Równiny | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ewolucja Gwiazd w Gdańsku
Instytut B61 – Ewolucja Gwiazd - Centrum Hewelianum w 11-12 września 2011 r.
„Ewolucja gwiazd – w astronomii sekwencje zmian, które gwiazda przechodzi podczas swego życia, w ciągu milionów czy miliardów lat, emitując promieniowanie. Tego typu zmiany gwiazd, poza nielicznymi wyjątkami, nie są obserwowane bezpośrednio, gdyż odbywają się one bardzo wolno. Astronomowie obserwują wiele gwiazd i efektów zjawisk zachodzących w gwiazdach, na różnym etapie ich życia, i tworzą modele ewolucji gwiazd, które porównują z obserwacjami oraz wykonują symulacje komputerowe, pozwalające zweryfikować modele.” http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewolucja_gwiazd
Ewolucja Gwiazd to interdyscyplinarny projekt z pogranicza nauki i sztuki, w którym widzowie po przybyciu na wyznaczone miejsce zostaną podzieleni na kilkudziesięcioosobowe grupy i przewiezieni w nieznane miejsce wyciemnionym autokarem. Tam pod opieką aktorów - "przewodników" wyruszą w niezwykłą podróż. W trakcie tej wyprawy uczestnicy poznają życie codzienne pracowników tajemniczego Instytutu B61 oraz obiekt ich badań, czyli Ewolucję Gwiazd. Od narodzin z chaosu materii międzygwiazdowej, przez spokojną drogę na ciągu głównym, aż po wielką katastrofę - energetyczny wybuch Supernowej – takie niezwykłe atrakcje czekają na widzów! Poszczególne etapy podróży zilustrują zaproszeni artyści - Gwiazdy, instalacje plastyczne, performance, graffiti w ultrafiolecie, a czas pobytu na terenie Instytutu (czas pojedynczej wycieczki) przewidywany jest na około 80 minut. Wejściówki obowiązywać będą na konkretną godzinę (grupę). W zamian uczestnicy otrzymają niezapomniane wrażenie obcowania z niezwykle tajemniczą przestrzenią i kontakt z uznanymi twórcami niemal bezpośrednio, czego trudno doświadczyć na koncertach w wielkich halach.
Nietypowa aranżacja sceniczna będzie niewątpliwą gratką dla wszystkich miłośników talentu Fisza i Emade, czyli braci Waglewskich, których twórczość stała się symbolem muzycznego eklektyzmu i artystycznego wysublimowania. Jakby tego było mało towarzyszyć występowi będzie Mistrz Świata Dj Eprom. Kolejny raz w projekcie Instytutu B61 udział wezmą aktorka i piosenkarka, laureatka PPA we Wrocławiu Katarzyna Groniec oraz interdyscyplinarny raper/wokalista/beatboxer L.U.C. Wielkim wydarzeniem będzie występ grupy SOFA grającej w niezwykłej przestrzeni! Jest to niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć ten energetyczny zespół w niesamowitej sytuacji akustycznej i wizualnej (zdjęcie)! Wymienionych artystów uzupełnia wybitny twórca muzyki niezależnej – Mariusz Lubomski, legendarna postać polskiej awangardy muzyki autorskiej i poetyckiej. Jego sceniczny image - za krótkie spodnie i pełne gracji ruchy olbrzyma, znane są przede wszystkim wyznawcom Spacerologii. W rolę przewodników/naukowców wcielą się aktorzy Teatru Horzycy i Teatru Wiczy – Paweł Tchórzelski, Krystian Wieczyński, Radek Smużny i Maciej Cegłowski.
Kilkanaście instalacji audiowizualnych stworzą artyści i performerzy Tomasz Cebo (Must be The Music), Stefan Kornacki, Dominik Smużny, Katarzyna Malejka, Maja Koman i Joachim Sługocki. Reżyserem i pomysłodawcą działań Instytutu B61 jest Janek Świerkowski.
Instytut B61 – Ewolucja Gwiazd
11-12 Września 2011, start 18.00 grupy wyruszają co 45 minut. Ostatnie wejście 23.15.
Czas jednego spektaklu to około 80 minut.
W sumie 16 grup po około 60 osób = 960 widzów.
