Jeziora | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pruski budowniczy ze Szczecina
Był prekursorem budownictwa ekologicznego opartego na tanich rodzimych materiałach budowlanych, wywodzących się z miejscowej tradycji, a jednocześnie zapewniających komfort w użytkowaniu…
Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski zaprasza na otwarcie wystawy - DAWID GILLY - 1748-1808 - Pruski budowniczy krajowy. Życie – prace – działalność - która zostanie otwarta w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego 23 kwietnia 2010 o godz. 14.00. Ekspozycję zorganizowano w ramach obchodów 200. rocznicy śmierci architekta. Wstęp wolny.
Wystawa opowiada o życiu i twórczości dwu pruskich architektów, pedagogów oraz autorów tekstów teoretycznych poświęconych budownictwu: Davida Gilly’ego (1748–1808), również cenionego kartografa, i jego syna – Friedricha (1772–1800) - także rysownika i grafika. Pokazuje reprodukcje projektów, rycin z widokami architektury, rysunków pejzażowych, fotografii budowli oraz mapy, modele i kopię popiersia Friedricha dłuta wybitnego rzeźbiarza Johanna Gottfrieda Schadowa.
Obaj architekci, David i Friedrich Gilly, zasłużyli się dla rozwoju krajobrazu kulturowego Pomorza. David pracował w Dąbiu, Stargardzie i Szczecinie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XVIII wieku. W pracy projektowej kierował się względami ekonomicznymi i utylitarnymi. Wprowadzał do budownictwa projekty wzorcowe, standaryzowane i zunifikowane. Był prekursorem budownictwa ekologicznego opartego na tanich, rodzimych materiałach budowlanych wywodzących się z miejscowej tradycji, a jednocześnie zapewniających komfort w użytkowaniu. Specjalizował się w budownictwie wodnym.
Jest autorem mapy Pomorza wydanej w 1789 roku, która przeznaczona była dla urzędników jako pomoc w administrowaniu terenem. Friedrich Gilly, urodzony w Dąbiu, to architekt-wizjoner i prekursor nowoczesnych budowli teatralnych. Obaj współtworzyli nowoczesną berlińską Akademię Budownictwa, pisali i redagowali teksty z zakresu architektury i budownictwa.
Ekspozycji towarzyszą dwie publikacje: opracowany w Muzeum Narodowym w Szczecinie we współpracy z Muzeum w Stargardzie i Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy katalog dzieł pomorskich, oparty na materiałach archiwalnych oraz tom artykułów poświęconych Davidowi Gilly’emu pod redakcją Eduarda Führa i Anny Teut, wydany przy okazji niemieckiej edycji wystawy.
Wystawa jest pomocna w zakresie edukacji historii regionalnej oraz edukacji artystycznej i technicznej. Skierowana jest zarówno do uczniów, studentów jak i miłośników sztuki i techniki.
Kuratorzy: Anna Teut (Berlin) i dr Ewa Gwiazdowska (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Patronat medialny: Kurier Szczeciński, Polskie Radio Szczecin, TVP Szczecin
wystawa czynna: 24 kwietnia - 13 czerwca 2010
bilety: 10 zł normalny/ 5 zł ulgowy/ czwartek bezpłatny
godziny otwarcia: wtorek – piątek 10.00 – 18.00
sobota – niedziela 10.00 – 16.00
Wystawa powstała dzięki pomocy finansowej Anny Teut.
Wykłady towarzyszące wystawie:
28 kwietnia 2010 (środa), 17.00, wstęp wolny
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
dr Ewa Gwiazdowska (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
„David Gilly jako kartograf Pomorza”
29 maja 2010 (sobota), 17.00, wstęp wolny
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska (Instytut Sztuki PAN, Warszawa, Uniwersytet Gdański)
„Podróże Davida Gilly po Prusach Wschodnich i Zachodnich a odkrywanie Malborka”
8 czerwca 2010 (wtorek), 17.00, wstęp wolny
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
dr Marcin Majewski (Muzeum w Stargardzie)
„Architektura Stargardu za czasów Davida Gilly'ego”
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |