Równiny | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Festiwal Universitas Cantat
Universitas Cantat to festiwal unikatowy w skali Polski i Europy. Chóry akademickie z całego świata zjeżdżają na cztery dni do Poznania, aby zaprezentować się nie tylko przed poznaniakami, ale też przed publicznością z całej Wielkopolski. Festiwal rusza dziś i potrwa do soboty.
Zespoły z Polski, Rosji, Ukrainy, Macedonii, Czech, Hiszpanii, Meksyku i Brazylii zaśpiewają od dziś w Wągrowcu, Grodzisku Wielkopolskim, Murowanej Goślinie, Obornikach, Czempiniu, Szamotułach i Dąbrówce. To już jedenasta edycja festiwalu, który odbywa się co dwa lata.
Od dziś przez kolejne dni o godzinie 19 w Auli UAM będą odbywać się dwudziestominutowe półrecitale. Każdego wieczoru publiczność usłyszy od czterech do pięciu chórów. Ostatniego dnia festiwalu - w sobotę - odbędzie się koncert finałowy, który przyniesie prawykonanie utworu zamówionego specjalnie na festiwal. Będzie to "Origo Mundi" Jacka Sykulskiego na chór mieszany i kotły. Jak zapowiada dyrektor artystyczny festiwalu, Krzysztof Szydzisz - tego dnia przed widownią stanie jeden wielki chór, który złączy wszystkie chóry festiwalowe, a ich soliści zaśpiewają wspólnym głosem piękną i trudną kompozycję.
Ideą festiwalu jest poznawanie muzyki chóralnej z całego świata. Trzynaście chórów z dziewięciu krajów przywiezie do Poznania i Wielkopolski najróżniejsze kompozycje, od wielogłosowych ukraińskich i rosyjskich opracowań folkloru, po latynoskie rytmy samby i rumby. Myślę, że to właśnie jest największą wartością festiwalu. Obok powszechnie znanych kompozytorów - takich jak Dvorak, Smetana, Bernsteina, Mussorgski, Piazzolla, Zieliński, Szeligowski - zaistnieje muzyka prawie w ogóle w Polsce nieznana. Luiz Gonzaga, Ernani Aguiar, Todor Skalovski, Kyrylo Stentenko, Oscar Eskalada, Consuelo Velazquez to tylko niektóre nazwiska kompozytorów, których muzyka będzie rozbrzmiewać na festiwalu.
Festiwal otworzy występ Chóru Kameralnego UAM, który zaśpiewa we wszystkich językach narodowych chórów, które będą gościć na festiwalu. Tego samego dnia zaśpiewają chóry z Pragi, Alicante i Kijowa. W czwartek zaprezentuje się Studencki Chór Państwowego Uniwersytetu w Irkucku, a także zespoły z Meksyku, Mińska i Warszawy. Ostatni dzień samodzielnych prezentacji - piątek - rozpocznie występ Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie, tuż po nim zaśpiewa Chór "Dnipro" z Narodowego Instytutu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki. Po dwóch słowiańskich chórach publiczność przeniesie się w klimaty latynoskie, a pomoże w tym Zespół Wokalny "Luiz de Quieroz" Uniwersytetu w Sao Paulo. Na koniec zabrzmi Chór Akademicki "Mirche Acev" Uniwersytetu Cyryla i Metodego w Skopje oraz Chór Akademicki UAM.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Na koncert finałowy obowiązują zaproszenia, które można bezpłatnie zdobyć na stronie www.cantat.amu.edu.pl
Zobacz galerię (8) |
Komentarze społecznościowe |