Scenariusz i Reżyseria: Jan Świerkowski
Współpraca: Maciej Cegłowski, Stefan Kornacki, Tomasz Cebo, Dominik Smużny,
Miejsce: Centrum Hewelianum
Muzyka: Fisz/Emade, L.U.C, Katarzyna Groniec, Sofa, Mariusz Lubomski, Maja Koman
Performance: Stefan Kornacki, Tomasz Cebo, Joachim Sługocki, Horzycy w Toruniu, Teatr Wiczy
Katarzyna Malejka, Dominik Smużny
Aktorzy: Teatr im. Wilama
Bilety - 35 zł, ilość ograniczona
Gdańsk - Gdańska Organizacja Turystyczna, ul. Podwale Grodzkie (tunel PKP)
Manekin, ul. Grunwaldzka 270, Flisak, ul Chlebnicka 9/10, Chrom, ul. Wajdeloty 10
Sopot - Spółdzielnia Literacka, ul. Króla Jana Kazimierza 2,
PapryKA, ul. Grunwaldzka 11 (po 15)
Gdynia - Salon Muzyczny Puls, ul. Waszyngtona 21 (C.H. Gemini)
Instytut B61 – połączenie nauki i sztuki
Instytut B61 to cykliczny alternatywny projektu z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej, sztuki współczesnej i koncertu estradowego, zainicjowany w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.
W rolę inżynierów Instytutu B61 wcielają się artyści i faktyczni naukowcy tworząc symbiotyczny zespół przygotowujący wspólnie spektakle o tematyce naukowej. Wszystkie projekty opierają się o innowacyjne rozwiązania audiowizualne i tworzone są w intrygujących przestrzeniach, do których widzowie nie są przyzwyczajeni. Spektakle Instytutu B61 wyróżnia również sposób kontaktu z publicznością. Kilkudziesięcioosobowe grupy widzów wyruszają pod opieką aktorów w tajemniczą podróż. W ten sposób podczas godzinnej inscenizacji ogląda ją około pięćdziesięciu, a w ciągu całego dnia kilkuset osób. Gwiazdy estrady, które zapraszamy do udziału prezentują się w zupełnie nowych, często intrygujących dla nich samych sytuacjach. Dzięki temu widzowie pozostają w ciągłym skupieniu nie wiedząc, co i gdzie wydarzy się za chwilę. To wszystko sprawia, że działalność Instytutu B61 jest w skali Polski i Europy niepowtarzalna, a każdy spektakl jest efemerycznym i niezapomnianym doznaniem intuicyjno-zmysłowym. Działania Instytutu B61 w 2010 roku znalazły odzwierciedlenie m.in. w nominacji do tytułu Popularyzator Nauki 2010 w konkursie
Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jak do tej pory najważniejszym osiągnięciem Instytutu B61 jest odbywający się na przełomie września i października 2010 projekt "Zderzenie". Głównym aktorem "Zderzenia" był pociąg utworzony przez najpopularniejszą polską lokomotywę elektryczną ET22, siedem wagonów towarowych i jeden socjalny. Pociąg przemieszczał się pomiędzy miastami, zatrzymując na dworcach kolejowych (Warszawa Centralna, Poznań Główny, Łódź Fabryczna, Bydgoszcz Główna, Toruń Główny, Włocławek) gdzie przy udziale publiczności odbywało się wielkie widowisko. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o największy eksperyment w dziejach ludzkości, czyli znajdujący się na terytorium Francji i Szwajcarii Wielki Zderzacz Hadronów (ang. Large Hadron Collider – LHC), w którym naukowcy próbują rozwikłać tajemnicę początku Wszechświata. Poszczególne elementy pociągu stanowiły składniki LHC. Zaproszeni do projektu artyści, wśród których znaleźli się zespół Sofa, legenda piosenki aktorskiej – Mariusz Lubomski uznany za hiphopowy debiut roku 2010 – Małpa oraz performerzy Stefan Kornacki, Tomasz Cebo i Katarzyna Malejka, stworzyli instalacje, muzykę oraz performance na temat eksperymentu LHC w wagonach kolejowych. Spektakl został w sumie odegrany 24 razy w 6 miastach.
Instytut B61 tworzył widowiska m.in. w opuszczonym browarze na potrzeby Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest 2010, w byłym komisariacie policji dla Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway 2010 oraz w XIX wiecznym forcie pruskim podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. 9 grudnia 2010 swoją premierę miał spektakl "Instytut B61 - Kwantowa Teoria Ogólnej Świadomości (KTOŚ)" w której udział wzięli m.in. Tomasz Stańko, Katarzyna Groniec i zespół Kim Nowak.
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |