch młodzieńców, zwieńczona niespodziewanym happy endem. Mamy więc muzyczny melodramat w trzech aktach, z niezwykle zawiłą akcją, pełną dramatycznych zwrotów. A wszystko w romantyczno-heroicznej scenerii starożytnej Grecji.
Akt I
Megakles przybywa do miasta Sykion, gdzie ma wziąć udział w igrzyskach olimpijskich, podając się za Licydasa. Jeśli zwycięży, odwdzięczy się w ten sposób przyjacielowi, który niegdyś ocalił mu życie. Megakles nie wie, że Licydas kocha się w Arystei, której ręka - zgodnie z wolą jej ojca, króla Klejstenesa - przypaść ma zwycięzcy igrzysk. Zaręczony niegdyś z kreteńską księżniczką Argeną Licydas nie wie natomiast, że Megakles i Arystea darzą się wzajemnym uczuciem i mówi przyjacielowi o nagrodzie. Arystea i Megakles ciepło się witają, ale młodzieniec czuje się związany wcześniejszą obietnicą stanięcia do zawodów jako Licydas. Tymczasem przybywa przebrana za pasterkę Argena, chcąc odzyskać Licydasa.
Akt II
Megakles zwycięża w igrzyskach, po czym wyznaje prawdę Arystei i - ze złamanym sercem - opuszcza miasto. Gdy po Arysteę przybywa Licydas, ta czyni mu gorzkie wyrzuty - podobnie jak przebrana za pasterkę Argena - doprowadzając go do rozpaczy. Amyntas, nauczyciel Licydasa, przybywa wieścią, że Megakles się utopił. Król Klejstenes, powiadomiony o oszustwie, skazuje Licydasa na wygnanie.
Akt III
Argena powstrzymuje zrozpaczoną Arysteę przed popełnieniem samobójstwa. Tymczasem rybak ratuje tonącego Megaklesa. Skazany na banicję Licydas przez zemstę próbuje zabić króla. Aresztowany i skazany na śmierć, zostaje cudem ocalony: co prawda Megakles i Arystea wstawiają się za nim bezskutecznie, ale ratuje go Argena, która oświadcza, że jest jego narzeczoną i gotowa jest przyjąć na siebie wymierzoną mu karę. Licydas początkowo wypiera się narzeczeństwa, ale Argena ma dowód: naszyjnik, który niegdyś Licydas jej podarował. Król Klejstenes i jego zaufany, Alkander, rozpoznają w nim naszyjnik nałożony na szyję królewskiemu synowi – bliźniaczemu bratu Arystei – gdy porzucano go, jako niemowlę, na pastwę morza, z racji przepowiedni, że targnie się on kiedyś na ojcowskie życie. I tak cudownie odnaleziony Licydas przywrócony zostaje do łask, a na dworze zapowiedziane zostają podwójne zaślubiny: Licydasa z Argeną i Megaklesa z Arysteą.
Więcej na: www.operarara.pl
Bilety na pierwszą w 2011 roku odsłonę cyklu Opera Rara, wersję koncertową opery L'Olimpiade Giovanniego Battisty Pergolesiego, są już dostępne na stronie www.eventim.pl. Od jutra (18 grudnia) będzie można je kupić także w punkcie sieci informacji miejskiej InfoKraków przy ul. św. Jana 2 w Krakowie. Kosztują: Strefa I: 180 PLN – bilet normalny, 120 PLN – bilet ulgowy; Strefa II: 150 PLN – bilet normalny, 100 PLN – bilet ulgowy.
OPERA RARA – uruchomiony w 2009 cykl Opera Rara to śmiały projekt prezentowania w Krakowie ambitnych produkcji święcących triumfy na scenach najważniejszych teatrów operowych i festiwali we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. W ramach Opera Rara, na prestiżowych krakowskich scenach wystawiono dotychczas m.in.: spektakle przygotowane przez Fabio Biondiego: Herkulesa nad Termodontem i Agrippinę, wersję sceniczną Mieszczanina Szlachcicem pod kierownictwem muzycznym Vincenta Dumestre’a, Rinalda z udziałem najlepszych solistów i zespołu Accademia Bizantina, a także La Fida Ninfa w brawurowej interpretacji Ensemble Matheus i Ottone in Villa w wykonaniu Il Giardino Armonico. Już w pierwszym roku funkcjonowania Opera Rara zyskała miano „zachwytu i festiwalowego debiutu roku” wg „Rzeczpospolitej” oraz najciekawszego wydarzenia muzycznego (wraz z festiwalami Misteria Paschalia i Sacrum Profanum) w rankingu tygodnika „Polityka”.
Komentarze społecznościowe |