Jeziora | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Projekt UGANDA
Wystawa zdjęć autorstwa ugandyjskich dzieci, spotkanie z podróżnikami - Robertem Swornowskim i Michałem Kruszoną, występ grupy Afrique Nouali oraz impreza muzyczna prowadzona przez DJ Danny'ego składać się będą na pierwszą część "Projektu Uganda"
Są to imprezy towarzyszące kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Boogie Brain"
O wystawie
W czerwcu tego roku Michał Kruszona i Robert Swornowski – podróżnicy, goście grudniowego "Projektu Uganda" przejechali ponad tysiąc kilometrów przez Ugandę, korzystając wyłącznie z lokalnej komunikacji. Ostatnim celem ich podróży była misja franciszkańska w Kakooge, niewielkiej miejscowości położonej na północ od Kampali, i realizacja w tamtejszej szkole projektu fotograficznego. Kilkanaście jednorazowych aparatów fotograficznych zostało rozdanych wybranym z tłumu dzieciom, dla których był to pierwszy kontakt z fotografią. Efektem ich pracy to dziesiątki klisz pełnych pięknych zdjęć, na których odzwierciedliło się przejęcie nie tylko fotografujących ale i fotografowanych. Przy okazji odkryto prawdziwy talent. Trzynastoletnia Flavia Namagembe sfotografowała swoje otoczenie, spoglądając na nie okiem prawdziwego fotografika.
Spośród czterystu fotografii wybrano 35, które będą tematem wystawy w Willi Lentza. Zdjęcia nie zostały poddane żadnej obróbce.
O podróżnikach
Projekt fotograficzny zrealizowany został przez dwóch przyjaciół, którzy będą gośćmi imprezy w Willi Lentza. Opowiedzą o swoich przeżyciach związanych z podróżą do Ugandy, pasji podróżowania i planach na przyszłość.
Robert Swornowski (ur. 1964) - podróżnik, publicysta, filmowiec, wróg motoryzacji, historyk i aktywista społeczny, miłośnik używek i telewizji, z wykształcenia archiwista, zna się na bukieciarstwie, demokrata i okazjonalny malarz, pesymista, poszukiwacz przygód, kawaler, psycholog - amator, piłkarz i filozof oraz botanik (rośliny balkonowe, pnące).
Michał Kruszona (ur. 1964) - pisarz, fotograf, etnograf, historyk, wyśmienity kierowca, miłośnik gór, jezior i dobrych trunków, oczytany, dyrektor muzeum, krytyk muzyczny, gra na trąbce, lewak i satyryk, badacz zaginionych kultur i miłośnik kobiet, żonaty, ornitolog-amator, dziennikarz i naukowiec oraz poeta, właściciel nieruchomości, weekendowy ogrodnik i nasadzacz drzew iglastych
Afrique Nouali to projekt muzyczny będący efektem czteroletniej pracy warsztatów perkusyjnych pod kierunkiem Leszka Wiszniewskiego wcześniej związanego z formacją Czerwone Drzewo, a obecnie z grupą perkusyjną Sambal. Grupę tworzą Leszek Wiszniewski, Krzysztof Krajewski, Marian Gogut, Kasia Samoszuk i Sylwia. Uwieńczeniem kilkuletnich studiów nad perkusją afrykańską był tegoroczny wyjazd do stolicy Gwinei Conakry w celu pogłębienia muzycznej wiedzy.
Grupa wykonuje tradycyjne rytmy Zachodniej Afryki w szczególności krajów takich jak Gwinea i Mali, używając instrumentów takich jak djembe, dundun i balafon. Ostre i przenikliwe etniczne brzmienie oraz żywiołowy charakter afrykańskich rytmów daje w efekcie wybuchową mieszankę, obok której nie można przejść obojętnie, wciągając słuchaczy w barwny i egzotyczny świat muzycznej kultury Czarnego Lądu.
Dj Danny to Salim Hakizimana. Urodził się w Burundi, ale dorastał w Tanzanii. Od czterech lat mieszka w Polsce. Jest współtwórcą soundsystemu Bantu Sound, który specjalizuje się w muzyce reggae i dancehall. Współpracuje również jako dj z grupą Motema Africa. Według Danny’ego muzyka to najlepsze źródło czerpania inspiracji do życia.
Wystawa zdjęć zostanie otwarta o godzinie 19. Po niej odbędzie się spotkanie z podróżnikami i impreza muzyczna trwająca do późnych godzin nocnych. Wstęp: 15 zł. -
Projekt Uganda
4 grudnia 2009, godz. 19
Willa Lentza, Szczecin (Al. Wojska Polskiego 84)
Wstęp: 15 PLN
http://www.boogiebrainfestival.pl/
Chcesz być bliżej muzyki z Ugandy. Wejdź na stronę connectuganda.com i posłuchaj ugandyjskiego radia.
Komentarze społecznościowe |