Równiny | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Festiwal Sztuki Aktorskiej
Teatr Bagatela z Krakowa zaprasza na Festiwal Sztuki Aktorskiej, który odbędzie się 12-29 stycznia.
KALENDARIUM FESTIWALU:
- czwartek, 12 stycznia, godz. 17.00 - Klub Aktora LOŻA, Rynek Główny 41 wernisaż wystawy "Michał Kościuk w obiektywie Piotra Kubica" połączony z konferencją prasową zapowiadającą Festiwal (goście: Michał Kościuk, zespół aktorski Teatru, dyrektor Teatru Henryk Jacek Schoen)
- sobota, 14 stycznia, godz. 16.30 - Scena na Sarego 7 - spektakl OBLĘŻENIE w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej
- sobota, 14 stycznia, godz. 19.15 - Scena na Sarego 7 - spektakl OBLĘŻENIE w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej oraz po spektaklu spotkanie z aktorami prowadzone przez JANA NOWICKIEGO i PAWŁA GŁOWACKIEGO
- niedziela, 15 stycznia, godz. 19.15 - Scena na Sarego 7 - spektakl OBLĘŻENIE w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej
- środa, 18 stycznia, godz. 19.15 - Scena na Sarego 7 - spektakl NOC HELVERA w reżyserii Ingmara Villqista
- czwartek, 19 stycznia, godz. 19.15 - Scena na Sarego 7 - spektakl NOC HELVERA w reżyserii Ingmara Villqista oraz po spektaklu spotkanie z aktorami prowadzone przez JANA NOWICKIEGO i PAWŁA GŁOWACKIEGO
- sobota, 21 stycznia, godz. 19.15 - Scena na Sarego 7 - spektakl BARBELO w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej oraz po spektaklu spotkanie z aktorami prowadzone przez JANA NOWICKIEGO i PAWŁA GŁOWACKIEGO
- niedziela, 22 stycznia, godz. 19.15 - Scena na Sarego 7 - spektakl BARBELO w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej
26-29 stycznia, godz. 18.00 - Scena na Sarego 7 - spektakl OTHELLO w reżyserii Macieja Sobocińskiego
Dodatkowo:
12-30 stycznia wystawa "Michał Kościuk w obiektywie Piotra Kubica" w Klubie Aktora LOŻA
KONKURS na recnezję gry aktorskiej jednego z wybranych 4 spektakli z nagrodą w wysokości 1000 zł ufundowaną przez Teatr Bagatela.
Szczegóły konkursu wkrótce na stronie Bagateli oraz na fecabooku.
Porozmawiajmy z aktorem, o aktorstwie.
W recenzjach i opiniach na temat spektakli teatralnych tak często wszelkie wzmianki o aktorach ograniczają się do stwierdzeń "świetna rola XY", "dobra rola XY", "aktor XY nie uniósł..", "aktor XY nie podołał..". Nie spotykamy jednak żadnej szerszej analizy dokonań aktora, nie zauważamy lub nie nazywamy używanych środków aktorskich, kreacji, równomierności, eskalacji granych emocji czy rozłożenia napięć. Oczywiście dla zwykłego widza środki aktorskie nie muszą być dostrzegalne, aktor jest dla niego elementem scenicznej całości, ale już inaczej dla ludzi teatru, dla adeptów sztuki aktorskiej, dla teatrologów i pasjonatów.
Wychodząc na przeciw wielkiej, drzemiącej w nas potrzebie dyskusji i konfrontacji ze sztuką, jej jakością i oddziaływaniem, jej siłą i słabościami, chcielibyśmy sprowokować rozmowę o aktorstwie. O aktorze w roli, o aktorze na scenie i o aktorze w życiu. I to w jeszcze niemal ciepłych od aktorskiej energii dekoracjach, czyli zaraz po spektaklach, na scenie. Wyczuwamy taką potrzebę ze strony naszej młodej widowni, ze strony pasjonatów teatru, ale również ze strony zwykłych widzów, którzy tak licznie nas co wieczór odwiedzają.
Postanowiliśmy powołać do życia projekt takiej konfrontacji aktora z publicznością, który zamierzamy kilka razy w sezonie powtórzyć. Asumpt do takiego działania dała nam obserwacja niezwykłej metamorfozy aktorskiej, jaka się na przestrzeni kilku ostatnich lat dokonała w jednym z naszych najmłodszych aktorów, który zaangażowany bezpośrednio po studiach ze spektaklu na spektakl rozwijał u nas spektrum swoich możliwości, swoją sceniczną wrażliwość, swój talent i swoje rzemiosło. Tak zdolnych aktorów mamy na szczęście wielu, dlatego już dziś zapraszamy na kolejne edycje naszego Festiwalu Sztuki Aktorskiej!
Trzy ostatnie premiery Sceny na Sarego okazały się niezwykle interesującymi spektaklami dla szerokiego grona zarówno widzów, jak i krytyków, zebrały doskonałe opinie, oglądają je dyrektorzy festiwali, komentują młodzi ludzie w mediach internetowych.
W "Oblężeniu" i "Barbelo" Małgorzaty Bogajewskiej, "Nocy Helvera" Ingamra Villqista jak i w widowiskowym "Othellu" Macieja Sobocińskiego Michał Kościuk gra przepiękne role. Te cztery spektakle będą wystawiane już na Scenie na Sarego od 14 do 29 stycznia, a zatem postanowiliśmy ustanowić je pierwszą edycją naszego Festiwalu Sztuki Aktorskiej.
Celem tego działania jest zachęcenie widza do konfrontacji czterech różnych ról jednego aktora, w dodatku aktora o "twarzy mordercy", potrafiącego jednocześnie doprowadzać ludzi do śmiechu i do łez.
Dlatego też będziemy w sposób szczególny zachęcać widzów do obejrzenia wszystkich czterech tytułów i do udziału w dyskusjach z Michałem Kościukiem, ale i jego scenicznymi partnerami a także z Gościem Specjalnym, czyli z JANEM NOWICKIM zaraz po przedstawieniach. Szczegóły już wkrótce!
Mamy na ten cel KARNETY FESTIWALOWE w specjalnie niskiej cenie dla tych, którzy będą chcieli obejrzeć wszystkie spektakle.
Uwaga! Wkrótce też ogłosimy KONKURS NA RECENZJĘ aktorstwa w tych spektaklach z nagrodą finansową ufundowaną przez Teatr w wysokości 1000 PLN!
Jeszcze przed rozpoczęciem przeglądu spektakli w ramach naszego Festiwalu zapraszamy dziennikarzy na "robocze" spotkanie z Michałem Kościukiem i dyrektorem Teatru Henrykiem Jackiej Schoenem w czwartek, 12 stycznia, o godzinie 17.00 na Scenie na Sarego 7. Będzie ono równoległe z wernisażem wystawy "Michał Kościuk w obiektywie Piotra Kubica" poświęconej rolom aktora w Teatrze Bagatela. Wernisaż w Klubie Aktora LOŻA, Rynek Główny 41, 12 stycznia o 17.00.
Michał Kościuk jest chełmianinem, absolwentem wrocławskiej PWST z 2006 roku. W Teatrze Bagatela zadebiutował udziałem w spektaklu Hedda Gabler w reż. Dariusza Starczewskiego. Od września 2006 odtwórca roli Tytusa w Testosteronie w reż. Piotra Urbaniaka. Od kwietnia 2007 - odtwórca roli Cassia W Othellu w reż. Macieja Sobocińskiego, a w farsie Okno na parlament (reż. Paweł Pitera) gra Ronniego. Ponadto gra w dwóch spektaklach Piotra Waligórskiego I będzie wesele..j i Żeby cię lepiej zjeść, tytułową rolę w Nocy Helvera w reż. Ingmara Villqista, oraz w dwóch spektaklach Małgorzaty Bogajewskiej Barbelo i Oblężenie. Brał udział w serialach telewizyjnych Fala zbrodni, Szpilki na Giewoncie, Wiadomości z drugiej ręki a także grał w filmach: Jak żyć? Reż. Sz. Jakubowski, Nie będziesz wiedział reż. E Stankiewicz i Soul Immortal reż. J. Sawyer
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |