Jeziora | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Podróże/Mistrzowie z LAMUSA
Rzecz jest nie o samych podróżach, ale o istocie podróżowania: dlaczego i po co podróżujemy, do czego a także z kim, za czyim wskazaniem lub przeciwko komu. Na spotkanie, promujące pismo kulturalno – artystyczne LAMUS zaprasza klub LAMUS 8 grudnia o godzinie 18-tej.
Kolejny numer „Lamusa” opatrzyliśmy „łamanym” tytułem Podróże/Mistrzowie, pragnąc z góry ostrzec P.T. Czytelników, że próżno tu szukać bezpośrednich relacji z podróży, nawet tych egzotycznych czy dramatycznych. Zatem rzecz jest nie o samych podróżach, ale o istocie podróżowania: dlaczego i po co podróżujemy, do czego a także z kim, za czyim wskazaniem lub przeciwko komu. Te i podobne sformułowania powracały wielokrotnie w rozmowach, jakie prowadziliśmy z Autorami.
Powstał obszerny zeszyt, który poleca się do różnorodnej w sposobie lektury. Najprostszy sposób – za radą Julio Cortázara – to pasjonująca wędrówka na chybił trafił. Za radą redakcji, sugerowaną kolejnością ułożenia materiału, lektura przebiega sensacyjnie: od tekstu wprowadzającego w obszar językowych znaczeń podróży i podróżowania (Zygmunt Gałecki) do fenomenu czasoprzestrzeni, osobliwości i niebezpieczeństw tu czyhających (Marek Abramowicz).
To właściwie początek i koniec naszych rozważań. Pozostały materiał należy do sfery „pomiędzy” i jest zapisem osobistych doświadczeń wędrówek, podróży i penetracji, prowadzonych w rozmaitych przestrzeniach filozofii i kultury (Maciej Dudziak, Dorota Folga- Januszewska, Gabriela Balcerzak), gdzie poza ogólną refleksją pojawia się mniej czy bardziej śmiało po3 Andrzej Dudek Dürer KONFRONTACJA… SZTUKA BUTÓW W KIOTO 2004 I, 2004, fotografia, druk cyfrowy 70 x 100 cm stać Mistrza lub Mistrzów, o których bezpośrednio piszą: Juliusz Tyszka, Wojciech Kozłowski, Marianna Lis, Waldemar Matuszewski, Dariusz Jastrząb, Paweł Orzeł, Jerzy Wierchowicz, Romuald Waszkinel, Adam Sobota, a Jan Michalski – przeciwnie – o dostrzeganym współcześnie ich braku. Można przyjąć inny jeszcze model lektury i wędrówki, kierując się podejmowanymi przez Autorów dyscyplinami: sztuka (Wojciech Kozłowski, Jan Michalski, Adam Sobota), literatura (Maciej Dudziak, Dariusz Jastrząb, Katarzyna Taborska), teatr i film (Juliusz Tyszka, Marianna Lis, Waldemar Matuszewski, Paweł Orzeł) itd. Czytelnikowi czwartego numeru „Lamusa” śmiało wręczamy więc koniec nici (Ariadny) i zapraszamy w głąb (Labiryntu). Nie powiemy jak wygląda Minotaur, podpowiemy tylko, że jest obecny w tym zeszycie i to w jego najbardziej kosmicznym tekście. Osobne słowa należą się Andrzejowi Dudkowi-Dürerowi, wędrującemu w sensie intelektualnym i rzeczywistym od czterdziestu już lat. Jego słynne „Buty” (oraz buty) i inne prace z pogranicza grafiki, są ilustracją pisma i znajdują dopełnienie w eseju Adama Soboty, wykładającym ideę niezwykłej podróży, jaką jest ten projekt artystyczny.
Naprzód, Tezeusze!
SPIS TREŚCI:
Zygmunt Gałecki
PODRÓŻ I PODRÓŻOWANIE - REALNIE I ETYMOLOGICZNIE
Marek Abramowicz
TRZY PODRÓŻE DO KRESU ISTNIENIA
Gabriela Balcerzak
WĘDRÓWKI I PODRÓŻE PRAWDZIWE I ZASTĘPCZE
Romuald Jakub Weksler Waszkinel
I TAKI TO POWRÓT DO DOMU
Maciej Dudziak
PODRÓŻ TO MIESZANIE. SCHULZOWSKIE PĘPOWINY EUROPY
Dorota Folga-Januszewska
PODRÓŻ OSOBISTA DO NIEWIEDZY
Helena Krasowska
PODRÓŻ DO ZAPOWIEDŹ POWROTU
Juliusz Tyszka
GROTOWSKI - WARTO O NIM PAMIĘTAĆ
Marianna Lis
TEATR PIELGRZYMKOWY
Waldemar Matuszewski
PAMIĘĆ TEATRU: MISTRZ ZIELONE PIÓRKO
Paweł E. Orzeł
BERGMAN. KU BOGU
Dariusz Jastrząb
VIA CRUCIS WEDŁUG BERNANOSA
Katarzyna Taborska
PEREGRYNACJE PO KRAINACH OJCZYŹNIANYCH
Wojciech Kozłowski
PODRÓŻ PROFANA
Jan Michalski
ELITA W RUCHU
Adam Sobota
BUTY ANDRZEJA DUDKA-DURERA
Andrzej Dudek-Durer
Redakcja Pyta:
MISTRZOWIE JERZEGO WIERCHOWICZA
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |