Równiny | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Sprzedawcy gumek
W Teatrze Bagatela w Krakowie trwają próby do nowego spektaklu. Na teatralnych korytarzach słychać wulgarne songi i troje rozśpiewujących się aktorów. W powietrzu unoszą się nuty wprawiające przechodzących pracowników teatralnej administracji w niepokojące zadumanie.
Bo niby jest śmiesznie, a jednak delikatny smutek pobrzmiewa zza wielkich drewnianych drzwi sali prób. To, proszę Państwa, Hanoch Levin. Mistrz gatunku.
Sprzedawcy gumek Hanocha Levina w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej – Mazur.
Gala premierowa 9 marca 2012 r. na Scenie na Sarego.
Hanoch Levin odkryty dla polskiego teatru sztuką Krum przez Krzysztofa Warlikowskiego, uchylił drzwi do opowieści o śmierci, absolucie, człowieczeństwie, a wszystko w słowach tyleż wulgarnych, co pięknych. Levin nie jest brutalistą, nie jest też moralistą. Jest wrażliwcem, który stworzył język, by o emocjach mówić z dystansem, pozwalającym spojrzeć na siebie z boku. Często sięga po songi jakby z Brechta, a może z żydowskiego wodewilu? W Sprzedawcach gumek zaproszeni przez reżyserkę aktorzy: Urszula Grabowska, Przemysław Branny, Marcin Kobierski w granicznych sytuacjach, również chować się będą za piosenką.
Bohaterowie sztuki Levina są kompletnie pogubieni emocjonalnie, stworzenie głębokiej relacji okazuje się zbyt trudne, a jakiekolwiek kompromisy kompletnie nie do zaakceptowania. Sztuka dotyka niechcianej, spychanej w podświadomość samotności, zagłuszanej słowami, nadmiernymi, zgranymi gestami. Postaci chowają się za maski, by nie zostać zranionym, ośmieszonym, ryzykując, że nigdy nie spotkają się naprawę z drugim człowiekiem.
O spektaklu w Bagateli mówi reżyserka:
Siebie można przemilczeć, także - przeczekać, a nawet - przeżyć. Tylko nie - zrozumieć. Sprzedawcy gumek izraelskiego pisarza – Hanocha Levina – to rozpisana na trzy głosy groteska o zmarnowanym życiu. Tytułowi bohaterowie wrzuceni w zapętlającą się grę kompromisów, obnażają absurd sytuacji. To też historia o nostalgii za tym, co niespełnione, zaprzepaszczonych szansach, niedorzecznych próbach ukrywania własnej samotności. Przyszłość, o jakiej marzą, nie przychodzi nigdy – zawsze jest tylko teraźniejszość. Absurdalna tragikomedia, w której, jak w życiu, czasem jest tak wesoło, że aż ...
Hanoch Levin – dramaturg, pisarz, poeta, reżyser. Jeden z najważniejszych ludzi teatru w Izraelu. Syn polskich Żydów, którzy w 1935 r. uciekli z Łodzi. Studiował filozofię i literaturę hebrajską. Stworzył 56 dramatów, reżyserował w teatrach Habima i Cameri w Tel Awiwie oraz w Hajfie, w Jerozolimie. Zgromadził wokół siebie grupę stałych współpracowników – aktorów, kompozytorów, muzyków i scenografów. Jego twórczość zakorzeniona jest w tradycji żydowskiej, jednak środki teatralne, z których korzysta, odsyłają do europejskich tradycji Becketta, Ionesco, Brechta, Pintera, czy Artauda. Tłumaczony na kilkanaście języków, wystawiany i nagradzany na całym świecie. Sam chętnie realizował własne teksty. W Polsce można było podziwiać jego Kruma w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, zaś Sprzedawcy gumek byli realizowani przez Artura Tyszkiewicza w Teatr Imka w Warszawie.
Agnieszka Korytkowska-Mazur - reżyser, scenarzysta, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie. Absolwentka Wydziału Reżyserii i Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Polonistyki UW, Studium Producenckiego PWSTFiTV w Łodzi, doktorantka Instytutu Sztuki PAN. Współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Studio Teatralne KOŁO, producent teatralny i muzyczny, felietonistka, współpracownik Polskiego Radia i TVP. Wyreżyserowała m.in. Śmierć i dziewczyna. Dramaty księżniczek wg E. Jelinek (Teatr Dramatyczny, Warszawa 2009), Ich czworo. Obyczaje dzikich wg G. Zapolskiej (Teatr Polski, Poznań, 2010), Król kłania się i zabija wg H. Muller (Teatr Dramatyczny, Warszawa, 2011). Współreżyserowała operę Lady Makbet m-ceńskiego powiatu Szostakowicza (Teatr Opery i Baletu, Nowosybirsk, Rosja, 2009).
Spektakl wchodzi na afisz 10 lutego, 11 lutego po spektaklu zapraszamy na spotkanie z Urszulą Grabowską w ramach Festiwalu Sztuki Aktorskiej, 9 lutego zapraszamy na wernisaż do kawiarni LOŻA przy Rynku Głównym w Krakowie "Urszula Grabowska w teatralnym obiektywie Piotra Kubica".
Wszystkich Państwa zainteresowanych obszerniejszymi materiałami prasowymi, zdjęciami w lepszej rozdzielczości lub indywidualnymi rozmowami z twórcami przedstawienia proszę o bezpośredni kontakt mailowy lub telefoniczny.
Komentarze społecznościowe |